5. kolejka Ekstraklasy. Legia padła w Gliwicach, Piast liderem

Sławomir Stachura [email protected], (dor)
Piast pokonał Legię Warszawa w Gliwicach. Z piłką Paweł Moskwik, goni go Tomasz Brzyski. PolskaPress
Lech wciąż bez formy - przegrał w Lubinie z Zagłębiem. Cracovia wypunktowała Koronę. Zwycięstwo Śląska z Górnikiem w Łęcznej. Termalica rozbiła w Mielcu Górnika Zabrze

Pierwszej porażki w sezonie doznała warszawska Legia. Przegrała w Gliwicach z Piastem i musiała oddać pozycję lidera tej drużynie. Ciekawie było też na innych stadionach.

Piast Gliwice - Legia Warszawa 2:1 (1:1)

Bramki: 0:1 Nemanja Nikolić 7, 1:1 Martin Nespor 27, 2:1 Sasa Živec 85.

Piast: Szmatuła - Osyra, Pietrowski, Hebert, Mraz - Szeliga, Vacek (70. Badia), MurawskiI, Živec - Barišić I(80. Korun), Nespor (84. Moskwik).

Legia: Kuciak - Broź, Rzeźniczak, Lewczuk, Brzyski - Guilherme, Furman, Jodłowiec (70. Makowski), Duda (32. Prijović), Kucharczyk - NikolićI.

Sędziował: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 7310.

W Gliwicach zaczęło się zgodnie z planem, gdy w 7 minucie Węgier z serbskim obywatelstwem - Nemanja Nikolić dał prowadzenie stołecznej drużynie (szósty gol w sezonie). Gospodarze jeszcze przed przerwą doprowadzili do remisu, a wynik ustalił tuż przed końcowym gwizdkiem Słoweniec Sasa Živec.
Piast sprawił kolejną niespodziankę, bo przed tygodniem wygrał pod Wawelem z Cracovią 2:1 i przerwał passę 12 meczów bez porażki tej drużyny. Teraz ograł niepokonaną w tym sezonie Legię i wskoczył na pierwsze miejsce w tabeli.

Wyjazdowa passa Cracovii

Cracovia, która przed tygodniem doznała pierwszej porażki odkąd trenerem drużyny jest Jacek Zieliński, a więc od kwietnia tego roku, wzięła srogi odwet na Koronie w Kielcach. Goście najpierw w 21 minucie zdobyli prowadzenie po ładnej kombinacyjnej akcji, którą wykończył Łotysz Deniss Rakels, a tuż przed przerwą podwyższył rozgrywający kolejny dobry mecz Mateusz Cetnarski. Losy meczu rozstrzygnęły się tuż po przerwie, gdy po indywidualnej akcji podwyższył niespełna 19-letni Bartosz Kapustka i choć Korona jeszcze walczyła, to nic nie wskórała.

Cracovia pod wodzą Zielińskiego odniosła siódme kolejne zwycięstwo na wyjeździe i śrubuje rekord, gdyż w tych siedmiu meczach nie straciła nawet jednej bramki. W tym sezonie wy-grała jeszcze po 1:0 z Lechią w Gdańsku i z Podbeskidziem w Bielsku-Białej.

Korona wypunktowana przez Cracovię. Po słabym meczu przegrała 0:3 (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z meczu

Zagłębie Lubin - Lech Poznań 2:1 (2:0)

Bramki: 1:0 Krzysztof Janus 7, 2:0 Krzysztof Piątek 45, 2:1 Marcin Robak 90.

Zagłębie: Forenc - Todorovski, Guldan, Jach, Cotra - Janus, RakowskiI, Tosik, Vlasko (34. Piątek), Janoszka (86. Sobków) - Papadopulos (79. Dąbrowski).

Lech: Burić - KędzioraI, Kamiński, Kadar, Ceesay - Lovrencsics (12. Formella), Trałka, Aziz Tetteh (46. Linetty), Holman (46. Thomalla), Kownacki - Robak.

Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków).Widzów: 10.217.

Nie wiedzie się natomiast Lechowi Poznań, który zgubił kolejne punkty. Tym razem mistrz Polski przegrał w Lubinie z beniaminkiem 1:2. Podopieczni trenera Piotra Stokowca prowadzili już 2:0 przed przerwą, a "Kolejorza" na honorowe trafienie i otarcie łez stać było dopiero w ostatnich sekundach meczu, gdy do siatki gospodarzy trafił Marcin Robak.

Termalica B.-Bet Nieciecza - Górnik Zabrze 3:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Emil Drozdowicz 5, 2:0 Dawid Plizga 35 z karnego , 3:0 Dawid Plizga 90.

Termalica: Nowak - Fryc, Stano, Sołdecki, Ziajka - Drozdowicz (75. Biskup), Pleva, Babiarz, Foszmańczyk (6. Kupczak), Plizga - Kędziora (84. Smuczyński).

Górnik: Przyrowski - Kopacz (46. Sadzawicki), Danch, Szeweluchin - GergelI, Przybylski, Sobolewski, Madej, Kurzawa (46. Iwan), Kosznik - 23. Szymon Skrzypczak (75, 15. Fabian Piasecki).

Sędziował: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 3119.

Leszek Ojrzyński, były trener Korony Kielce i Podbeskidzia Bielsko-Biała, w czwartek został trenerem Górnika Zabrze. Pracę w Zabrzu zaczął od porażki, gdyż jego drużyna gładko przegrała w Mielcu z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza (Termalica w Mielcu rozgrywa swoje mecze jako gospodarz). Dla Termaliki to druga z rzędu wygrana na mieleckim stadionie i druga bez straty gola. Przed tygodniem pokonała 1:0 Zagłębie Lubin.

Górnik Łęczna - Śląsk Wrocław 3:2 (2:2)

Bramki: 1:0 Przemysław Pitry 16, 2:0 Grzegorz Bonin 18, 2:1 Robert Pich 22, 2:2 Kamil Biliński 31, 2:3 Flavio Paixao 90.

Górnik: Prusak - Sasin, Szmatiuk, Bozić, Leandro - Bonin, NikitovićI (75. Tymiński), NowakI, PitryI (46. Piesio), Černych - ŚpiączkaI (65. Świerczok).

Śląsk: PawełekI - Pawelec, Celeban, KokoszkaI, Paraiba - Paixao, Hołota, Hateley, Grajciar (83. Ostrowski), Pich (60. Danielewicz) - Biliński (69. Kiełb).

Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce).Widzów: 3562.

Z trzech punktów w tej kolejce cieszyli się też gracze Śląska Wrocław, którzy wygrali 3:2 na trudnym terenie w Łęcznej. Bramkę na wagę zwycięstwa strzelił w samej końcówce Portugalczyk Flavio Paixao.
Jagiellonia z punktami, Wisła zremisowała

Jagiellonia Białystok - Ruch Chorzów 2:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Sebastian Madera 38, 2:0 Konstantin Vassiljev 54, 2:1 Mariusz Stępiński 82.

Jagiellonia: Drągowski - Modelski, Madera, Tarasovs, Tomasik - Świderski (57. FrankowskiI), Góralski (62. Romanczuk), Grzyb, Vassiljev (90. Mystkowski), Gajos - Grzelczak.

Ruch: Putnocký - Konczkowski, Grodzicki, Koj, Oleksy - Zieńczuk (46. Stępiński), Surma, UrbańczykI (78. Iwański), Lipski, Gigołajew (62. Mazek) - Visnakovs.

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 12.758.

W niedzielę Jagiellonia podejmowała na własnym stadionie Ruch Chorzów. Gospodarze byli faworytem i zwyciężyli.

Wisła Kraków - Lechia Gdańsk 3:3 (2:1)

Bramki: 1:0 Wilde-Donald Guerrier 6, 2:0 Maciej Jankowski 11, Daniel Łukasik 18, Lukas Haraslín 51, 3:2 Maciej Jankowski 58, 3:3 Mario Maloča 87.

Wisła : Cierzniak - Jović, GłowackiI, Guzmics, BurligaI - Boguski (90. Popovic), Uryga, Mączyński, Jankowski, Guerrier I- Brożek (72. CywkaI).

Lechia : Marić - Wojtkowiak (73. Stolarski), JanickiI, Maloca, Wawrzyniak I- Makuszewski, Borysiuk, ŁukasikI, MilaI (62. Wiśniewski), Bruno Nazário (46. Haraslín) - KuświkI.

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów: 11. 115.

Faworytem pojedynku z Lechią Gdańsk była też Wisła Kraków. Mecz obfitował w bramki i zakończył się remisem 3:3, choć Wisła prowadziła już dwoma golami. Ale Lechia grała do końca.

Kolejkę kończy poniedziałkowy mecz Podbeskidzia Bielsko-Biała z Pogonią Szczecin.

Najlepsi strzelcy: 6 - Nemanja Nikolić (Legia), 4 - Martin Nespor (Piast), 3 - Flavio Paixao (Śląsk), Maciej Gajos (Jagiellonia), Michał Przybyła (Korona), Łukasz Zwoliński (Pogoń), 2 - Rafał Boguski (Wisła), Roman Gergel (Górnik Z.), Piotr Grzelczak (Jagiellonia), Patrik Mraz (Piast), Michal Papadopulos (Zagłębie).

W następnej kolejce, 21.08: Pogoń - Wisła (godzina 18), Lechia - Górnik Ł. (20.30), 22.08: Ruch - Termalica (15.30), Śląsk - Podbeskidzie (18), Cracovia - Jagiellonia (20.30), 23.08: Lech - Piast (15.30), Legia - Korona (18), 24.08: Górnik Z.- Zagłębie (18).