Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 rocznica stanu wojennego. Kim był Stanisław Rak, który został zakatowany na śmierć na ulicach Kielc?

Tomasz Trepka
Stanisław Rak – zegarmistrz z Buska, ofiara stanu wojennego.
Stanisław Rak – zegarmistrz z Buska, ofiara stanu wojennego. bliskopolski.pl
Punktem kulminacyjnym obchodów 40 rocznicy ogłoszenia w Polsce stanu wojennego będzie odsłonięcie tablicy świętej pamięci Stanisława Raka na murach Katedry w Kielcach 13 grudnia o godzinie 19. – To jest jedyna osoba, którą znamy, bo tych pewnie było więcej, która została zamordowana na ulicach Kielc. Było to dokładnie 31 sierpnia 1982 roku, czyli w trzecią rocznicę powstania „Solidarności”. Po wyjściu z kieleckiej Katedry, wiele osób zostało zaatakowanych przez ZOMO – byli pobici i ranni. Jednym z nich był mający zaledwie 38 lat zegarmistrz z Kielc – Stanisław Rak. Niestety po tej masakrze w ciągu kilku dni zmarł – mówi Waldemar Bartosz, szef Solidarności w Świętokrzyskiem. Kim był Stanisław Rak? Zobaczcie poniżej.

Stanisław Rak – urodził się 8 czerwca 1947 roku w Porębie Wierzbickiej niedaleko Buska – Zdroju. Pracował jako zegarmistrz w Kielcach.

31 sierpnia 1982 roku wziął udział w demonstracji w okolicach kieleckiej Katedry, spacyfikowanej przez oddziały Milicji Obywatelskiej oraz ZOMO. Następnie został zatrzymany w okolicach mostu na Silnicy.

Doktor Ryszard Śmietanka – Kruszelnicki w biogramie Stanisławie Raka zamieszczonym w „Encyklopedii Solidarności” napisał, że w trakcie zatrzymania i przewożenia do siedziby Komendy Miejskiej Milicji Obywatelskiej przy ulicy Wesołej był wielokrotnie bity pałkami. Został zwolniony tego samego dnia około 21. Zmarł nagle rano 7 września 1982 roku.

Tego samego dnia o zgonie została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Kielcach. Zdaniem rodziny śmierć nastąpiła w wyniku pobicia 31 sierpnia. Przeprowadzone dochodzenie zostało 22 listopada 1982 roku umorzone „wobec niestwierdzenia czynu zagrożonego karą”. „12 listopada 1991 roku zostało ponownie wszczęte śledztwo. Pomimo przesłuchania ponad 150 funkcjonariuszy oraz kilkudziesięciu osób zatrzymanych 31 VIII 1982 roku, nie zdołano ustalić tożsamości milicjantów, którzy brali udział w zatrzymaniu, doprowadzeniu i pobiciu Stanisława Raka” – napisał doktor Śmietanka-Kruszelnicki. Prokuratura Wojewódzka w Kielcach umorzyła postępowanie dwa lata później. 5 lipca 2007 roku śledztwo zostało ponownie wszczęte przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. 11 maja 2009 roku zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawców przestępstwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie