MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aromaterapia - relaks czy metoda lecznicza?

Kamila Kunecka
Cytrynowy zapach walczy z apatią  i zmęczeniem.
Cytrynowy zapach walczy z apatią i zmęczeniem.
Aromaterapia to metoda medycyny naturalnej polegająca na terapii wielu dolegliwości olejkami eterycznymi z roślin poprzez zastosowanie kilku sposobów.

Aromaterapia dopiero od niedawna zaczęła być stosowana w gabinetach lekarskich. Dotąd była traktowana jako rodzaj magii, a jest przecież formą ziołolecznictwa.

Może być jednym z wielu sposobów na zimowy wieczór jako forma relaksu. Może być także pewnego rodzaju lekiem na drobne, codzienne dolegliwości.

Masaż aromaterapeutyczny
To masaż całego ciała. Do niego stosuje się mieszaniny olejków rozpuszczonych w naturalnych olejach roślinnych. Polecane jest stosowanie olejów korzystnych dla skóry: olej z nasion winogron, awokado, ze słodkich migdałów, jojoby lub powszechnie dostępnych.

Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 mililitrów na około 1/5 do 1/4 szklanki oleju. Do jednego masażu zużywa się mniej więcej łyżkę stołową roztworu, to znaczy praktycznie 2-3 krople mieszaniny olejków.

Kąpiel aromaterapeutyczna
To 15-30 minutowe zanurzenie się w ciepłej wodzie, do której dodajemy 10 kropli mieszaniny olejków na wannę. Przy kąpieli nóg lub rąk należy odpowiednio do pojemności naczynia zmniejszyć ilość olejku. Po niej skóry nie należy spłukiwać tylko wytrzeć.

Kompres aromaterapeutyczny
Stosuje się przykładanie miejscowe ręcznika lub waty nasączonej roztworem 5-10 kropli olejku w połowie szklanki ciepłej wody.

Aromaterapia w powietrzu
- Inhalacje, rozpylanie albo odparowywanie olejków w pomieszczeniu. Inhalacje robi się nad naczyniem z gorącą wodą, do której dodaje się 5-10 kropli mieszaniny olejków. Aromaterapia w powietrzu to rozpylanie olejków rozpuszczonych w wodzie przy pomocy ogrzewanego świeczką kominka. W zależności od pomieszczenia stosuje się do 10 kropli mieszaniny olejków .

- Zapach sosnowy pomaga nam w czasie infekcji lub grypy - radzi sprzedawczyni w jednym ze sklepów zielarskich. - Lawendowy pozwala zwalczyć wzmagające się właśnie teraz depresje oraz bezsenność z powodu panującej pogody. Na rynku jest dostępna cała gama zapachów, pozwalających zwalczyć drobne, codzienne dolegliwości. Oprócz działania terapeutycznego mogą one posłużyć odprężająco - opisuje.

Każdy z olejków eterycznych ma zakres swojego działania:
- CYTRYNOWY - apatia, zmęczenie, infekcje,
- EUKALIPTUSOWY - grypa, zmęczenie, reumatyzm
- GERANIOWY - cellulit, otyłość, menopauza,
- JAŁOWCOWY Z JAGÓD - otyłość, cellulit, reumatyzm,
- LAWENDOWY - depresje, lęki, bezsenność,
- MIĘTY PIEPRZOWEJ - bóle, grypa, przeziębienia, zmęczenie
- POMARAŃCZOWY - depresje, lęki, napięcia nerwowe, bezsenność
- ROZMARYNOWY - zmęczenie, infekcje, reumatyzm, afrodyzjak
- SANDAŁOWY - napięcia nerwowe, seksualne, menopauza, infekcje
- SOSNOWY - infekcje, astma, grypa

Należy pamiętać, że tylko naturalne w 100 procentach pochodzące z roślin olejki eteryczne mają właściwości terapeutyczne. Nie kupujmy tańszych olejków syntetycznych lub naturalnych wymieszanych ze sztucznymi, gdyż nie maja one pozytywnego wpływu na nasz organizm. Dzięki aromaterapii będziemy lepiej się czuli na ciele i duchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie