Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buska radna na prestiżowym seminarium samorządowców w Warszawie

Adam LIGIECKI
Buska radna Justyna Nurek (druga z lewej) wzięła udział w prestiżowym projekcie samorządowców w Warszawie.
Buska radna Justyna Nurek (druga z lewej) wzięła udział w prestiżowym projekcie samorządowców w Warszawie. archiwum prywatne
Projekt nosi nazwę "Jak pełnić mandat radnego? Skuteczna polityka samorządowa". Realizuje go Stowarzyszenie Szkoła Liderów wspólnie z niemieckimi partnerami.

Seminarium odbyło się podczas minionego weekendu w Warszawie. Zaproszonych zostało 20 radnych z całej Polski, a także 20 przedstawicieli władz samorządowych różnych szczebli z Niemiec.

AKTYWNI, OTWARCI

- Polską "dwudziestkę" tworzyli aktywni radni, otwarci na innowacje i zmiany. Radni miast, gmin, powiatów i województw z różnych opcji politycznych. Także uczestnicy programów realizowanych przez Szkołę Liderów - mówi Justyna Nurek. - Z województwa świętokrzyskiego byłam tyko ja. W seminarium brali udział też samorządowcy, między innymi z Warszawy, Szczecina, Bierunia, Krakowa, Puław, Mińska Mazowieckiego.

W niemieckiej "dwudziestce" znaleźli się burmistrzowie, radni gmin i powiatów, przewodniczący klubów parlamentarnych. Podobnie jak u nas - samorządowcy w różnym wieku, z różnym doświadczeniem, z różnych partii politycznych. Przyjechali z Berlina, Drezna, Nordheim, Bielefeld, Versmold czy Szlezwiku-Holsztyna.

DIALOG W CENIE

W programie seminarium znalazły się szkolenia oraz warsztaty. Zajęcia prowadzono w małych, czteroosobowych grupach, a ich tematyka była bardzo różnorodna.
Co mnie motywuje do poprawienia dialogu z obywatelami? Jakich kompetencji potrzebują radni najbardziej? Jak sprawić, aby obywatele angażowali się w politykę samorządową? Komunikacja społeczna w praktyce. Radny pierwszego kontaktu - to tylko niektóre z zagadnień, nad którymi pracowali uczestnicy seminarium.

- Inspirująca była wymiana doświadczeń nie tylko z radnymi z Polski, ale także z Niemiec. Choć znacznie różnimy się i inaczej patrzymy na problemy, wyzwania w samorządach, mamy wspólny kierunek. To usprawnienie dialogu mieszkańców z radnymi, administracją samorządową - podkreśla Justyna Nurek. - Musimy nauczyć się i wdrażać na co dzień dialog z różnymi partnerami społecznymi. Wsłuchiwać się w rzeczywiste problemy mieszkańców, wzmacniać swoje kompetencje - dodaje radna z Buska, która w tym roku realizowała duży projekt obywatelski "Daj głos mieszkańcom".

ZAPIS NA KARTCE

Każdy z uczestników seminarium w Warszawie zapisał na kartce zobowiązania indywidualne. Ma je zachować, a za jakiś czas poddać weryfikacji.
- Do czego się zobowiązałam, jako radna, w swojej pracy? Do jeszcze większego aktywizowania w sprawy gminne. Do podejmowania współpracy na rzecz rozwiązywania problemów nurtujących mieszkańców - wylicza Justyna Nurek. - Stawiam też na działania wypracowujące konstruktywny dialog obywatelski. Chciałabym korzystać z "dobrych praktyk" innych samorządowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie