Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Bętkowski ma być nowym marszałkiem województwa. Znamy skład całego zarządu

sw
archiwum
Nasze informacje z wtorku 13 listopada potwierdziły się w 100 procentach. Andrzej Bętkowski został w czwartek ostatecznie zatwierdzony przez komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości na marszałka województwa świętokrzyskiego. Stało się dokładnie tak, jak poinformowaliśmy we wtorek. Znamy też nazwiska pozostałych czterech członków zarządu województwa. Teraz ten skład musi zatwierdzić nowy Sejmik Województwa.

Andrzej Bętkowski nowym marszałkiem województwa świętokrzyskiego - CZYTAJ WTORKOWY TEKST "ECHA DNIA"

Andrzej Bętkowski ma 67 lat, mieszka w Skarżysku-Kamiennej. Obecnie jest wicewojewodą świętokrzyskim. Ukończył studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie gdzie zdobył tytuł magistra wychowania fizycznego. Potem ukończył podyplomowe studia w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - kierunek prawno-samorządowy oraz w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu - organizacja i zarządzanie sportem. Jest kapitanem rezerwy po Szkole Oficerów Rezerwy we Wrocławiu.

Od 1975 do 1990 był nauczycielem wychowania fizycznego i trenerem lekkoatletyki. W 1990 rozpoczął prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

CZYTAJ TEŻ: Janik, Dorywalski, Jońca i Gosek - sensacyjny skład nowego zarządu województwa. Zobacz kim są (ZDJĘCIA)

Od 1998 do 1999 (z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność) i od 2006 do 2007 (z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, do którego wstąpił w 2003) zasiadał w sejmiku świętokrzyskim. Od 1999 do 2002 zajmował stanowisko starosty powiatu skarżyskiego. W latach 2002–2006 był radnym tego powiatu, jako przewodniczący klubu radnych „Porozumienie Prawicy”.

W wyborach parlamentarnych w 2007 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uzyskał mandat poselski. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W 2015 nie został wybrany na kolejną kadencję. 21 grudnia tego samego roku mianowany wicewojewodą świętokrzyskim. Tą funkcje pełni do dziś.

Na wicemarszałka według nieoficjalnych jeszcze informacji została zaakceptowana kandydatura Renaty Janik, obecnie doradcy wicepremiera Jarosława Gowina. Renata Janik to była posłanka , obecnie działa w partii Porozumienie Jarosława Gowina. W ostatnich wyborach samorządowych została radną Sejmiku z list Prawa i Sprawiedliwości, zdobyła blisko 10 tysięcy głosów.

Drugim wicemarszałkiem ma być Bartłomiej Dorywalski, były burmistrz Włoszczowy - ostatni zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości.

Członkami zarządu województwa zostaną prawdopodobnie Mariusz Gosek - sekretarz Solidarnej Polski i Marek Jońca - były burmistrz Koprzywnicy.

Przewodniczącym Sejmiku Województwa ma zostać Andrzej Pruś.

Taki skład zarządu województwa zatwierdziło szefostwo Prawa i Sprawiedliwości. Ale żeby objął rządy musi zostać przegłosowany zwykłą większością głosów przez wybrany 21 października nowy Sejmik Województwa. Podział 30 mandatów wygląda następująco: Prawo i Sprawiedliwość - 16; Polskie Stronnictwo Ludowe - 9; Koalicja Obywatelska - 3; Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1; SLD Lewica Razem 1.

Prawo i Sprawiedliwość ma minimalną większość ale skład nowego zarządu województwa zaproponowany przez Jarosława Kaczyńskiego i kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości budzi takie emocje, że nie wiadomo czy wszyscy radni wybrani z list rządzącej partii za nim zagłosują - tym bardziej, że głosowanie jest tajne.

Wydaje się, że szefowie Prawa i Sprawiedliwości chcieli pogodzić wszystkie rywalizujące o władzę w partii w Świętokrzyskiem frakcje ; poseł Anny Krupki - za "jej" człowieka uważa się Marka Jońcę, wojewody Agaty Wojtyszek - Bartłomiej Dorywalski; Renata Janik i Mariusz Gosek to z członkowie zarządy niejako z urzędu - reprezentują Porozumienie i Solidarną Polskę - partnerów Prawa i Sprawiedliwości ze Zjednoczonej Prawicy. Wszystkich pogodzić jak się wydaje miał Andrzej Bętkowski, ostatnio blisko szefa partii w regionie Krzysztofa Lipca.

Czy Andrzej Bętkowski jako marszałek wraz z ekipą obejmą rządy w Świętokrzyskiem? Dowiemy się podczas pierwszej sesji Sejmiku w w czwartek 22 listopada.

Jeśli nie zaproponowany skład nie dostanie większości głosów, bardzo możliwe jest ,że na sesji ktoś zaproponuje inną kandydaturę. Jeśli uzyskałaby ona większość głosów taka osoba byłaby praktycznie nieusuwalna z funkcji , bowiem marszałka wybiera się zwykłą większością głosów (połowa + 1) ale odwołuje już większością 2/3 głosów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie