MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspaniały festiwal w Solcu-Zdroju. Zabrzmiały akordeony

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju 2024.
Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju 2024. GCK Solec-Zdrój
W dniach 23-26 maja 2024 roku w Solcu - Zdroju odbył się Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej "Harmonia Zdrowia i Muzyki", który zgromadził najlepszych akordeonistów z całego kraju.

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej "Harmonia Zdrowia i Muzyki" w Solcu-Zdroju

Celem festiwalu była promocja muzyki akordeonowej oraz wsparcie młodych talentów. Festiwal rozpoczął się uroczystą inauguracją w Sali Widowiskowej w Solcu – Zdroju. Gości przywitali i otworzyli festiwal: wójt gminy Solec – Zdrój Piotr Kalita, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Solcu-Zdroju Justyna Błaszczyk oraz dyrektor festiwalu Jerzy Cygan.

Po otwarciu odbył się koncert, podczas którego wystąpili laureaci poprzednich edycji Trio AccoArte w składzie Arkadiusz Siedlarz, Maciej Ochwat, Lukasz Skubisz. Repertuar obejmował oryginalna literaturę współczesną, transkrypcje jak i muzykę rozrywkową. Koncert inauguracyjny Festiwalu Muzyki Akordeonowej okazał się wielkim sukcesem, zapowiadając bogaty program kolejnych dni festiwalu.

Soliści i zespoły kameralne na festiwalu w Solcu-Zdroju

W drugim dniu festiwalu rozpoczęły się konkursy w kategoriach solistów i zespołów kameralnych. Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności przed profesjonalnym jury, które oceniało technikę, interpretację i muzykalność wykonawców.

Na podstawie wyników punktacji Jury w składzie - profesor doktor habilitowany Jerzy Mądrawski, prodziekan do spraw muzyki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, profesor Henryk Kuźniak, kompozytor, muzykolog, pedagog, doktor Wojciech Golec, pedagog, wykładowca cieszyńskiej filli Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego - wyłoniło laureatów poszczególnych kategorii.

Oto laureaci festiwalu

W kategorii solistów do lat 15 pierwsze nagrody zdobyły Paula Pietruszewska i Maja Szczepańska. W kategorii solistów do lat 19 pierwsza nagroda powędrowała do Dawida Siwieckiego. W kategorii solistów studentów i absolwentów pierwszą nagrodę zdobył Bartłomiej Sowa. W kategorii zespołów kameralnych do lat 15 pierwsze miejsce zdobyła grupa "Loczki Duo". W kategorii zespołów kameralnych do lat 19 pierwsze miejsce zdobyły Maja Pyśk i Barbara Pyśk. W kategorii zespołów kameralnych studentów i absolwentów pierwsze miejsce zdobyli Laura Jastrzębska i Maciej Zagajski. W kategorii muzyki rozrywkowej pierwszą nagrodę zdobył Szymon Chołomiej.

W tym roku wyjątkowa statuetka "Akordeonisty" trafiła do Adama Pałysa - byłego wójta gminy Solec- Zdrój, który sprawował ten urząd w kilku poprzednich kadencjach. Obecnie jest on radnym Rady Powiatu Buskiego, a zarazem prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu-Zdroju, która współtworzyła to wydarzenie. Statuetka "Akordeonisty" jest wręczana najlepszym muzykom i osobom wyjątkowo zasłużonym dla festiwalu. W tym roku statuetka trafiła do osoby, dzięki której ten festiwal powstał.

W ramach festiwalu zorganizowano również koncert specjalny - "Profesora Włodzimierz Lech Puchnowski in memoriam – w dziesiątą rocznicę śmierci” dla uczczenia pamięci twórcy polskiej akordeonistyki. Profesor był wieloletnim jurorem festiwalu. Koncert Tango World przeniósł słuchaczy w różnorodne światy muzyczne.

Na scenie prezentowali się wspaniali artyści. Byli to Elwira Śliwkiewicz – Cisak – akordeon, Maciej Rysak – pierwsze skrzypce, Ewa Pukos – drugie skrzypce, Renaldo Wójtowicz – altówka, Maciej Łacany – wiolonczela. Niezwykłe połączenie dźwięków akordeonu i smyczków zaoferowało zarówno chwile refleksji, jak i pełne energii momenty.

Publiczność oraz muzycy pozytywnie ocenili poziom festiwalu, podkreślając wysoki poziom artystyczny uczestników. Festiwal zakończył się uroczystą galą, podczas której wręczono nagrody zwycięzcom oraz podziękowano wszystkim uczestnikom i organizatorom. Zapowiedziano również kolejną edycję festiwalu, która odbędzie się za rok.

Festiwal prowdził Wit Chamera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie