Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Koniarz - Nauczyciel na medal w powiecie jędrzejowskim i województwie: - Cenny jest dla mnie entuzjazm uczniów

albo
1g na wesoło.
1g na wesoło. archiwum prywatne
Agnieszka Koniarz, nauczyciel matematyki i wychowawca klasy 1g w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie. Z ogromną przewagą pani Agnieszka zdobyła tytuł Nauczyciel na medal szkół ponadpodstawowych w powiecie jędrzejowskim. Pani Agnieszka wygrała też w całym województwie świętokrzyskim

Od ilu lat jest Pani nauczycielem?
Swoją przygodę z zawodem nauczyciela rozpoczęłam 16 lat temu. Pracę rozpoczęłam we wrześniu 2003 roku w sędziszowskim liceum jako nauczyciel fizyki. W tym samym roku w październiku podjęłam pracę w sędziszowskim technikum nauczając fizyki i matematyki. Od pięciu lat pracuję w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie w charakterze nauczyciela matematyki.

Jakich przedmiotów Pani uczy?
Jestem przede wszystkim nauczycielem matematyki, chociaż posiadam również kwalifikacje do nauczania chemii, fizyki i informatyki. Zdobyłam je kończąc odpowiednie studia na krakowskich uczelniach: Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jestem wychowawcą klasy 1 g o profilu matematyczno - przyrodniczym.

Jak wygląda Pani współpraca z klasą 1g?
Bardzo zależy mi na dobrych, partnerskich i przyjaznych relacjach z moimi wychowankami. Chcę być dla nich nie tylko nauczycielem matematyki, ale także opiekunem i wsparciem. Chcę, aby wiedzieli, że zawsze mogą na mnie liczyć. Jak powiedział nieżyjący już kolumbijski pisarz i noblista Garcia Marquez: „Być może dla świata jesteś tyko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem”, chcę żeby wiedzieli, że dla mnie każdy z nich jest odrębny, pięknym światem. Cieszę się, że mogę współpracować z młodymi, inteligentnymi ludźmi, rozwijać ich pasje i zainteresowania. Sama również dużo się od nich uczę. Szczególnie cenny jest dla mnie ich entuzjazm, optymizm i wiara we własne możliwości. Wbrew powszechnej opinii uważam, że współczesna młodzież to mądrzy odpowiedzialni ludzie. To naprawdę prawdziwi architekci własnej przyszłości, świadomi tego, że wiedza, którą gromadzą przez lata nauki, to czego już się nauczyli i to czego jeszcze się nauczą, będzie miało ogromny wpływ na całą ich przyszłość.

Co daje największą satysfakcję w tej pracy?
Największą satysfakcję w pracy daje mi świadomość, że moi uczniowie z przyjemnością uczęszczają na zajęcia matematyki. Wymiernym efektem tego są wysokie wyniki egzaminu maturalnego.

Co daje praca pedagoga?
Praca pedagoga daje mi dużo radości, jak dotąd nie spotkałam się z żadnymi trudnościami. Jeśli takie się pojawiają, są one niewielkie i zawsze udaje mi się je rozwiązać.

Czego wymaga Pani od swoich uczniów?
Od swoich uczniów wymagam przede wszystkim systematyczności. Chcę, aby mieli świadomość, że praca na lekcji nie wystarczy, aby osiągnąć sukces. Należy samodzielnie doskonalić umiejętności matematyczne. Praca domowa licząca na przykład 20 - 30 przykładzików doskonale im w tym pomaga.

Jakie metody nauczania Pani stosuje?
W pracy nauczyciela stosuję różne metody nauczania. Chętnie sięgam do tych tradycyjnych, już sprawdzonych. Nie stronię również od nowych, bardziej niekonwencjonalnych. Zauważyłam, że wzbudzają one zainteresowanie wśród uczniów. Stanowią również ciekawy element lekcji.

Czy zdobyty tytuł „Nauczyciel na medal” przyniósł radość?
Tytuł „Nauczyciel na medal” mocno mnie zaskoczył. Nie spodziewałam się nawet nominacji do tego tytułu. Szczerze przyznam, że bardzo się cieszę z wyników plebiscytu. Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie głos, doceniając tym samym moją pracę. Uważam, że każdy nauczyciel zasługuje na ten tytuł. Nasza praca bowiem jest szczególna - wymaga dużego zaangażowania i wielu poświęceń.

Czy odczuwa Pani sympatię uczniów?
Każdego dnia odczuwam wielką sympatię moich uczniów. Bardzo ją cenię i odwzajemniam, ponieważ wiem, że pozytywne relacje z młodzieżą pomagają osiągać lepsze efekty w pracy dydaktycznej.

Co jest największym wyzwaniem w tej pracy?
Uważam, że największym wyzwaniem moim i moich uczniów jest egzamin maturalny z matematyki, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym. Nie każdy jest świadomy wysokiego stopnia trudności proponowanych w arkuszu zadań. Staram się robić wszystko, aby moi uczniowie byli dobrze przygotowani do tego egzaminu. Prowadzę zajęcia dodatkowe, na których młodzież ma możliwość zaprezentowania własnych, często nowatorskich rozwiązań.

POLECAMY:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie