MKTG SR - pasek na kartach artykułów

85 lat kina Moskwa w Kielcach!

Redakcja
Z okazji jubileuszu kino "Moskwa" zaprasza na film "Piętro wyżej",

17 grudnia - sobota, na godzinę 14:30

W sobotę zapraszamy wszystkich sympatyków kina, w szczególności tych, którzy czynnie przyczynili się do rozwoju kina, pracowników, którzy włożyli w jego działalność nie tylko pracę ale przede wszystkim serce, osoby, które dzielnie walczyły w obronie kina w momencie sprzedaży i kupna budynku oraz wszystkich mieszkańców Kielc na specjalny pokaz filmu:

"Piętro wyżej"

Film fabularny, Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1937, Premiera: 18.02.1937r., czas trwania 84 min.
Reżyseria: Leon Trystan, obsada aktorska: Eugeniusz Bodo , Józef Orwid , Helena Grossówna , Ludwik Sempoliński, Stanisław Woliński , Czesław Skonieczny , Feliks Chmurkowski , Alina Żeliska

O filmie: Los chciał, że w jednej kamienicy zamieszkało dwóch Pączków - Hipolit, właściciel kamienicy i wielbiciel muzyki poważnej, oraz Henryk, spiker radiowy i amator muzyki rozrywkowej. Obaj urządzają w swoich mieszkaniach koncerty, bardzo często jednocześnie. Ale to nie wszystko. I tak: list do Henryka otrzymuje Hipolit, komornik zajmuje meble Henryka za długi Hipolita. Piękna bratanica Hipolita trafia piętro wyżej do mieszkania Henryka. Młodzi się pokochali i wbrew wszystkiemu i wszystkim postanawiają związać się ze sobą na całe życie. Doprowadzają także do zgody między zwaśnionymi stronami. Hipolit i Henryk występują w radio grając utwór, będący jazzową wersją "Humoreski" Dworaka.

To z tego filmu pochodzą niezapomniane piosenki śpiewane przez Eugeniusza Bodo: SEXAPPEAL, TO NASZA BROŃ KOBIECA oraz UMÓWIŁEM SIĘ Z NIĄ NA DZIEWIĄTĄ.
Krótka historia kina "Moskwa"

25 grudnia 1926 r na ul. Staszica 6 nastąpiło uroczyste otwarcie nowego budynku kina, do którego zostało przeniesione kino "Phenomen" działające do tej pory na rogu dzisiejszej ul. Sienkiewicza i Małej. Jednocześnie kino zmieniło nazwę na "PALACE". Jak głosi "Gazeta Kielecka" Nr 100 z 25.12.1926r. specjalnie na potrzeby kina został wybudowany gmach w/g najnowszych wymagań techniki bezpieczeństwa i wygód. Na wielkie otwarcie przygotowano projekcję filmu "Wielka parada".

Kino nieprzerwalnie działa na ul. Staszica już 85 lat. Przerzyło burzliwe lata wojenne i powojenne zmieniając nazwę i stale unowocześniając zaplecze techniczne.
I tak 1 marca 1931 odbyła się pierwsza projekcja dźwiękowa, był to pokaz filmu "Głos serca" w roli głównej Janina Romanówna i Wiktor Bagański, "cały mówiony, cały śpiewany po polsku!" (GK Nr 18 z 1.03.1931r.

W czasie drugiej wojny światowej Niemcy nadali kinu nazwę "Hamburg", kino przeznaczone było na projekcję filmów propagandowych . Przetrwało wojnę, być może właśnie dzięki temu, że było potrzebne niemieckim żołnierzom do celów rozrywkowych i propagandowych.
Po wojnie kino otrzymało nową nazwę : "Bałtyk" . Było ono największym i najnowocześniejszym kinem w Kielcach. Wyświetlano w nim największe premiery kina światowego i polskiego. Do kina przyciągały tłumy widzów.

W 1956 roku placówka zmieniła nazwę na kino "Moskwa" i pod tą nazwą działa do dnia dzisiejszego. Jest najstarszym w Kielcach kinem tradycyjnym, należącym do ogólnopolskiej Sieci kin studyjnych i lokalnych. Od niemal 20 lat prowadzi edukację filmową wśród uczniów kieleckich i podkieleckich szkół w ramach Szkolnych Spotkań Filmowych. Organizuje przeglądy filmowe i pokazy specjalne z zaproszonymi gośćmi - ludźmi filmu.
Przełomowym momentem we współczesnej histori kina było ryzyko likwidacji kina w 2006 roku, kiedy to dotychczasowa jednostka zarzadzająca kinem, krakowska spółka Apollo - Film , podjęła decyzję o rezygnacji z dalszego prowadzenia kina. Załoga kina usyskała mozliwość przejęcia kina w dzierżawę w ramach działalności prywatnej. 2 osoby z ówczesnej załogi zdecydowały się podjąć tak duże ryzyko, byli to obecna właścicielka kina Wanda Zychowicz i kinooperator Andrzej Adamczyk, którzy wspólnie zdecydowali się na prowadzenie kina w dzierżawionym od Apollo budynku.
Kolejny przełom to rok 2008 kiedy to Apollo zrezygnowało z dzierżawy bydynku i podjęło decyzję o jego sprzedaży.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu widzów i sympatyków kina, mieszkańców Kielc i okolic, pracowników kina, kieleckich mediów oraz poparciu radnych Rady Miasta i Prezydenta Miasta - Pana Wojciecha Lubawskiego budynek został kupiony przez miasto i został przeznaczony ne działalność kulturalną kina. Dzięki temu możemy spotkać się na obchodach 85 lecia działalności kina przy ul. Staszica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie