MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi na finiszu. Wnętrza już robią wrażenie! Zobaczcie zdjęcia i film

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Ma być mega nowoczesny i naszpikowany technologią, turyści zamiast oglądać tradycyjne gabloty muzealne będą krążyć wśród postaci z legend takich jak zbójowie Kak i Madej, królowa Bona, jaszczur z Buska - Zdroju, wejdą do sali piekieł, zobaczą nasze atrakcje turystyczne oraz oczywiście piękne czarownice, rodem z Łysej Góry. Budowa Parku dziedzictwa Gór Świętokrzyskich jest już na finiszu, obiekt ma zostać otwarty z początkiem sezonu turystycznego 2023. Zobaczcie jak prezentuje się już teraz.

Budowa Parku dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi idzie pełną parą

Kiedy w czwartek, 17 listopada odwiedziliśmy Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich z naszą kamerą i aparatem budowlańcy pracowali w pocie czoła. Choć do obiektu przywieziono dopiero część eksponatów to już widać, że będzie to obiekt z prawdziwego zdarzenia. przypominamy, że inwestycja za 20 milionów złotych powstaje w ramach Projektu "Ochrona i promocja wielowiekowej spuścizny kulturowej Gór Świętokrzyskich poprzez rozbudowę Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na terenie Gminy Nowa Słupia" na ponad dwuhektarowej działce. Budują go Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego oraz miasto i gmina Nowa Słupia.

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich - atrakcje

O tym, że już sam temat - legendy- jest unikalny mówi Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor w Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. - Nasze „muzeum” będzie pierwszy, z prawdziwego zdarzenia, obiektem w Polsce prezentującym dziedzictwo kulturowe oparte o legendy. - Nasza wystawa to oryginalna scenografia i multimedia. Turyści zamiast oglądać tradycyjnych gablot muzealnych będą krążyć wśród nas postaci z legend, takich jak zbójowie Kak i Madej, królowa Bona, jaszczur z Buska - Zdroju no i oczywiście piękne czarownice, rodem z Łysej Góry - wyjaśnia Małgorzata Wilk - Grzywna.

W Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, po raz pierwszy w Polsce, zastosowana zostanie w wielkim formacie technologia Pepper's Ghost. To swego rodzaju efekt holograficzny, który pozwala "ożywić" nieistniejące albo albo już nie żyjące postacie. Technologii Pepper's Ghost używa czasem na swoich koncertach Madonna.

Prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Góry Świętokrzyskie Piotr Sepioło dodaje, że goście w ramach zwiedzania obejrzą filmy promujące region w kinie 3D. - Skorzystamy też z sali rekreacyjno – edukacyjnej, tu zwiedzający sam zdecyduje co chce zobaczyć i z jakiego urządzenia skorzysta. Atrakcyjna jest także forma zwiedzania – po ścieżce edukacyjnej turystów prowadzi turystów głos z off’u, czyli wirtualny przewodnik, któremu głosu użyczył wokalista TSA, Marek Piekarczyk - dodaje Piotr Sepioło. Goście, którzy odwiedzą salę kinową zostaną zaproszeni przez lektora w najciekawsze miejsca całego województwa świętokrzyskiego, zobaczą największe atrakcje takich miejsc jak Sandomierz, Kielce, Starachowice, zamek Krzyżtopór w Ujeździe, czy zamek w Chęcinach

Budynek Parku Dziedzictwa w Nowej Słupi obity... syberyjskim drewnem

Dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Małgorzata Wilk Grzywna zwraca również uwagę na wyjątkową bryłę budynku, który jest w całości pokrywany bardzo trudno dostępnym modrzewiem syberyjskim. - Zbliżamy się do mety. Liczymy, że pierwsi goście zawitają do nas już wiosną a najpóźniej latem 2023, stan zaawansowania prac jest bowiem wysoki. Budować obiekt w czasach pandemii i toczącej się wojnie na Ukrainie to nie lada wyzwanie, ale chyba się uda - mówi pani dyrektor.

Zaawansowanie prac budowlanych wewnątrz budynku wynosi około 85 procent. Zamontowano zbiorniki na gaz, obiekt jest ogrzewany, scenografię wykonano w 80 procentach, prace w niektórych salach są zakończone w innych jeszcze się trwają. Jak można się domyślać, prawdziwe "łał" będzie wtedy, kiedy zamontowane zostaną urządzenia multimedialne, choć już teraz "palące się ogniska" lub spadające ze środka drzewa monety robią duże wrażenie. urządzenia multimedialne.

Inwestycja za 20 milionów złotych

Nowy obiekt powstanie w miejscu, gdzie odbywają się imprezy dymarkowe. Koszt całego projektu, czyli rozbudowy amfiteatru na terenie Centrum Kulturowo Archeologicznego w Nowej Słupi o budynek Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich wyniesie blisko 20 milionów złotych inwestycji, z czego ponad 11 milionów inwestor przeznaczy na projekt i tak zwaną budowlankę, a 8 milionów na wystawę, czyli na scenografię, multimedia, przygotowanie filmów i animacji.

Inwestycja została dofinansowana z Unii Europejskiej. Kwota dofinansowania to prawie 13 milionów złotych. Wkład własny beneficjentów to 4 miliony złotych, z czego 3 miliony pochodzą z budżetu miasta i gminy Nowa Słupia, a 1 milion stanowi wkład własny Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Park prezentował będzie niematerialne i materialne dziedzictwo regionu. Dla województwa i dla gminy Nowa Słupia to projekt, którego realizacja przyczyni się do rozwoju turystyki i wygeneruje miejsca pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie