Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

82 rocznica niemieckiej zbrodni w lesie na Brzasku. Ta tragedia wciąż skrywa tajemnicę. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Przy mogile w lesie na Brzasku odbyły się uroczystości upamiętniające 82 rocznicę niemieckiej zbrodni, popełnionej na mieszkańcach kielecczyzny w czerwcu 1940 roku.
Przy mogile w lesie na Brzasku odbyły się uroczystości upamiętniające 82 rocznicę niemieckiej zbrodni, popełnionej na mieszkańcach kielecczyzny w czerwcu 1940 roku.
W sobotę 18 czerwca przy zbiorowej mogile zamordowanych w 1940 roku mieszkańców Kielecczyzny na Brzasku odbyły się uroczystości patriotyczne. Do dziś nie jest znana prawdziwa liczba osób zamordowanych tam przez Niemców.

Uroczystości upamiętniające masowy mord Niemców na ludności cywilnej z czerwca 1940 roku rozpoczęto polową Mszą Świętą przy mogile w lesie na Brzasku, między Skarżyskiem - Kamienną i Bliżynem. Nabożeństwo prowadzili ksiądz Jerzy Karbownik i ksiądz Stanisław Wlazło. Następnie zaśpiewał chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W imieniu organizatora, powiatu skarżyskiego, głos zabrała członek zarządu Katarzyna Bilska. Mówiła o potrzebie pamięci o zbrodniach z czasów wojny i konieczności wyciągania z nich wniosków, potrzebie jedności narodowej. Nawiązała też do aktualnych wydarzeń na Ukrainie. - W tej chwili Polacy zdali egzamin z pomocy potrzebującym, mówimy wojnie nie! - podkreślała. Przemawiali też posłowie Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek, marszałek Andrzej Bętkowski i wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

W uroczystościach wzięli udział samorządowcy z terenu powiatów skarżyskiego i koneckiego, przedstawiciele wielu instytucji i partii politycznych, harcerze, policjanci, strażacy i delegacje szkół. Kombatantów reprezentowała Genowefa Piotrowska ze Skarżyska - Kamiennej. Bezpłatny dojazd i powrót z Brzasku dla mieszkańców Skarżyska zapewniła Miejska Komunikacja Samochodowa.

W lutym 1940 roku Niemcy aresztowali kilkuset mieszkańców Skarżyska, przedstawicieli inteligencji, związanych z konspiracyjną organizacją Orzeł Biały. 360 osób rozstrzelali w lesie na Borze. W czerwcu 1940 roku dokonano drugiej fali aresztowań. 29 czerwca okupanci zamordowali kolejną, liczną grupę Polaków. Oficjalnie podaje się, że rozstrzelano 760 osób. Prawdopodobnie ta liczba jest znacznie zawyżona. Istnieją przesłanki wskazujące, że w rzeczywistości zabito 160 mieszkańców Kielecczyzny. Do dziś ustalono personalia nieco ponad stu ofiar tej zbrodni. Zamordowani do dziś spoczywają w zbiorowej mogile, po wojnie nie dokonano ekshumacji. Niemiecka zbrodnia była częścią akcji AB, mającej na celu fizyczną likwidację polskich elit.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie