Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zachorowań na nowotwory ginekologiczne w Świętokrzyskiem. W ciągu dekady prawie 4 razy więcej przypadków raka trzonu macicy

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Jeszcze 10 lat temu w klinice ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii operowano około 60 kobiet rocznie, u których wykryto raka trzonu macicy - jednego z najczęściej występujących nowotworów ginekologicznych. Obecnie, każdego roku w świętokrzyskim centrum operuje się około 220-230 pacjentek. W ciągu dekady, liczba przypadków wzrosła o blisko 400 procent! Wciąż najlepszym sposobem, by chronić się przed rakiem jest profilaktyka. W ramach ogólnopolskiej akcji "Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych", Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza na "Białą sobotę dla kobiet" już 9 września.

Coraz więcej zachorowań na nowotwory ginekologiczne w województwie świętokrzyskim. W ciągu dekady wzrost liczby pacjentek o blisko 400 procent!

O "Białej sobocie", skali zachorowalności w Świętokrzyskiem, sposobach leczenia i wielu innych, podczas konferencji prasowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, mówił doktor nauk medycznych Marcin Misiek, specjalista ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, a także konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Na wstępie doktor Marcin Misiek podkreślił, że nowotwory ginekologiczne są na 4 miejscu jeżeli chodzi o zachorowalność i śmiertelność wśród wszystkich nowotworów.

- W nowotworach ginekologicznych najczęściej występującymi nowotworami jest: nowotwór trzonu, nowotwór jajnika, nowotwór szyjki i nowotwór sromu. Te nowotwory da się łatwo wykryć, tylko trzeba zwracać uwagę na charakterystyczne objawy. Każda kobieta powinna wykonywać badania cytologiczne, mammograficzne. Powinna zwracać uwagę na niecharakterystyczne objawy typu: przedłużające się krwawienia miesiączkowe, acykliczne, czyli krwawienia między miesiączkami, upławy, bóle brzucha, niestrawność. Są to objawy charakterystyczne dla nowotworów narządu rodnego, w związku z czym w sobotę, 9 września spotkamy się z pacjentkami i będziemy wykonywać mammografię i cytologię. Tego dnia będą również udzielane porady dotyczące ewentualnych objawów, by pacjentki ich nie bagatelizowały

- podkreślił kierownik Kliniki Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Z roku na rok coraz więcej zachorowań na nowotwory ginekologiczne w Świętokrzyskiem

Kierownik Kliniki Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, doktor Marcin Misiek alarmuje, że z roku na rok zachorowalność na nowotwory ginekologiczne wzrasta.

- Niestety, coraz częściej nowotwory dotykają młode osoby. To nie jest tak, że dziewczyna w wieku 20-30 lat, która skarży się na częste bóle brzucha, nic się z nią nie dzieje. Taka pacjentka nie powinna tego bagatelizować, lecz udać się do lekarza. Powinna zostać zbadana, powinna wykonać przynajmniej USG, bądź badanie markerów, cytologię, czy USG piersi. To powinno być zrobione, ponieważ mamy coraz więcej pacjentek w wieku, w którym nawet my byśmy się nie spodziewali, że będę chorować na tego typu nowotwory - zaznaczył doktor.

Jak przyznał, przede wszystkim wzrasta zachorowalność na nowotwory cywilizacyjne, na przykład nowotwory trzonu macicy.

- Przykładowo 10 lat temu, my operowaliśmy w granicach 60 nowotworów raka trzonu macicy rocznie, teraz operujemy 220-230 pacjentek rocznie. Nie poszerzyliśmy naszego województwa - ono jest dokładnie takie samo, a tych nowotworów jest coraz więcej. Wszyscy lekarze operują, wszystkie szpitale operują - my operujemy pacjentki onkologiczne. I nagle okazuje się, że z 60 nowotworów, na które ten oddział został stworzony, mamy 220-230 nowotworów trzonu oraz bardzo dużo nowotworów jajnika, gdzie pacjentki przychodzą do nas w tak zaawansowanym stadium, że w tym momencie operacje muszą się odbywać interwałowo, a to znów wymaga czasu

- wyjaśniał doktor Marcin Misiek.

W 2020 roku mieszkanki województwa świętokrzyskiego najczęściej chorowały na raka piersi

Z danych Świętokrzyskiego Biura Rejestracji Nowotworów - Zakład Epidemiologii i Walki z Rakiem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii za 2020 rok wynika, że mieszkanki województwa świętokrzyskiego najczęściej chorowały na:

  • raka piersi (21,4%),
  • jelita grubego (10,2%),
  • oskrzeli i płuca (8,4%),
  • raka trzonu macicy (7,6%),
  • tarczycy (4,4%).

Liczba zachorowań:

  • Sutek - 503;
  • Rak in situ sutka - 32;
  • Srom - 18;
  • Pochwa - 3;
  • Szyjka macicy - 63;
  • Rak in situ szyjki macicy - 21;
  • Trzon macicy - 179;
  • Jajnik - 97.

U kobiet największy odsetek zgonów stanowiły zgony z powodu: raka oskrzeli i płuca (17,4%), piersi (14,4%), jelita grubego (11,5%), kolejne pozycje zajmowały rak jajnika (6,9%) oraz trzustki (5,9%).

Liczba zgonów: Sutek - 195; Srom - 8; Pochwa - 2; Szyjka macicy - 44; Trzon macicy - 58; Jajnik - 93.

Programy profilaktyczne Kliniki Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Obecnie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii realizowane są także programy lekowe i badania kliniczne.

- Oprócz tego, że my pacjentki operujemy, to mamy również programy badań klinicznych. Są to badania, które wskazują na nowe cząsteczki, które nie są jeszcze oficjalnie wpisane do terapii przez Ministerstwo Zdrowia. Są to terapie, które istnieją w ramach programów lekowych. Taka pacjentka, która nie spełnia kryteriów włączenia do leczenia podstawowego bądź może skorzystać z leczenia alternatywnymi metodami, jest włączana w programy terapeutyczne - wyjaśniał doktor.

Na dzień dzisiejszy, Świętokrzyskie Centrum Onkologii prowadzi 3 programy nowotworów jajnika i dwa programy w nowotworach trzonu macicy.

Badania profilaktyczne to podstawa - "Biała sobota dla kobiet" w Świętokrzyskim Centrum Onkologii już 9 września

Jak podkreślają specjaliści, wczesne wykrycie nowotworu daje dużo większe (często nawet stuprocentowe) szanse na jego wyleczenie, dlatego badania profilaktyczne to podstawa. Profilaktyka pozwala także "wyprzedzić raka" i wpłynąć na to, że nie zachorujemy.

Z tego powodu, w ramach ogólnopolskiej akcji "Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych" w sobotę, 9 września Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza na "Białą sobotę dla kobiet".

- Pragnę zaprosić państwa na dni otwarte onkologii w sobotę, 9 września w ramach miesiąca świadomości nowotworów ginekologicznych. Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych, ale nie tylko. Staramy się pogłębiać edukację, a także zwiększyć wiedzę naszych pacjentek na temat nowotworów narządu rodnego. Zapraszamy wszystkie kobiety z województwa świętokrzyskiego i z całej Polski, aby uczestniczyły w badaniach profilaktycznych, które prowadzimy w ramach Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

- zachęcał kierownik Kliniki Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, doktor nauk medycznych Marcin Misiek.

O szczegółach akcji "Biała sobota dla kobiet" w oddzielnym artykule.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie