Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barycz. Sensacyjnie odkryta tablica uroczyście odsłonięta [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
W uroczystej akademii wzięli udział uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy.
W uroczystej akademii wzięli udział uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. Starostwo Powiatowe w Końskich
W piątek, 21 maja została uroczyście odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa dedykowana żołnierzom 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Zabytek ten został odkryty przypadkowo podczas prac remontowych internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy w lipcu ubiegłego roku.

Tablica związana jest z pobytem wymienionej jednostki na poligonie w okresie międzywojennym. Został wówczas wzniesiony monument z głazu granitowego i przytwierdzonej do niego tablicy z wymowną treścią mówiącą o umiłowaniu Ojczyzny.

W swojej wypowiedzi nawiązał do tego wydarzenia starosta konecki, Grzegorz Piec przypominając:

Jeśli my zamilkniemy, niech przemówią kamienie. Zapewne słowa te przyświecały temu, kto po zniszczeniu pomnika przez Niemców w 1939 roku, zdobył się na odwagę i uchronił jego najbardziej istotny i wymowny fragment tego jedynego, kamiennego monumentu, powstałego na terenie poligonu w Baryczy w 1926 roku.

To symboliczne, kamienne przesłanie, szkolących się tu żołnierzy z 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty ukrywał przez ponad 80 lat tynk na tym budynku. Kiedy dziś czytamy wyryte wówczas słowa:

Jak głaz ten na barkach naszych…, wiemy już, że ów wspomniany głaz przetrwał.

A za sprawą księdza Andrzeja Wierzbickiego – syna tej ziemi, absolwenta koneckiego liceum, trafił na plac przed kościołem w Smogorzowie. Kapłan ten krzewił pamięć o czynie zbrojnym 74 pułku. Bywał w Ciepielowie, gdzie stoi monument poświęcony bitwie tegoż pułku, we wrześniu 1939 roku. Obecnie, uroczyste odsłonięcie tejże tablicy stanowi zatem swoiste zamknięcie koła historii, które zatoczyło szerokim łukiem zdarzeń i pozwala nam wszystkim tu obecnym stać się świadkami utrwalania chwalebnej historii oręża polskiego.

Niech pamięć staje się fundamentem, na którym będziemy budować współczesność i przyszłość, ku chwale Ojczyzny!

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: senator, Jacek Włosowicz, starosta konecki, Grzegorz Piec i wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz, w towarzystwie dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Jana Słuszniaka. Następnie obiekt poświęcił ksiądz dziekan, Andrzej Zapart z parafii św. Mikołaja w Końskich.

Wydarzenie było również okazją do wręczenia okolicznościowych odznaczeń i medali. Wojewoda Zbigniew Koniusz wspólnie z podpułkownikiem Mirosławem Smerdzyńskim mianowali na kolejny stopień oficerski porucznika Zdzisława Kowalskiego. Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości uhonorowano Feliksa Przyborowskiego, żołnierza Armii Krajowej. Wręczone zostały także Krzyże Pamiątkowe Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, Krzyże Pamiątkowe Bitwy Warszawskiej i 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz dyplomy za propagowanie lokalnej historii.

W tym uroczystym wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele lokalnych władz: wicestarosta, Wiesław Skowron, członkowie zarządu powiatu - Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik, przewodniczący Rady Powiatu - Zbigniew Kowalczyk, jego zastępcy: Łukasz Kubka i Jolanta Pacocha oraz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański. Polskie Siły Zbrojne reprezentowali: pułkownik Sławomir Filipowski – były dowódca jednostki w Lublińcu, podpułkownik Artur Litwinek – dowódca 101 BLP 10 ŚBOT oraz wspomniany wcześniej pułkownik Smerdzyński. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele środowisk kombatanckich, przedstawiciele Lasów Państwowych, miejscowi historycy i regionaliści oraz nauczyciele i młodzież szkolna. Splendoru całości wydarzenia dodała niewątpliwie asysta wielu pocztów sztandarowych, okolicznościowa wystawa zabytkowego uzbrojenia z Muzeum Orła Białego i muzyczna oprawa w wykonaniu trębacza Kuby Kowalskiego.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie