Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apteczka czarownicy z Nowej Słupi bardzo się spodobała jako gadżet turystyczny

Agnieszka BIAŁEK - MADETKO
Wiesława i Dariusz Wójcikowie z apteczką czarownicy i dyplomem
Wiesława i Dariusz Wójcikowie z apteczką czarownicy i dyplomem archiwum
Apteczka czarownicy - gadżet turystyczny z Nowej Słupi odniosła olbrzymi sukces. Jej twórcy otrzymali wyróżnienie targów "Agrotravel" podczas gali w hotelu "Łysogóry" w Kielcach.
Apteczka czarownicy z Nowej Słupi bardzo się spodobała jako gadżet turystyczny

- Apteczka czarownicy to dwadzieścia najbardziej popularnych ziół na różnego rodzaju dolegliwości, czyli miedzy innymi mięta, rumianek, lubczyk, hyzop lekarski, lawenda, kwiat lipy, melisa, oregano, dziurawca, które umieszczam w zestawach do wyboru - wylicza Wiesława Wójcik z miejscowości Trzcianka z gminy Nowa Słupia. - Zależało nam, aby gadżet turystyczny nie był kolejną, nikomu nie potrzebną rzeczą, a spełniał walor użytkowy. Stąd bardzo ekonomiczne opakowanie, które własnoręcznie maluję w charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego pasiaki czerwono - czarne. Do ziół dołączam również własnoręcznie zrobioną miotłę, symbol świętokrzyskiej czarownicy. Czasami taka miotła też potrafi wiele zdziałać i niejednego próżniaka z lenistwa wyleczyć - śmieją się pomysłodawcy apteczki.

Wszystkie zioła pani Wiesława sama hoduje i zbiera w swoim gospodarstwie argoturystycznym. Jak dodaje, od wielu lat zajmuje się ziołami, wcześniej prowadziła gospodarstwo ekologiczne, posiada też certyfikat uprawniający do produkcji ekologicznej. Małżeństwo z Trzcianki hoduje też rzadką odmianę kur: zielononóżka. Jajka z ich gospodarstwa są zgłoszone do sieci dziedzictwo kulinarne. Po kilku latach doszła z mężem do wniosku, że można dodatkowo gościć turystów. Wyremontowali stary drewniany dom i założyli agroturystykę pod nazwą "Stara chata u stóp Łysej Góry" w Trzciance.

Na razie apteczkę czarownicy można kupić w gospodarstwie. Ale nie tylko. - Z naszą apteczką będziemy też na wielu uroczystościach gminnych. Koszt to 25 złotych - mówi Wiesława Wójcik.

Podczas IV Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel gmina Nowa Słupia promowała także Centrum Kulturowo-Archeologiczne i najstarsze w Polsce sanktuarium na Świętym Krzyżu. - Na międzynarodowych targach pokazywaliśmy to, co mamy najcenniejsze. Chcemy, by przybywało do nas jak najwięcej turystów, tak by cała Europa wiedziała, gdzie jest Nowa Słupia i jakie ma atrakcje - mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Piotr Sepioło. - Uczestnicy targów pytali nas, kiedy będzie otwarte Centrum Kulturowo-Archeologiczne i od kiedy zaczynają się tu warsztaty. Interesowano się również przygotowaniami do największej w regionie imprezy plenerowej, Dymarek Świętokrzyskich, które tradycyjnie każdego roku odbywają się w trzeci weekend sierpnia.

Dodatkowo podczas targów gminę promowało Stowarzyszenie Agroturystyczne Łysogóry, które zrzesza już 20 gospodarstw. To właśnie to stowarzyszenie zgłosiło do konkursu na najciekawszą pamiątkę agroturystyczną dwa gadżety: apteczkę czarownicy i piec dymarkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie