Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Ćmielowa wydała negatywną decyzję dotyczącą kopalni wapienia w Rudzie Kościelnej. Zobacz zdjęcia

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Od lewej sołtys Rudy Kościelnej Ewa Karwacka, burmistrz Ćmielowa Joanna Suska prezentująca decyzję oraz radny Jerzy Sykała.
Od lewej sołtys Rudy Kościelnej Ewa Karwacka, burmistrz Ćmielowa Joanna Suska prezentująca decyzję oraz radny Jerzy Sykała. Fot. Anna Śledzińska
Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska wydała negatywną decyzję w sprawie otwarcia w Rudzie Kościelnej i Stokach Starych odkrywkowej kopalni wapienia. To efekt, trwającej rok, batalii mieszkańców o zachowanie ich miejscowości w nienaruszonym stanie.

Burmistrz Ćmielowa wydała negatywną decyzję w sprawie otwarcia kopalni w Rudzie Kościelnej

Opór społeczny ma znaczenie- taki wniosek wysnuwa sołtys Rudy Kościelnej Ewa Karwacka, po czwartkowym spotkaniu zwołanym w tej miejscowości przez burmistrz Ćmielowa Joannę Suskę. Poinformowała ona o wydaniu negatywnej decyzji dla Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych w Kielcach. Firma chce otworzyć na terenie Rudy Kościelnej i Stoków Starych odkrywkową kopalnię wapienia i zakład jego przetwarzania.

- Na tym placu, w ubiegłym roku przyrzekłam mieszkańcom, że to co jest ich wolą, będę wspierać. Jeżeli mieszkańcy mówią „nie” dla kopalni, ja też mówię nie- poinformowała w czwartek Joanna Suska.

Jej administracyjna decyzja w tej sprawie poparta jest negatywnymi decyzjami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich oraz Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Przypomnijmy, że w maju Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych w Kielcach, wystąpiły z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu kopaliny ze złoża wapieni jurajskich w miejscowości Ruda Kościelna, jej przerabianiu, zwałowaniu mas ziemnoskalnych oraz magazynowaniu kruszywa wraz z zakładami przerobu w miejscowościach Ruda Kościelna i Stoki Stare.

To przedsięwzięcie od razu spotkało się z głośnym i stanowczym sprzeciwem mieszkańców nie tylko tych miejscowości. Jak przypomina sołtys Rudy Kościelnej Ewa Karwacka, przyłączyli się do niego również mieszkańcy Ćmielowa, Sudołu, Magoni, Bałtowa i Ostrowca Świętokrzyskiego. Na życie ich wszystkich bowiem inwestycja miałaby bezpośredni wpływ. Mieszkańcy mówili wprost, że kopalnia odkrywkowa nie tylko zdewastuje środowisko, ale będzie uciążliwa dla mieszkańców, będzie miała negatywny wpływ na zapylenie powietrza, spadek poziomu wód opadowych, a samochody z kruszywem „rozjeżdżą” drogi.

- W tamtym momencie, jako burmistrz nie mogłam odmówić wszczęcia procedur administracyjnych. One wszystkie musiały zostać przeprowadzone tak, by nikt nam nie zarzucił niedbalstwa- mówi burmistrz Joanna Suska.- Oczywiście wykorzystano to do personalnych, politycznych ataków na mnie, ale dziś swoją decyzją udowadniam, że to mieszkańcy są dla mnie najważniejsi. Kategorycznie odmawiam ustalenia warunków korzystania ze środowiska dla wyżej opisanego przedsięwzięcia, czyli wydobycia złoża wapieni jurajskich.

Burmistrz dodaje, że jest przygotowana na to, że firma złoży odwołanie od jej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kancelaria prawna, którą wynajęła zadbała jednak o solidną argumentację odmowy, popartą wyrokami sądów w podobnych sprawach.

Decyzję burmistrza poparły swoimi również negatywnymi opiniami Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach, Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim i Państwowe Gospodarstwa Wody Polskie w Radomiu. W analizie raportu oddziaływania na środowisko instytucje wskazały na konieczność uzupełnienia dokumentacji. Regionalny Dyrektor ochrony Środowiska w Kielcach odniósł się do inwestycji w kontekście zgodności z planem zagospodarowania, uchwalonym przez Radę Miejską w Ćmielowie w 2003 roku. Wskazano też na fakt, że inwestycja wpłynie bezpośrednio na środowisko naturalne, konieczność ochrony dóbr archeologicznych, czyli neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego Krzemionki, wpisanych w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Usytuowanie tej inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie skutkowałoby skreśleniem z listy. Poruszono również kwestię ochrony wód podziemnych, w tym ujęcia wody w Kątach Denkowskich, zaopatrującego Ostrowiec Świętokrzyski.

– To było wielkie zagrożenie dla zdrowia i mienia mieszkańców, a także Krzemionek, wpisanych na listę UNESCO. Walczyliśmy, bo na tym terenie kopalnia nie ma prawa bytu – mówi Jerzy Sykała, radny z Rudy Kościelnej.

Dodaje, że protestujący przez rok mieszkańcy już się cieszą, ale szampana otworzą dopiero, gdy wszystkie drogi odwołania od decyzji burmistrza zostaną zamknięte.

Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych może złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie