Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bożena Zapała i Dariusz Przemyski - starostowie 23. Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich to wyjątkowi gospodarze. Czym się zajmują?

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Bożena Zapała i Dariusz Przemyski - starostowie 23. Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich, które w niedzielę, 10 września odbędą się w Parku Etnograficznym w Tokarni, to wyjątkowi rolnicy. Czym zajmują się w swoich gospodarstwach? Jakie biznesy prowadzą? Czy cieszą się z takiego wyróżnienia? Poznajmy ich.

Bożena Zapała i Dariusz Przemyski to wyjątkowi rolnicy i hodowcy. W tym roku będą pełnić zaszczytną funkcję starostów Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich

Wielkimi krokami, zbliża się jedno z najważniejszych świąt dedykowanych rolnikom - 23. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Po raz pierwszy z racji tego wydarzenia, swych wyjątkowych terenów użyczy Park Etnograficzny w Tokarni, by w szczególny sposób celebrować tegoroczne Święto Plonów. Wielka uroczystość odbędzie się już w niedzielę, 10 września. O szczegółach wydarzenia można przeczytać tutaj:

Starostami tegorocznych dożynek wojewódzkich zostali: Bożena Zapała z miejscowości Serbinów w gminie Mniów oraz Dariusz Przemyski z miejscowości Stara Słupia w gminie Nowa Słupia. Poznajmy ich.

Bożena Zapała - super rolniczka i hodowca brojlerów

Tegoroczna starościna dożynek wojewódzkich Bożena Zapała wraz z mężem Leszkiem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 86 hektarów. Głównie posiadają łąki, a na nich trawy które (w większości) koszą na własny użytek. Jednak głównym źródłem dochodu i zajęciem jest ferma drobiu. Rocznie produkują/chowają 400 tysięcy sztuk brojlerów.

Dla pani Bożeny pełnienie funkcji starościny dożynek wojewódzkich to ogromny zaszczyt i wyróżnienie:

- To bardzo miłe dla mnie jako dla rolnika, że zostałam wyróżniona za ten trud. Bardzo się z tego powodu cieszę. Myślę, że jest to również swego rodzaju promocja naszej wioski, naszej gminy. Jestem bardzo zadowolona

- podkreślała rolniczka.

Starościna dodała, że w przygotowaniach do święta pomagają jej również panie z Koła Gospodyń Wiejskich, do którego należy.

Tegoroczna starościna dożynek wojewódzkich Bożena Zapała wraz z mężem Leszkiem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 86 hektarów. Ich główną działalnością
Tegoroczna starościna dożynek wojewódzkich Bożena Zapała wraz z mężem Leszkiem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 86 hektarów. Ich główną działalnością jest ferma drobiu. Każdego roku produkują około 400 tysięcy sztuk brojlerów. archiwum prywatne

Oprócz fermy i łąk, państwo Zapałowie posiadają pasiekę liczącą 25 uli. Miód zbierają na własne potrzeby, nadmiar zaś sprzedają. Ule to hobby pana Leszka, pani Bożena natomiast kocha kwiaty. - Bardzo dużo sieję - przyznała starościna.

Mają również ekologiczne warzywa, a także ptaki ozdobne. Kochają zwierzęta - przygarniają bezdomne pieski i kotki.

W swoim gospodarstwie stawiają na ekologię i odnawialne źródła energii.

- Korzystamy z odnawialnych źródeł energii, posiadamy własną oczyszczalnię ścieków. Modernizujemy swoje gospodarstwo i idziemy w nowe technologie

- dodała Bożena Zapała.

Małżeństwo ma trzy córki: najstarszą Katarzynę, Michalinę i najmłodszą Aleksandrę oraz zięcia Marcina. Dzieci bardzo chętnie pomagają im w gospodarstwie.

Dariusz Przemyski z żoną Małgorzatą stawiają na bydło

Dariusz Przemyski - starosta tegorocznych dożynek wojewódzkich, swoje gospodarstwo prowadzi wraz z żoną Małgorzatą. W wolnych chwilach pomagają im córki: Wiktoria i Julia oraz zięć Damian.

Państwo Przemyscy gospodarzą ziemią o areale 70 hektarów (z dzierżawami). Zajmują się produkcją roślinną: zboża, mieszanki zbożowe, kukurydza i groch. Część z nich sprzedają, a część pozostawiają dla zabezpieczenia wyżywienia swego stada - krów mięsnych.

Pan Dariusz nie ukrywa, że czuje się zaszczycony z możliwości pełnienia funkcji starosty dożynek wojewódzkich.

- Na tych dożynkach będę reprezentował wszystkich rolników z naszego pięknego województwa świętokrzyskiego. Czuję się zaszczycony i dumny, że mogę pełnić taką funkcję

- mówił z uśmiechem rolnik i hodowca.

Dariusz Przemyski - starosta tegorocznych dożynek wojewódzkich, swoje gospodarstwo o powierzchni 70 hektarów prowadzi wraz z żoną Małgorzatą. W wolnych
Dariusz Przemyski - starosta tegorocznych dożynek wojewódzkich, swoje gospodarstwo o powierzchni 70 hektarów prowadzi wraz z żoną Małgorzatą. W wolnych chwilach pomagają im córki: Wiktoria i Julia oraz zięć Damian. archiwum prywatne

Jeszcze rok temu małżeństwo zajmowało się produkcję mleka na sporą skalę, jednak ze względów zdrowotnych, musieli z niej zrezygnować. - Od niespełna roku działamy w branży hodowli bydła mięsnego - zdradził rolnik.

Obecnie w gospodarstwie mają około 80 sztuk krów.

Małżeństwo nie myśli już o powiększaniu gospodarstwa bowiem obie córki zostały... lekarkami. Jedna z nich jest chirurgiem, druga zaś pediatrą. - Ale może wnuki zajmą się w przyszłości gospodarką?... Kto to wie - dodał z uśmiechem i nadzieją starosta dożynek, Dariusz Przemyski.

Tegoroczni starostowie dożynek wojewódzkich wiedzą już, jak będzie przebiegać cała uroczystość. Szczegóły techniczne zostały już omówione. Na Święto Planów przyodzieją tradycyjny, świętokrzyski strój ludowy.

Zobaczcie na zdjęciach tegorocznych starostów Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich oraz ich gospodarstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie