MKTG SR - pasek na kartach artykułów

66 rocznica pacyfikacja Michniowa

Marek Maciągowski
W niedzielę 12 lipca w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie odbędą się obchody 66. rocznicy pacyfikacji wsi przez hitlerowców

Pacyfikacja w Michniowie

Pacyfikacja w Michniowie

12 i 13 lipca 1943r. Michniów został spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne odkomenderowane do tej akcji z 17 i 22 pułku niemieckiej policji. Zamordowanych zostało 203 osoby - 103 mężczyzn w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 47 dzieci, z których najmłodsze miało 9 dni. Kilkanaście osób podejrzanych o działalność w podziemiu wywieziono do Auschwitz. Wieś została doszczętnie spalona. Hitlerowcy zabronili odbudowy i uprawiania pól Michniowa. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar. Michniów jest się symbolem 817 spacyfikowanych wsi polskich.

Uroczystości rozpocznie o godzinie 13 projekcja filmu Józefa Gębskiego "203 sprawiedliwych" poświęconego pamięci pomordowanych mieszkańców Michniowa W filmie mieszkańcy wsi, którym udało się przeżyć, opowiadają dziś o tragedii w formie modlitwy, błagając Boga o pamięć o pomordowanych.

Wymieniają nazwiska, imiona, okoliczności, w jakich zginęli - torturowani, męczeni, spaleni w stodole. Mówią do rezysera: "Było ich - pamiętaj - 203. . . Dlatego pamiętaj o Meierze. . . Odnajdź go, gdziekolwiek się ukrył. . . i rozlicz go. . . " Żałobnie czarny ekran tylko w części wypełniają kadry, przedstawiające modlących się i zdjęcia pomordowanych.

Zostanie również otwarta wystawa "Naznaczeni. Mieszkańcy wsi polskiej na robotach przymusowych w III Rzeszy 1939 - 1945" - o godzinie 13.
O godzinie 14 po oficjalnym otwarciu uroczystości oficjalne otwarcie uroczystości wystąpi m.in. młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Lipsku oraz Chór Senior z Suchedniowa. Około godz. 15. 15 rozpocznie się msza święta, po której zostaną złożone kwiaty i wieńce na zbiorowej mogile pomordowanych Organizatorami obchodów są Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Fundacja Pomnik - Mauzoleum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie