MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kielce się kurczą! Debata Fundacji Perspektywy w Hotelu Binkowski w Kielcach. Zobaczcie film i zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 12 lat
W środę 26 czerwca w Hotelu Binkowski odbyła się debata "Kielce: kurczymy się! Czyli jak planować miasto, z perspektywą na rozwój?", zorganizowana przez Fundację Perspektywy. W wydarzeniu wzięli udział wybitni architekci i urbaniści: profesor Wojciech Korbel oraz profesor Kinga Racoń-Leja, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego. Czy wysnuto wnioski jak zaradzić zjawisku kurczenia się Kielc? Film i zdjęcia w galerii.

Debata o Kielcach. Miasto się kurczy, doradzają specjaliści

Debata zgromadziła licznych uczestników, w tym członków Towarzystwa Urbanistów Polskich, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas spotkania poruszono kluczowe kwestie związane z problemem wyludniania się Kielc i poszukiwaniem strategii na rzecz ich rozwoju.

Maciej Bursztein, prezes Fundacji Perspektywy, podkreślał, że na tej debacie powinien być każdy, komu zależy na Kielcach. Miała być bowiem okazją do poszerzenia horyzontów i wspólnego wypracowania lepszych rozwiązań.

Profesor Kinga Racoń-Leja, kierownik Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich na Politechnice Krakowskiej, zwróciła uwagę na konieczność angażowania społeczności lokalnej w procesy urbanistyczne.

- Badania dotyczące procesów partycypacyjnych pokazują, że współpraca mieszkańców z władzami miasta jest kluczowa dla skutecznego planowania i realizacji projektów miejskich - mówiła.

Z kolei profesor Wojciech Korbel, zastępca kierownika tej samej katedry, podkreślił znaczenie jakości regulacji systemowych na jakość środowiska kulturowego i naturalnego.

- Nasze działania muszą być przemyślane i oparte na solidnych fundamentach prawnych i naukowych. Tylko wtedy możemy liczyć na długotrwałe efekty.

Zobacz jak było podczas ważnej debaty o przyszłości Kielc:

Ważna debata o Kielcach. Miasto się kurczy, specjaliści o tym jak temu zaradzić

Debata została podzielona na dwa panele. Pierwszy z nich, "Wizja miasta i cele rozwoju. Strategia Kielc wobec kurczenia się Kielc", skupił się na analizie obecnych wyzwań i wypracowaniu celów strategicznych dla miasta. Drugi panel, "Problematyka rozwoju Kielc na tle współczesnych uwarunkowań planistycznych", obejmował dyskusję na temat konkretnych rozwiązań i narzędzi planistycznych, które mogą pomóc w przezwyciężeniu kryzysu.

Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Fundacji Perspektywy, zwróciła uwagę na potrzebę współpracy wszystkich interesariuszy.

- Kielce się wyludniają, obserwujemy spadek zatrudnienia i przedłużający się kryzys gospodarczy. To temat, którym oprócz radnych powinni zainteresować się również kieleccy urzędnicy, inwestorzy, a także mieszkańcy.

Ewelina Jastrzębska, członek zarządu Fundacji Perspektywy, dodała: - Nie twierdzimy, że Kielce nic nie robią, by zaradzić temu problemowi, ale do tej pory te działania nie przynosiły spektakularnych efektów. Specjaliści przyznają, że nasza strategia rozwoju jest zbyt ogólna, a plan ogólny dla miasta, który musi powstać do końca 2025 roku, jest wciąż w powijakach. To naprawdę ostatni dzwonek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie