Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

200 lat od powstania w Kielcach pierwszej uczelni technicznej – wystawa

tt
Kurator wystawy poświęconej Akademii Górniczej i pracownik Muzeum Historii Kielc Bartłomiej Tambor z popiersiem Stanisława Staszica
Kurator wystawy poświęconej Akademii Górniczej i pracownik Muzeum Historii Kielc Bartłomiej Tambor z popiersiem Stanisława Staszica Tomasz Trepka
200 lat temu w Kielcach powstała pierwsza na ziemiach polskich wyższa uczelnia techniczna. Poznaj jej historię w Muzeum Historii Kielc.

Pierwsza polska wyższa uczelnia techniczna powstała w Kielcach - czytaj więcej

W 2016 roku przypada 200. rocznica utworzenia w Kielcach szkoły górniczej. Z tej okazji Muzeum Historii Kielc przygotowało wystawę prezentującą eksponaty związane ze Stanisławem Staszicem – inicjatorem powstania Akademii Górniczej, jej działalnością, oryginały i fotokopie dokumentów dotyczące rozwoju górnictwa i hutnictwa w regionie kieleckim oraz makiety obiektów przemysłowych.
- Chcieliśmy upamiętnić fakt powstania i działalności pierwszej wyższej szkoły technicznej – powiedział Bartłomiej Tambor, kurator wystawy poświęconej Akademii Górniczej i pracownik Muzeum Historii Kielc.

Przy przygotowaniu wystawy wykorzystano także eksponaty sprowadzone specjalne z innych instytucji w Polsce, między innymi z Muzeum Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Archiwum Państwowego w Radomiu. – Pośród zaprezentowanych ekspozycji możemy odnaleźć między innymi makiety obiektów przemysłowych w Sielpi Wielkiej oraz Starej Kuźnicy. Jednym z najciekawszych eksponatów jest mapa Królestwa Polskiego z 1885 roku na której uwzględniono miejsca produkcji przemysłowej – stwierdził Bartłomiej Tambor.

Organizatorzy wystawy nie ograniczyli się jedynie do zaprezentowania historii Akademii Górniczej w Kielcach. – Udało nam się przybliżyć tradycje górnicze w regionie świętokrzyskim. Możemy zapoznać się z częścią ekwipunku dawnych górników, między innymi dzięki wystawieniu na prezentację lampek górniczych, który służyły oświetlaniu ciemnych, podziemnych korytarzy. Oprócz tego zaprezentowaliśmy zwiedzającym możliwość zapoznania się z wyrobami hutniczymi z tamtego okresu – granatem artyleryjskim oraz monetami wybitymi z miedzi wydobytej w Miedzianej Górze. Niezwykle istotne dla działalności szkoły było utworzenie „Huty Aleksandra” w Białogonie, gdzie studenci odbywali praktyki. Również i w tym zakresie przygotowaliśmy dla zwiedzających kilka ciekawostek – powiedział Bartłomiej Tambor.

Wystawie o Akademii Górniczej towarzyszy także mała prezentacja – motocykli z kieleckiej fabryki SHL. – Ukazujemy na niej większość głównych modeli które opuściły zakład. Najstarszym z nich jest model SHL 98 z 1938 roku z silnikiem na licencji Villiersa – podsumował całość wystawy jej kurator, Bartłomiej Tambor. Całość została wzbogacona o dużo formatowe zdjęcia oraz projekcję multimedialną.
Wystawa jest otwarta w Muzeum Historii Kielc do końca października 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie