Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrapanie jest zagrożeniem dla zdrowia? Zobacz, jakie są skutki chrapania! Jak wyleczyć tę przypadłość?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Chrapanie dotyczy większości z nas, choć rzadko kiedy jesteśmy skłonni się do tego przyznać. W praktyce jednak ta naturalna przypadłość zazwyczaj dotyczy mężczyzn. Stan ten, choć uciążliwy, nie jest początkowo oznaką zagrożenia. Jednak warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie przegapić momentu, w którym chrapanie stanie się realnym problemem zagrażającym nie tylko zdrowiu, ale i życiu!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Chrapanie dotyczy większości z nas, choć rzadko kiedy jesteśmy skłonni się do tego przyznać. W praktyce jednak ta naturalna przypadłość zazwyczaj dotyczy mężczyzn. Stan ten, choć uciążliwy, nie jest początkowo oznaką zagrożenia. Jednak warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie przegapić momentu, w którym chrapanie stanie się realnym problemem zagrażającym nie tylko zdrowiu, ale i życiu!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Chrapanie dotyczy większości z nas, choć rzadko kiedy jesteśmy skłonni się do tego przyznać. W praktyce jednak ta naturalna przypadłość zazwyczaj dotyczy mężczyzn. Stan ten, choć uciążliwy, nie jest początkowo oznaką zagrożenia. Jednak warto wiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę, aby nie przegapić momentu, w którym chrapanie stanie się realnym problemem zagrażającym nie tylko zdrowiu, ale i życiu! Zobaczcie koniecznie, jak zadbać o zdrowie swoje i najbliższych!

Kiedy mówimy o chrapaniu, określamy specyficzny stan funkcjonowania człowieka, który jest pośredni pomiędzy oddychaniem prawidłowym a nieprawidłowym bezdechem obturacyjnym. W praktyce to zjawisko polega na tym, że w trakcie wdechu drgają tkanki miękkie gardła dolnego i środkowego, co wywołuje tak dobrze nam znane zjawisko akustyczne.

Dlaczego człowiek chrapie?

Wyróżnia się dwa typy przyczyn powodujących chrapanie. Po pierwsze są to różnego rodzaju czynniki czasowe np.:

 • spożycie alkoholu,
 • wzięcie leków nasennych,
 • wzięcie leków uspokajających,
 • infekcja powodująca niedrożność nosa.

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Czasem jednak chrapanie nie jest związane z żadnym z powyższych, ponieważ pojawia się stale i dodatkowo towarzyszy mu np. bezdech. W sytuacji przewlekłego chrapania jest konieczna interwencja lekarza. Niestety, wiele osób ignoruje to, nie zdając sobie sprawy z tego, do czego może doprowadzić ciągłe chrapanie.

Polecamy

Czym są bezdechy senne?

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że przewlekłe chrapanie może stać się bezpośrednio przyczyną powstania tzw. zespołu bezdechów nocnych. Stan ten w praktyce oznacza to, że człowiek realnie przestaje oddychać na czas przynajmniej 10 sekund. To zaś bezpośrednio prowadzi do:

 • spadku stężenia tlenu we krwi,
 • wzmożonej senności w ciągu dnia,
 • wybudzania się w nocy.

Warto przy tym zaznaczyć, że osoby wybudzające się w nocy zazwyczaj nie są świadome tego, że powodem był bezdech i ponownie zasypiają. Zwykle prowadzi to do powtórzenia całego cyklu, a cierpiący na bezdech nocny może się wybudzać nawet kilkadziesiąt razy w ciągu kilku godzin snu.

Jakie są skutki chrapania?

Nie bez powodu podkreśla się problemy, jakie wywołuje bezdech. Ciągłe przebudzanie się w trakcie nocnego wypoczynku sprawia, że nie jest on pełny. Oznacza to, że negatywne tego skutki będą nam doskwierać przez cały dzień. Z pewnością możemy zaobserwować:

 • zmęczenie,
 • niewyspanie,
 • poranne bóle głowy,
 • kłopoty z koncentracją,
 • zwiększenie skłonności depresyjnych,
 • zwiększenie potliwości w nocy,
 • obniżenie potencji w przypadku mężczyzn.

Chrapanie i bezdech — do kogo się udać z przypadłością?

Zarówno wtedy, gdy wiemy, że mamy bezdech, jak i podczas jego podejrzenia powinniśmy udać się do otolaryngologa. Częste chrapanie i odczuwanie skutków zmęczenia w ciągu dnia powinno doprowadzić do tego, że udamy się do eksperta. Ten wykona na nas specjalistyczne badanie. Nasofiberoskopia jest wykonywana na leżąco i siedząco. Dzięki niej jest możliwe ocenienie stanu górnych dróg oddechowych pacjenta. Jeśli przyczyny mają podłoże przejściowe (np. infekcja), konieczne jest podjęcie się leczenia farmakologicznego, aby udrożnić nos. Jeśli zaburzenie oddychania jest związane z otyłością, pomocne okazuje się również zrzucenie nadmiarowych kilogramów.

Chrapanie — kiedy będzie konieczna operacja?

W części przypadków źródłem chrapania okazują się różnego rodzaju schorzenia laryngologiczne. W przypadku ich wystąpienia faktyczną poprawę może przynieść dopiero zabieg operacyjny. Dotyczy to:

 • polipów w nosie,
 • skrzywienia przegrody nosowej,
 • przerostu migdałka gardłowego,
 • przerostu małżowin nosowych dolnych,
 • wiotkiego podniebienia,
 • przerostu migdałków podniebnych.

Chrapanie i bezdech — czy operacja jest jedynym wyjściem?

Podstawą skutecznej terapii jest zastosowanie metody leczenia odpowiadającej przyczynie pojawiania się nocnych bezdechów. Chrapanie może być leczone wraz z bezdechem m.in. poprzez zastosowanie specjalistycznych aparatów wewnątrzustnych. Ich zadaniem jest delikatne wyciągnięcie żuchwy, która wcześniej przyczyniała się do zwężania dróg oddechowych. Wśród innych rozwiązań wskazuje się m.in. specjalne maski CPAP, które podczas spania generują dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Niezależnie od wszystkiego jednak należy pamiętać o tym, że chrapanie jest poważnym problemem i właśnie dlatego jego występowanie powinno nas skłonić do jak najszybszego udania się do specjalisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Chrapanie jest zagrożeniem dla zdrowia? Zobacz, jakie są skutki chrapania! Jak wyleczyć tę przypadłość? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie