Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad zabija. Korzystajmy z czujek! - apelują strażacy z Kazimierzy Wielkiej [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Honory gospodarza spotkania pełnił kapitan Marcin Oziębło (w środku), komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej.
Honory gospodarza spotkania pełnił kapitan Marcin Oziębło (w środku), komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Straż Pożarna Kazimierza Wielka
Zima nie przypuściła jeszcze szturmu ze śniegiem i mrozem, lecz sezon grzewczy trwa w najlepsze. To okres - jak wskazują statystyki - kiedy wzrasta znacząco liczba pożarów, zatruć tlenkiem węgla. Jak temu zapobiec, jak zminimalizować ryzyko? - mówiono podczas spotkania w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej.

Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Zaproszeni zostali zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, przedstawiciele urzędów gmin z terenu powiatu kazimierskiego, funkcjonariusze policji. A także mistrzowie kominiarscy z Rejonowego Zakładu Usług Kominiarskich w Busku-Zdroju.

Honory gospodarza spotkania, mającego formułę otwartej dyskusji, pełnił kazimierski komendant powiatowy PSP, kapitan pożarnictwa Marcin Oziębło. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie występują w okresie sezonu grzewczego. Największe niebezpieczeństwo - to "cichy zabójca": czad.

- Obecności tlenku węgla nie można wyczuć, nie można zobaczyć, nie można usłyszeć. Pomóc usłyszeć może jedynie czujka - podkreślił komendant Marcin Oziębło.

Czujka czadu to niewielkie, ale bardzo użyteczne urządzenie. Detektor reagujący na tlenek węgla może być elementem instalacji alarmowej w domu, bądź działać niezależnie od niej. Dzisiaj to najskuteczniejszy sposób ochrony przed trującym czadem.

Oprócz omówienia zasad działania i montażu czujek, podczas jesiennego spotkania w Kazimierzy Wielkiej wiele miejsca poświęcono również sprawom związanym z właściwym utrzymaniem dróg ewakuacyjnych w obiektach, składowaniem materiałów w pomieszczeniach piwnic oraz dojazdów do budynków.

- Pamiętajmy o obowiązku dokonywania przeglądów instalacji gazowych, czyszczenia przewodów dymowych, kominowych i wentylacyjnych, eksploatowania urządzeń grzewczych. To także może przyczynić się do uratowania niejednego ludzkiego życia, które jest bezcenne - apelował komendant Marcin Oziębło, wykorzystując także elektroniczne formy prezentacji.

W roli prelegentów wystąpili również: zastępca komendanta powiatowego, starszy kapitan Marcin Żarek oraz starszy kapitan Krzysztof Wojtasik, który pełni funkcję starszego specjalisty do spraw kontrolno-rozpoznawczych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Uczestnicy spotkania otrzymali ulotki i materiały informacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie