Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktorka Magdalena Zawadzka gościem honorowym Pikniku Rycerskiego w Ossolinie. Odebrała "Kryształowe Berło"

Klaudia Tajs
Magdalena Zawadzka i wójt Klimontowa Marek Goździewski, podczas uroczystej gali.
Magdalena Zawadzka i wójt Klimontowa Marek Goździewski, podczas uroczystej gali. archiwum
Już po raz VII w Ossolinie, koło Klimontowa odbył się VII Piknik Rycerski połączony z Galą „Kryształowego Berła” – nagrody przyznawanej gwiazdom polskiego kina za wybitne role w filmach historycznych i kostiumowych. W tym roku laureatką została znakomita aktorka Magdalena Zawadzka, którą wyróżniono za rolę "Basi" w ekranizacji „Pana Wołodyjowskiego”.

Pogoda w niedzielne popołudnie nie sprzyjała organizatorom, mimo to do Ossolina zjechali miłośnicy sztuki rycerskiej, biegacze i ci, którzy postanowili spędzić wolny czas w towarzystwie pasjonatów kultywowania tradycji i obyczajów związanych z historią regionu.

Piknik tradycyjnie rozpoczęło nabożeństwo z udziałem rycerstwa i orkiestry górniczej Grupy Azoty „Siarkopol” S.A. w Kaplicy Betlejemskiej. Pierwszym punktem pikniku było wręczenie statuetek. Nagrody imienia Jerzego Ossolińskiego, którą Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo Ossolin”, organizator pikniku, od trzech lat honoruje osoby i instytucje wnoszące wkład w zachowanie i promocję dziedzictwa kulturowego Ossolina.
W tym roku nagrodę otrzymali: Cezary Makiewicz – jeden z najpopularniejszych polskich muzyków country, który w 2016 roku nagrał, wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Ossolinie, piosenkę „Święta noc”, promującą słynne Ossolińskie pasterki w Kaplicy Betlejemskiej, ekipa serialu „Misja skarb” emitowanego na antenie Fokus TV - jeden z odcinków serialu zrealizowany został w ruinach zamku w Ossolinie, które przy tej okazji zostały przebadane archeologicznie oraz Małgorzata Lipa ze świętokrzyskiego kuratorium oświaty i ksiądz Wojciech Zasada, którzy wspierają stowarzyszenie w organizacji odbywającego się w Ossolinie od sześciu lat Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania.

Wręczenie wyróżnień było okazją do przekazania gratulacji organizatorom i osobom wyróżnionym przez zaproszonych gości. Głos zabrali Marek Goździewski, wójt gminy Klimontów, Andrzej Swajda radny sejmiku województwa świętokrzyskiego oraz Marcin Piwnik członek zarządu Powiatu sandomierskiego. Wszyscy gratulowali Stowarzyszeniu owocnej działalności, zaangażowania w dbanie o dziedzictwo kulturowe miejscowości Ossolin oraz angażowanie młodzieży szkolnej.
W czasie trwania pikniku nie mogło zabraknąć inscenizacji historycznych. Podczas pierwszej części można było obejrzeć między innymi wioskę pierwszych osadników amerykańskich, pokazy płukania złota i codziennych zajęć traperów. Na oryginalny pokaz zaprosili rekonstruktorzy z tarnobrzeskiego Stowarzyszenia „KATANA”. Zaprezentowano także widowisko „Ballady o zbroi i mundurze na przestrzeni dziejów”, przygotowane przez Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzeniem, na które czekano z niecierpliwością była ceremonia wręczenia „Kryształowego Berła” za rolę w ekranizacji „Pana Wołodyjowskiego” oraz za dorobek na teatralnej scenie. - Pani Magdalena Zawadzka jest aktorka, która może pochwalić się bogatym dorobkiem zarówno w filmie, jak i na scenie teatralnej, dlatego z tym większą przyjemnością uhonorowaliśmy Panią Magdalenie wręczając "Kryształowe Berło" - powiedział Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo Ossolin".
Magdalena Zawadzka odbierając nagrodę nie kryła wzruszenia. - Role historyczne są dla mnie wielkim wyzwaniem dlatego, że trzeba umieć się w nich odnaleźć, chociażby w kostiumie czy w obyczajach, czyli sposobie bycia i zachowania z danej epoki - mówiła aktorka. - Trzeba po porostu, zachować cały sztafarz tego, co wtedy było w obyczaju, zachowaniu i tradycji. Dzięki tym rolom odrywałam się od rzeczywistości i wchodziłam w świat bajki, stając się kimś, kim w życiu nie mogłabym być: królową, zbrodniarką, żebraczką, żoną Sokratesa takie były moje role.

Po dekoracji rozstrzygnięto konkurs pięknego czytania, organizowanego przez Szkołę Podstawową w Ossolinie, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Była sercem swojej epoki” i poświęcony jest twórczości Elizy Orzeszkowej.
W drugiej części bloku prezentacji historycznych goście Pikniku będą mieli okazję oglądać Turniej Bojowy Róż oraz Turniej Łuczniczy o Puchar Niepodległości.
W tym roku piknikowi towarzyszył III Międzynarodowy Bieg o Puchar Jerzego Ossolińskiego. Najdłuższy dystans wynosił 6,6 kilometrów. Było także kilka krótszych odcinków dla dzieci.

Organizatorem Pikniku i Gali było Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” i Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawowali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, wójt Gminy Klimontów oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty, który objął patronat nad konkursem „Była sercem swojej epoki”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Piękne WAGS podczas world cup 2018 w Rosji [zdjęcia]





Wiemy jakim jesteś typem gościa weselnego! QUIZ






Zakazane pamiątki z wakacji - tego nie przywieziecie do domu!




TOP 18 zasad postępowania w czasie burzy





To jedne z najdłuższych wakacji! Zobacz wakacyjne memy!




Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Tych błędów się wystrzegaj



ZOBACZ TAKŻE: REGIONALNY PUCHAR POLSKI. Był gwiazdją Lecha. Właśnie zdobył puchar z Polonią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie