Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz się leczyć? Sprawdź, czy jesteś ubezpieczony

Redakcja
fot. sxc.hu
Jednym z warunków prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Większość Polaków jest ubezpieczonych np. z tytułu zatrudnienia, prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czy jestem zgłoszony?

Czy jestem zgłoszony?

Najwięcej problemów z ubezpieczeniem zdrowotnym wynika z faktu braku zgłoszenia do ubezpieczenia. Ubezpieczenie zdrowotne nie jest bowiem automatyczne i nadane raz na całe życie. Dlatego apelujemy: sprawdźcie Państwo swoje ubezpieczenie. Sprawdźcie w kadrach, ZUS, KRUS czy na pewno jesteście Wy lub członkowie Waszych rodzin zgłoszeni do ubezpieczenia.

Osoba ubezpieczona ma obowiązek zgłosić (a także wyrejestrować) do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, ale tylko tych, którzy nie posiadają go z własnego tytułu (np. uczące się dziecko, niepracująca i nie zarejestrowana w Urzędzie Pracy żona). Członkiem rodziny w świetle przepisów ustawy jest:

1) dziecko własne, dziecko małżonka (ale nie konkuben-ta), dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla któ-rego ustanowiono opiekę, dziecko obce w rodzinie zastępczej - do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności - bez ograniczenia wieku. Natomiast po ukończeniu 26 lat uczniowie i studenci, którzy nie podlegają obowiązkowi z żadnego tytułu, powinni powiadomić szkołę lub uczelnię, która zgłosi ich do ubezpieczenia w NFZ i będzie z tego tytułu odprowadzać składkę;
2) małżonek;
3) krewny wstępny (tj. ojciec, matka, dziadkowie) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domo-wym. Uwaga! Nie zgłasza się do ubezpieczenia członka rodziny raz na całe życie. Przy każdej zmianie zatrudnienia, statusu ubezpieczenia, członka rodziny należy zgłosić ponownie.
Przykład 1
Jan K. pracuje na etacie w firmie X. Zgłosił do ubezpieczenia dwoje swoich dzieci. Po kilku latach zmienia pracę - zatrudnia się firmie Y. Jeżeli w firmie Y ponownie nie zgłosi dzieci do ubezpieczenia, będą one nieubezpieczone - straciły ten status z chwilą zmiany pracy przez ojca.

Przykład 2
Jan K. pracując na etacie w zakładzie pracy zgłosił do ubezpieczenia jako członka rodziny swoją nie pracującą i nie zarejestrowaną w Urzędzie Pracy żonę. W pewnym momencie żona podjęła zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (czy też zawarła umowę zlecenie) więc uzyskała prawo do ubezpieczenia z własnego tytułu. Po kilku miesiącach pracę straciła i automatycznie straciła status osoby ubezpieczonej. Jeżeli mąż ponownie nie zgłosi żony do ubezpieczenia jako członka rodzi-ny, będzie ona płacić za leczenie.

Przykład 3
Jan K. będąc zatrudniony na etacie zgłosił do ubezpieczenia córkę, studentkę. Dziewczyna w trakcie roku akademickiego miała płatne praktyki w zakładzie pracy, który odprowadzał za nią składkę zdrowotną. Automatycznie zyskała prawo do ubezpieczenia z własnego tytułu, wygasło więc jej ubezpieczenie ja-ko członka rodziny przy ojcu. Po zakończeniu praktyk zostaje osobą nieubezpieczoną i placówka medyczna lub NFZ zażąda od niej opłaty za leczenie. Tymczasem obowiązkiem ojca - zaraz po zakończeniu praktyk - było ponowne zgłoszenie córki do ubezpieczenia.

Oprócz osób ubezpieczonych i zgłoszonych przez nich członków rodzin prawo do bezpłatnego leczenia mają także osoby nieubezpieczone, ale uprawnione do świadczeń na pod-stawie decyzji wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) spełniające określone kryterium dochodowe, a także nieubezpieczone dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia oraz kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu pod warunkiem, że mają obywatelstwo polskie i mieszkają w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie