MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co piąty Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze, wielu nawet o tym nie wie, bo to "skryty zabójca"...

KAK
archiwum
Najczęstszym problemem medycznym Polaków są choroby układu krążenia. Jednak prym wśród nich wiedzie choroba, zwana w środowisku medycznym, "skrytym zabójcą". A chodzi tu o nadciśnienie tętnicze!

Statystyki medyczne są alarmujące: co drugi Polak umiera z powodu chorób układu krążenia (ponad 48% wszystkich zgonów). Polska zajmuje czołowe miejsce w Europie pod względem zapadalności na chorobę wieńcową serca, a każdego roku prawie 100 tysięcy Polaków zapada na zawał mięśnia sercowego. A co piąty Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze.

Nie lekceważ

Nadciśnienie tętnicze to przewlekła choroba nie dająca praktycznie żadnych objawów, ale nie leczona prowadzi do choroby wieńcowej, udaru mózgu, zawału lub niewydolności serca. W ciągu ostatnich 30-35 lat nastąpił na szczęście wyraźny postęp w leczeniu tej choroby.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, objawiającą się zwiększonym ciśnieniem krwi w naczyniach tętniczych. Na ogół odkrywa się ją przypadkowo. Lekceważenie jej może jednak prowadzić do uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych, a w konsekwencji nawet do udaru mózgu i niewydolności serca - alarmują lekarze. U chorych z nadciśnieniem większe jest także ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego i niewydolności nerek.

Nadciśnienie - problem społeczny

Co piąty Polak ma nadciśnienie tętnicze. Wielu nadciśnieniowców nie wie o swojej chorobie lub leczy ją w sposób niewystarczający. W około 95% przypadków nadciśnienie pojawia się samoczynnie - jest to tzw. nadciśnienie pierwotne albo samoistne. To właśnie ono jest najbardziej powszechne, stanowiąc główny problem społeczny w Polsce. Naukowcy są zdania, że nadciśnienie pierwotne rozwija się w wyniku zaburzeń fizjologicznej regulacji ciśnienia krwi. Zaburzenia te mogą mieć m.in. podłoże neurologiczne czy hormonalne lub genetyczne.

Dlatego też wielu naukowców zaczęło brać pod uwagę czynniki środowiskowe i tryb życia, a zwłaszcza takie jego komponenty jak: stres, dieta, używki i aktywność fizyczna. Nadciśnienie pierwotne występuje szczególnie często u osób otyłych, nadużywających soli kuchennej w codziennej diecie czy przyjmujących niektóre leki, np. pigułki antykoncepcyjne lub preparaty zawierające sterydy.

Ruch, dieta oraz stres i używki

Aby zapobiegać chorobie lub jej rozwojowi najważniejszy jest odpowiedni tryb życia, polegający na kilku zdrowotnych nawykach. Najistotniejsza jest aktywność fizyczna - spacery, pływanie, jazda na rowerze. Kolejnym czynnikiem zdrowotnym są odpowiednie nawyki żywieniowe, polegające na spożywaniu naturalnego, niemodyfikowanego pożywienia pozbawionego konserwantów. Najbardziej polecana jest dieta śródziemnomorska, zwłaszcza warzywa i owoce.

To co musimy zwalczać, by nie mieć problemów z nadciśnieniem to stres. Wyniki badań sugerują, że stres jest jedną z przyczyn zwiększonego ciśnienia krwi. Podkreśla się też fakt, że nadciśnienie występuje częściej wśród osób wykonujących zawody wymagające dużej koncentracji uwagi i odpowiedzialności. Choroba ta może mieć także związek z typem osobowości. Mowa tu o tzw. typie osobowości A, który charakteryzuje się trwałym dążeniem do wytyczonych celów, ambicją i pracowitością, nałogowym przyspieszaniem tempa wykonywanych czynności oraz skłonnością do rywalizacji.

Warto zwalczyć pokusę i rzucić palenie.Palacze cierpią bowiem na najgroźniejszą postać nadciśnienia, jaką jest nadciśnienie złośliwe. Tytoń osłabia także ochronne dla mięśnia sercowego działanie niektórych leków. Podobnie jest z alkoholem - jest on przyczyną zwiększonego ciśnienia i w większych ilościach nie jest zalecany nie tylko chorującym na nadciśnienie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wartości pomiarów ciśnienia w spoczynku interpretujemy następująco:

Ciśnienie tętnicze normalne: skurczowe do 140 mm Hg, rozkurczowe do 90 mm Hg.
Wartości graniczne to: skurczowe 140-160 mm Hg, rozkurczowe 90-95 mm Hg.
Jednoznaczne nadciśnienie tętnicze: skurczowe powyżej 160 mm Hg i rozkurczowe powyżej 95 mm Hg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie