Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kwesty na cmentarzach w Starachowicach i Mircu. Jakie nagrobki odnowiono? Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Nagrobek rotmistrza Józefa Szaybo, który został odnowiony na najstarszym starachowickim cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej . Więcej na kolejnych zdjęciach.
Nagrobek rotmistrza Józefa Szaybo, który został odnowiony na najstarszym starachowickim cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej . Więcej na kolejnych zdjęciach. Fot. Kazimierz Cuch
Po dwóch latach przerwy, spowodowanej koronawirusem, przed cmentarze wracają kwesty na odnowienie zabytkowych, niszczejących nagrobków.

Mamy potwierdzenie, że takie kwesty będą w Mircu i Starachowicach. Organizują je organizacje społeczne pozarządowe w obydwu gminach. Uczestniczą w kwestach, jako wolontariusze, znani ludzie ze świecznika tych lokalnych społeczności.

W Starachowicach

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic organizuje 1 listopada kwestę na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków na starachowickich cmentarzach. To już siódma zbiórka. Pierwsza odbyła się w 2014 roku, szósta w 2019 roku. Ze względu na pandemię przez dwa lata kwesta nie mogła się odbyć.

Z dotychczasowych datków udało się odnowić siedem zabytkowych nagrobków:

  • w 2015 roku nagrobek górnika na cmentarzu „Bugaj” oraz burmistrza miasta na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,
  • w 2016 roku powstańca styczniowego na cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej,
  • w 2017 roku peowiaka na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,
  • w 2018 roku peowiaka i legionisty na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,
  • w 2019 roku policjantów poległych na służbie na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,
  • w 2020 roku dziewczynki zmarłej w 1895 roku, ostatni zachowany nagrobek z tekstem epitafium w języku rosyjskim, na cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej.

Wolontariusze kwestować będą na pięciu starachowickich cmentarzach od 8 do 16, przy ulicach: Iłżeckiej, Zgodnej, Polnej i Radomskiej (oba cmentarze, komunalny i parafialny).

Jeśli ktoś chce dołączyć do grupy wolontariuszy, to organizatorzy proszą o kontakt z osobami odpowiedzialnymi za kwestę na danym cmentarzu do piątku 25 października:

  • Cmentarz ulica Iłżecka – Adam Brzeziński, telefon 668-040-298,
  • Ulica Zgodna – Wiesława Paluch, 661-629-448,
  • Cmentarze Bugaj – Paweł Sadło, 609-237-364,
  • Ulica Polna – Barbara Marek-Galowska, 692-433-671.

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic, w minionych dwóch latach planowało odnowienie epitafiów na siedmiu nagrobkach, w ramach pieniędzy z kwesty. Odwołanie kwesty z powodu koronawirusa postawiło pod znakiem zapytania dalsze odnowienia. Pieniądze z tegorocznej kwesty wznowią działanie renowacyjne.

Będzie kwesta w Mircu

Kwesta w Mircu, wzorem lat ubiegłych prawdopodobnie będzie przez trzy dni (dzień przed 1 listopada, 1 listopada i w Dzień Zaduszny). Dotąd organizowało ją Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Zabytków Parafii Świętego Leonarda w Mircu. Kwesta zostanie zorganizowana na cmentarzu starym i być może na cmentarzu nowym w Mircu Podkowalowie. Tak samo jak w Starachowicach organizatorzy czekają na wolontariuszy.

Udane kwesty w Starachowicach w latach ubiegłych

W poprzednich latach w Starachowicach wolontariusze kwestowali na cmentarzach przy ulicach: Polnej, Zgodnej, Iłżeckiej oraz na obydwu cmentarzach na Bugaju, komunalnym i parafialnym. W udanych kwestach uczestniczyło nawet ponad 100 wolontariuszy, na siedmiu starachowickich cmentarzach, w tym między innymi: Agata Wojtyszek- wtedy wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Lipiec- poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Pruś- wtedy radny Sejmiku Wojewódzkiego, miejscy i powiatowi samorządowcy. Największą cześć wolontariuszy stanowili jednak społecznicy. Corocznie zbierano ponad 10 tys. złotych. Za te pieniądze na Święto Policji w 2019

roku został odnowiony nagrobek dwóch policjantów na starachowickim cmentarzu przy ulicy Zgodnej. Odnowiono też nagrobki, innych zasłużonych dla Starachowic ludzi, którzy nie zostawili tu rodziny, a mogiły mieli zaniedbane.

W Mircu

Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Zabytków Parafii Świętego Leonarda w Mircu organizowało w 2019 roku kwesty na mirzeckim cmentarzu starym i nowym przez trzy dni, dzień przed 1 listopada, 1 listopada i w Dzień Zaduszny.

Kwestowało ponad 40 osób, w tym między innymi: Mirosław Seweryn- wójt Mirca, ówczesna przewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Idzik –Napiórkowska, wiceprzewodniczący Rady Gminy Jan Zawisza, ówczesny wiceprezydent Starachowic Jerzy Miśkiewicz, radni Rady Gminy w Mircu, działacze społeczni, dyrektorzy szkół, nauczyciele, sołtysi, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Zbierano nawet 10 tys. złotych, co dla gminy wiejskiej jest bardzo dużą kwotą. Zbierane pieniądze przeznaczano na odnowę najstarszych, zabytkowych nagrobków na cmentarzu starym w Mircu.

Zobacz zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie