Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buski hołd powstańcom - tak obchodzili 154. rocznicę insurekcji styczniowej

ALI
Uroczysty przemarsz otwierali buscy harcerze, z komendant Teresą Leszczyńską.
Uroczysty przemarsz otwierali buscy harcerze, z komendant Teresą Leszczyńską. Adam Ligiecki
Pokaz Grupy Teatralnej Pegaz z Zespołu Placówek Oświatowych numer 1 - w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny - zainaugurował buskie obchody 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Potem msza święta i uroczysty przemarsz ulicami miasta na cmentarz parafialny, gdzie znajduje się mogiła powstańców z 1863 roku.

Busko już po raz 13. z rzędu oddało hołd bohaterom insurekcji styczniowej. O oprawę uroczystości zadbała buska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci”. To pierwsza w kraju formacja wzorowana na doborowej jednostce z okresu powstania z 1863 roku. Nasz oddział funkcjonuje od 15 lat, pod dowództwem Roberta Osińskiego.

W niedzielnej, wieczornej mszy świętej wzięli udział liderzy buskich samorządów: starosta Jerzy Kolarz, burmistrz Waldemar Sikora. Także delegacje środowisk kombatanckich, harcerze, młodzież szkolna, mieszkańcy. Słowo Boże wygłosił ksiądz Stanisław Strycharczyk, kapelan buskich Żuawów Śmierci.

Po nabożeństwie oddział żuawów - w czarnych mundurach, z białym krzyżem na piersi, pod sztandarem - przemaszerował przed tablicę wmurowaną w południowej ścianie kościoła parafialnego. Została odsłonięta z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania, a upamiętnia mieszkańców Buska i okolic, którzy brali udział w zrywie niepodległościowym w 1863 roku. Tu Żuawi Śmierci oddali salwę honorową.

O oprawę rocznicowych obchodów - to już tradycja - zadbali buscy Żuawi Śmierci.
O oprawę rocznicowych obchodów - to już tradycja - zadbali buscy Żuawi Śmierci. Adam Ligiecki

Przemarsz z pochodniami, na cmentarz parafialny przy ulicy Langiewicza otwierali harcerze. W pierwszej linii - komendant buskiego hufca Teresa Leszczyńska, która... o poranku wróciła ze studniówki córki Oli, lecz w świetnej formie stawiła się na wieczornych uroczystościach rocznicowych. Potem kroczyli kombatanci, żuawi, młodzi aktorzy z grupy Pegaz, lokalna władza, mieszkańcy. Tłumów nie było.
Na cmentarzu ksiądz odmówił modlitwę przy grobie powstańców z 1863 roku. Złożone zostały kwiaty, zapłonęły znicze pamięci. Żuawi Śmierci, po raz drugi w niedzielny wieczór oddali salwę honorową.

Największe polskie powstanie narodowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Trwało półtora roku, zakończyło się klęską. Jedna z najbardziej spektakularnych bitew rozegrała się pod Grochowiskami niedaleko Buska. Buskie obchody insurekcji styczniowej organizowane są od 2005 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie