Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Busko honoruje Leszka Czarnego

Adam LIGIECKI
Z dwóch projektów pomnika Leszka Czarnego wybrano "księcia na czarno” – ten na drugim planie.
Z dwóch projektów pomnika Leszka Czarnego wybrano "księcia na czarno” – ten na drugim planie. Adam Ligiecki
Książę 725 lat temu podpisał akt lokacji naszego miasta. Wybrano projekt pomnika i miejsce, gdzie stanie na cokole.

Konto dla księcia

Konto dla księcia

Datki na budowę pomnika Leszka Czarnego można wpłacać na konto w buskim Banku Spółdzielczym. Numer konta: 31-8480 0004-2001 0006 8882 0002 (z dopiskiem: Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju).

To inicjatywa Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju. Pomnik księcia będzie postawiony koło popularnej Byczej Góry i ma zostać uroczyście odsłonięty 26 sierpnia.

Wiążące decyzje zapadły na zebraniu zarządu Miłośników. Spotkanie w Buskim Samorządowym Centrum Kultury miało charakter roboczy, a prezes stowarzyszenia Leszek Gadawski zaprosił przedstawicieli różnych środowisk.

BIAŁY I CZARNY

O pomniku Leszka Czarnego mówiło się od kilku lat. Wreszcie "słowo stało się ciałem". Książę stanie na cokole z okazji 725. rocznicy nadania Busku praw miejskich.
Podczas lutowego spotkania Leszek Gadawski przedstawił dwa projekty pomników księcia. Umownie nazwane: białym i czarnym.

"Biały książę" to monolit z brązu o wadze 450 kilogramów. Projekt został wykonany przez Sławomira Micka, znanego rzeźbiarza z Kielc. Wartość tej realizacji szacowano na 60 tysięcy złotych.

Drugi, "czarny" projekt przedstawił Edmund Juszczyk, artysta z Krakowa. To pomnik z brązu, ze stylizowanymi masztami, osadzonymi w otoczeniu dwóch przeciwstawnych tablic granitowych. Jest lżejszy - waży 300 kilogramów, a koszt budowy ma wynieść 45 tysięcy złotych.

TAJNA DECYZJA

O tym, który z projektów zostanie wybrany do realizacji, zadecydowało głosowanie. I to tajne. Wzięło w nim udział 16 osób, a liczyła się matematyczna większość.
Osiem głosów oddano na projekt Edmunda Juszczyka, sześć na rzeźbę Sławomira Micka (dwa głosy były nieważne). Tym samym Busko będzie miało pierwszego... "księcia na czarno".

KSIĄŻĘ KOŁO "BYCOKA"

Dość nieoczekiwanie pojawił się problem z lokalizacją pomnika. Sens dokonanego wcześniej wyboru miejsca - skweru obok siedziby starostwa - podważyli Piotr Kaleta i Andrzej Włodarczyk. Zaproponowali, aby ponownie rozpatrzyć tę sprawę. Sugerując, że lepiej byłoby, gdyby książęcy monument stanął obok Byczej Góry - u podnóża buskiego korso, przy styku alei Mickiewicza z parkiem zdrojowym.

Wywiązała się burzliwa dyskusja, po której zapadła decyzja, że pomnik zostanie wybudowany koło popularnego "Bycoka". Leszek Gadawski poinformował, że zwróci się do władz miasta z wnioskiem o ustawienie obiektu w nowym miejscu. Zaproszony na spotkanie burmistrz Waldemar Sikora od ręki zadeklarował pomoc w przyspieszeniu spraw związanych z procedurami.

DATKI NA POMNIK

Prezes Leszek Gadawski złożył publiczną deklarację, że pomnik Leszka Czarnego stanie w wigilię 725. rocznicy podpisania aktu lokacji Buska - 26 sierpnia 2012 roku. Przypomniał także o zainicjowanej przez stowarzyszenie akcji zbierania złomu metali kolorowych w szkołach. Pieniądze z jego sprzedaży zostaną przekazane na budowę pomnika.

Dodajmy, że każdy z nas może zostać fundatorem pomnika Leszka Czarnego. W jaki sposób? Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju utworzyło już subkonto w buskim Banku Spółdzielczym, na które można wpłacać datki na budowę książęcego monumentu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie