Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cystersi i Wąchock pożegnali swojego opata - ojca Kocika (zdjęcia)

Kazimierz CUCH
Kondukt żałobny na wąchockim cmentarzu starym
Kondukt żałobny na wąchockim cmentarzu starym Kazimierz Cuch
Pogrzeb ojca Eustachego (Gerarda) Kocika, doktora psychologii, wieloletniego opata wąchockiego opactwa cystersów, Honorowego Obywatela Wąchocka odbył się w poniedziałek w kościele wąchockiego opactwa i na miejscowym cmentarzu parafialnym.
Pogrzeb ojca Eustachego Kocika w Wąchocku

Pogrzeb ojca Eustachego Kocika w Wąchocku

Zmarły w miniony piątek ojciec Eustachy (Gerard) Kocik, miał 84 lata. Ostatnio ciężko chorował. Był leczony w starachowickim szpitalu.
Mszy pogrzebowej, w której uczestniczyło około 60 księży, przewodniczył ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Byli opaci innych klasztorów cysterskich w Polsce, na czele z prezesem zakonu w Polsce, ojcem Piotrem Chojnackim z Mogiły pod Krakowem. On też wygłosił homilię poświęconą przede wszystkim zmarłemu opatowi.

Opat senior nie chciał być pochowany obok dwóch swoich poprzedników, w podziemiach, w krypcie wąchockiego opactwa. Spoczął na cmentarzu w kwaterze cysterskiej, obok ośmiu innych ojców i braci.

Na pogrzebie bardzo mocno było reprezentowane miasto Wąchock, przez władze i mieszkańców. Były poczty sztandarowe kombatantów, szkół, straży pożarnej. Przyjechała bliższa i dalsza rodzina zmarłego, w tym: siostry Maria i Stanisława, bracia Lucjan i Konrad.

O ZMARŁYM

Gerard Kocik, który przybrał zakonne imię Eustachy, od ośmiu lat był opatem seniorem wąchockiego opactwa. Stał na czele klasztoru cystersów w Wąchocku, jako opat, przez 10 lat, od 1996 do 2006 roku. Był wybitnym kaznodzieją i konferencjonistą, co podkreślano podczas poniedziałkowego pogrzebu. Doktorat zrobił na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Urodził się 15 stycznia 1930 roku w Janowicach koło Tarnowa. Do zakonu wstąpił w klasztorze w Mogile koło Krakowa, w 1951 roku. Po ślubach wieczystych został przeniesiony z Mogiły do nowo przejętego przez cystersów klasztoru w Wąchocku. W 1954 roku przyjął świecenia kapłańskie. W 1972 roku uzyskał wspomniany tytuł doktora, a w październiku 1978 roku wyjechał do USA, gdzie brał udział w organizowaniu parafii, budował kościoły i prowadził katechezę wśród Amerykanów w stanach Nowy York i Floryda.

Był tam do 1996 roku, prawie 20 lat. Będąc w USA został wybrany na opata wąchockiego opactwa. Jego benedykcja na nastąpiła 13 października 1996 roku. Miał wiele odznaczeń i tytułów honorowych kościelnych i świeckich, polskich oraz amerykańskich.
Wśród wszelkich honorowych tytułów szczególnie cennym jest przyznanie mu w 2006 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego srebrnego medalu Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". Jest to uhonorowanie jego wieloletnich działań w Polsce i USA na rzecz restauracji i prac konserwatorskich kościoła i obiektów klasztornych w Wąchocku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie