MKTG SR - pasek na kartach artykułów

81. rocznica pacyfikacji wsi Strużki. Oddano hołd ofiarom

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Mieszkańcy Strużek i innych okolicznych wsi zebrali się by oddać hołd ofiarom pacyfikacji.Więcej zdjęć>>>
Mieszkańcy Strużek i innych okolicznych wsi zebrali się by oddać hołd ofiarom pacyfikacji.Więcej zdjęć>>>Artur Kosowicz/UMiG Połaniec
9 czerwca 2024 roku, mała miejscowość Strużki stała się ponownie centrum pamięci narodowej, zgromadzając tłumy przybyłych, by wspólnie upamiętnić 81. rocznicę tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. W tym dniu, mieszkańcy, zaproszeni goście oraz przedstawiciele różnych organizacji zjednoczyli się, by oddać hołd poległym i podkreślić znaczenie pielęgnowania pamięci narodowej.

81. Rocznica pacyfikacji wsi Strużki

Na początku powitano wszystkich przybyłych. Następnie, 49. Drużyna Harcerska imienia Szarych Szeregów, działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej imienia Świętego Jana Pawła II w Szwagrowie, zaciągnęła wartę honorową. Centralnym punktem obchodów była msza, która odbyła się przy kapliczce przydrożnej Najświętszej Maryi Panny, znajdującej się w samym sercu Strużek. Nabożeństwo zgromadziło wielu wiernych, którzy wspólnie modlili się w intencji ofiar pacyfikacji.

Po mszy nadszedł czas na przemówienia zaproszonych gości. W ich słowach wybrzmiewała nie tylko pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 81 lat, ale również podkreślenie znaczenia pielęgnowania historii i pamięci o ofiarach.

Kolejnym punktem programu był występ młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Heleny i Józefa Świątyńskich w Ossali. Uczniowie przygotowali program artystyczny, który nawiązywał do historii Strużek i bohaterstwa jej mieszkańców.

Po występie młodzieży, uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik upamiętniający pomordowanych podczas pacyfikacji wsi Strużki. W ciszy i zadumie złożono kwiaty pod pomnikiem, oddając hołd tym, którzy stracili życie w tragicznych okolicznościach.

Przypomnijmy, że w dniu 3 czerwca 1943 roku, hitlerowcy w sile około 150 żołnierzy dokonali zbrodni na 74 mieszkańcach wsi Strużki. Wśród ofiar pacyfikacji, zastrzelonych lub spalonych żywcem, było 45 kobiet i dziewcząt, a 14 dzieci nie miało jeszcze 10 lat, najmłodsze liczyło zaledwie 6 dni. Wśród zamordowanych byli także mieszkańcy innych pobliskich wsi, a nawet 2 osoby z Warszawy. Pacyfikacja była odwetem za zastrzelenie przez partyzantów AK ,,Jędrusie” dwóch żandarmów niemieckich.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie