Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie wojny 1920 roku z gminy Włoszczowa - Piotr Cipior

Iwona Boratyn
Piotr Cipior.
Piotr Cipior. archiwum prywatne
Zbliża się 100 rocznica Bitwy Warszawskiej. Jak już informowaliśmy, Urząd Gminy Włoszczowa wspólnie z włoszczowską Drukarnią Kontur z tej okazji wyda jednodniówkę - okolicznościową gazetę, poświęconą udziałowi mieszkańców Włoszczowy oraz powiatu w pomocy dla polskiej armii. Przypomniane zostaną też nazwiska żołnierzy Legionów i wojny - polsko bolszewickiej w 1920 roku.

To szlachetny cel, do którego warto się przyłączyć. Te pamiątki i wspomnienia pozostały jeszcze w wielu domach. Podzielmy się wiedzą z innymi. Dla rodzin często są to bardzo osobiste rzeczy, ale dla dobrych celów na pewno warto dołączyć się do tej inicjatywy. Gorąco do tego zachęcamy ponieważ kolejne stulecie może pozbawić nas tej możliwości zatrzymania dla potomnych pamięci o żołnierzach niepodległości. Wiele z tych informacji wymaga kwerendy źródłowej, potwierdzenia, weryfikacji, bo czas robi swoje – zaciera ślady.

W okresie powojennym legioniści Józefa Piłsudskiego i żołnierze roku 1920 byli grupą „wyklętą” i – jako żywy znak idei niepodległościowej – skazaną na zapomnienie. Byli poddawani represjom, szykanowani, a pamięć o ich czynie zbrojnym z lat 1914–1921 zakłamywano. Zawsze jednak mogli liczyć na bliskich i uczciwość historyków. Mimo trudności piętrzonych przez władze PRL, w wielu domach tradycje legionowe i niepodległościowe były pielęgnowane, o czym świadczy choćby odzew na nasz apel sprzed kilku dni.

Kilka dni temu otrzymaliśmy informację od Bogdana Borkowskiego, którego ojciec Władysław brał udział w wyprawie na Kijów. Z kolei Jacek Dorywalski podzielił się z nami wspomnieniami o swoim pradziadku Piotrze Cipiorze, który pochodził z powiatu jędrzejowskiego, ale od lat 30 XX wieku związał się z Włoszczową. Jego nazwisko widnieje w wojskowych archiwach. Walkę o niepodległość rozpoczął w Legionach. - Do domu powrócił dopiero po sześciu latach. Żona Józefa musiała korzystać z zapomóg - opowiedział Jacek Dorywalski.

- Wtedy przyszedłem na świat, kiedy szli na Warszawę bolszewicy, kiedy dokonał się cud nad Wisłą, a jego narzędziem, narzędziem tego cudu nad Wisłą w znaczeniu militarnym był niewątpliwie marszałek Piłsudski i cała polska armia. Raduję się, iż w suwerennej Polsce na nowo nabierają blasku i właściwego znaczenia patriotyczne idee, związane z obroną Ojczyzny, z marszałkiem Józefem Piłsudskim – honorowym obywatelem Kielc – i Legionami” – mówił 3 czerwca 1991 roku w Kielcach Papież Jan Paweł II. W tym roku obchodzimy 100-lecie urodzin tego wielkiego Polaka, który jako metropolita krakowski otaczał opieką żołnierzy niepodległości.

Jeśli posiadacie informacje o przodkach pochodzących z gminy Włoszczowa, którzy walczyli w Legionach lub wojnie polsko-bolszewickiej kontaktujcie się z Urzędem Gminy we Włoszczowie. Ich nazwiska znajdą się w specjalnym wydaniu jednodniówki przygotowanym z Drukarnią Kontur na stulecie Bitwy Warszawskiej. Myślimy też o edukacyjnym zeszycie historycznym dla młodzieży. Szanując wszystkich bohaterów, zwłaszcza tych nam najbliższych – z naszych domów, wiosek, albumów i wspomnień miejmy poczucie, że to jest najlepsza oferta patriotyzmu dla naszych dzieci i wnuków. Wtedy jako naród będziemy niepokonani.

Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie