Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co mieszkańcy Świętokrzyskiego przywożą z zagranicznego urlopu? Nie uwierzycie [WIDEO, FOTO]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Zdjęcia Krzysztof Krogulec
Lato to czas zagranicznych podróży, z których przywozimy wakacyjne pamiątki. Warto wiedzieć co można przewieźć przez granicę, aby nie narazić się na wysoką karę, konfiskatę czy opłaty celne. W siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Kielcach – dla celów edukacyjnych i szkoleniowych – znajdują się okazy nielegalnie przywiezionych do kraju przedmiotów, które zostały skonfiskowane podróżnym na przejściach granicznych na terenie naszego kraju. Są to między innymi koralowce rafotwórcze, muszle, torebki ze skóry krokodyla i węża, kieł nosorożca czy wyroby z kości słoniowej.

Przepisy mówią jasno, do Polski nie można przywozić z zagranicy okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. Są to tak zwane CITES (skrót od nazwy konwencji – Convention on International Trade in Endangered Species – Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana też Konwencją Waszyngtońską).

- Handel gatunkami chronionymi, na mocy zapisów tej konwencji, jest możliwy tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES i tylko wtedy, gdy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w ich naturalnym środowisku. Bardzo istotne jest to, abyśmy mieli świadomość, że nielegalny przewóz przez granicę okazów CITES jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a wyroby podlegają konfiskacie – mówi Anna Jasnosz – rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.

Przepisy jasno regulują też wwożenie do kraju z zagranicznego wyjazdu alkoholu czy papierosów. Jakie są limity?
Napoje alkoholowe są zwolnione z należności celnych i podatkowych, jeżeli przyjeżdżamy z krajów spoza Unii Europejskiej i będziemy przestrzegać poniższych limitów:

  • 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 procent (np. wódka)

lub
- 2 litry alkoholu do 22 procent (np. likier)
i
- 4 litry wina oraz
- 16 litrów piwa.

Jeżeli chodzi o papierosy, to limity zależne są od rodzaju transportu:
W transporcie lądowym – dozwolona ilość, którą można przywieźć z podróży to:
- 40 papierosów
lub
- 20 cygaretek
lub
- 10 cygar, lub
- 50 g tytoniu do palenia.
Samolot lub statek – dozwolona ilość, którą można przywieźć z podróży to:
- 200 papierosów, lub
- 100 cygaretek, lub
- 50 cygar, lub
- 250 g tytoniu do palenia.

Planując wakacyjną podróż warto także wiedzieć, że od lipca bieżącego roku funkcjonuje eToll – nowy system opłat za przejazd autostradą. W miejscach poboru opłat, na odcinkach autostrad Konin – Stryków (A2) i Wrocław - Sośnica (A4) wyznaczone zostały pasy przejazdowe dla użytkowników systemów e-TOLL, viaToll oraz spersonalizowanych urządzeń pokładowych viaAUTO. Szczegółowe informacje o nowym systemie można znaleźć na stronie internetowej: etoll.gov.pl

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie