MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Żonkile 2023 w Małogoszczu z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Rozdano pamiątkowe papierowe żonkile

Oprac.: Mateusz Zapart
Uczniowie Szkoły Podstawowej imienia 24 Lutego 1863 Roku rozdawali w Urzędzie Miasta papierowe żonkile z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Więcej na kolejnych zdjęciach
Uczniowie Szkoły Podstawowej imienia 24 Lutego 1863 Roku rozdawali w Urzędzie Miasta papierowe żonkile z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Więcej na kolejnych zdjęciach MiG Małogoszcz/SP im.24 Lutego 1863 R.
W środę, 19 kwietnia żółte papierowe żonkile rozdawali uczniowie Szkoły Podstawowej w Małogoszczu, przypinając je swoim kolegom i koleżankom oraz pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Małogoszcz, których odwiedzili w urzędzie. Pracownicy urzędu przygotowali dla uczniów prelekcje o losie polskiej społeczności żydowskiej podczas II Wojny Światowej.

W Małogoszczu upamiętniono 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Akcja Żonkile 2023 ma na celu pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach. W tym roku zadedykowano ją cywilom, około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali oni nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy. Ich cywilny opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

W 80. rocznicę tego wydarzenia do Urzędu Miasta i Gminy w Małogoszczu zawitali uczniowie Szkoły Podstawowej imienia 24 Lutego 1863 Roku. Szkoła wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile 2023”.

Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz Mariusz Piotrowski, dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej Marta Kot oraz pedagodzy Magdalena Wiklina oraz Beata Kowalik przeprowadzili krótkie prelekcje o powstaniu w getcie warszawskim.

Pani Magdalena Wiklina opowiedziała o zwykłych ludziach mieszkających przed wojną w Małogoszczu. Beata Kowalik przedstawiła sylwetki poetów żydowskich i polskich oraz ich punkt widzenia na temat powstania w getcie.

Uczniowie rozdali pracownikom Urzędu Miasta i interesantom zrobione przez nich własnoręcznie papierowe żonkile, które wcześniej przypięli też pracownikom szkoły oraz swoim kolegom i koleżankom. Uczniowie obejrzeli także animowaną wersję reportażu "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall.

Akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu ,,Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie żydowskim.". W ramach tej akcji tego roku na terenie całej Polski zostanie rozdanych w sumie 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia, czyli wiosny 1941 roku. Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem".

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie