Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze Szpitalem Kieleckim św. Aleksandra? Miasto odrzuca propozycję marszałka

Iza BEDNARZ
Władze Kielc odrzucają propozycję marszałka świętokrzyskiego o przejęciu Szpitala Kieleckiego bez spółki.

Oddział internistyczny zawieszony na kolejne trzy miesiące. W "Rzeczpospolitej" ukazało się ogłoszenie o zamiarze sprzedaży udziałów szpitala.

W "Rzeczpospolitej" ukazało się ogłoszenie, informujące o zamiarze sprzedaży przez miasto udziałów spółki NZOZ Szpital Kielecki Świętego Aleksandra. Przedmiotem negocjacji mają być cena, którą inwestor zaproponuje za udziały, doinwestowanie placówki i zobowiązania socjalne. Inwestorzy mają czas na składnie ofert do 12 sierpnia, władze miasta mają dwa tygodnie na ich rozpatrzenie. - To jest naturalna konsekwencja realizowania pierwszej uchwały Rady Miasta, udzielającej zgody na sprzedaż udziałów spółki Szpital Kielecki - wyjaśnia wiceprezydent Kielc Tadeusz Sayor.

NIE WIDZĄ PRZESZKÓD

Jak się to ma do negocjacji z marszałkiem województwa w sprawie przejęcia Szpitala Kieleckiego przez samorząd województwa? Wiceprezydent Sayor twierdzi, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby miasto wycofało się ze sprzedaży Szpitala Kieleckiego, jeśli marszałek przejmie szpital, ale na warunkach określonych w uchwale Rady Miasta z 27 czerwca, czyli spółkę wraz z nieruchomością i wyposażeniem lecznicy.

- Jeżeli pan marszałek będzie chciał przejąć szpital na warunkach, jakie określa druga uchwała Rady Miasta, oczywiście wycofamy się ze sprzedaży. Umowa dżentelmeńska obowiązuje - podkreśla wiceprezydent Sayor.

Przypomnijmy - pod koniec kwietnia został zawieszony oddział chorób wewnętrznych i diabetologii w Szpitalu Kieleckim, gdy wszyscy pracujący tam interniści wraz z ordynatorem złożyli wypowiedzenia. Powodem decyzji lekarzy był konflikt z zarządem NZOZ Szpital Kielecki SA. Mimo kilkakrotnych prób, nie udało się doprowadzić do porozumienia pomiędzy zarządem szpitala a internistami. Rada Miasta podjęła uchwałę o sprzedaży udziałów szpitala. Wcześniej władze miasta chciały przekazać Szpital Kielecki marszałkowi województwa, ponieważ miasto nie posiadało 20 mln zł na doinwestowanie lecznicy.
Marszałek przyjął tę propozycję, gdy miasto zdecydowało się na sprzedaż szpitala. W czerwcu Rada Miasta zgodziła się na nieodpłatne przekazanie spółki Szpital Kielecki wraz z nieruchomościami i wyposażeniem. Sejmik województwa udzielił zgody zarządowi na prowadzenie negocjacji w sprawie przejęcia Szpitala Kieleckiego. Zgodnie z wstępnymi deklaracjami władz miasta i województwa, marszałek miał przejąć szpital jako podbudowę do wydziału lekarskiego, mającego za kilka lat powstać na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, i prowadzić w nim działalność leczniczą.

PROPOZYCJA NIE DO PRZYJĘCIA

Na ostatniej sesji Rady Miasta wicemarszałek województwa Grzegorz Świercz przekazał władzom miasta propozycję przejęcia przez samorząd województwa samego Szpitala Kieleckiego jako przedsiębiorstwa wraz z nieruchomościami. - Takie rozwiązanie jest korzystniejsze z punktu widzenia organizacji i zarządzania tą jednostką - wyjaśnił.

Zdaniem władz Kielc, ta propozycja jest nie do przyjęcia. - Po pierwsze, nie realizuje uchwały podjętej przez Radę Miasta w sprawie przekazania Szpitala Kieleckiego jako spółki, po drugie - pan prezydent obawia się, że taki wariant grozi likwidacją Szpitala Kieleckiego po włączeniu go w struktury Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Zależy nam, żeby Szpital Kielecki funkcjonował w mieście, był zapleczem dla wydziału lekarskiego UJK, jak to było wcześniej ustalone. A przede wszystkim, żeby był placówką doinwestowaną, która będzie służyć mieszkańcom miasta - mówi wiceprezydent Sayor. Oficjalne pismo od prezydenta Wojciecha Lubawskiego z tym stanowiskiem trafi w przyszłym tygodniu do marszałka.
Wicemarszałek Grzegorz Świercz twierdzi, że samorząd województwa jest zdecydowany, aby przejąć Szpital Kielecki, czy to jako samo przedsiębiorstwo czy razem ze spółką.

DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA

Wczoraj Zarząd Szpitala Kieleckiego wystąpił do Narodowego Funduszu Zdrowia o przedłużenie zawieszenia oddziału internistycznego na kolejne trzy miesiące - do końca października.
- Nowa ustawa o działalności leczniczej dopuszcza, by oddział był zawieszony do sześciu miesięcy, Szpital Kielecki spełnia wymagania ustawy - informuje Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ. Od początku lipca w części zawieszonego oddziału internistycznego Szpitala Kieleckiego działa 25-łóżkowy zakład opiekuńczo-leczniczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie