Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarownica pomogła. Więcej turystów odwiedza Świętokrzyskie

Lidia CICHOCKA
Ponad 7 milionów złotych kosztowała kończąca się kampania promocyjna województwa. Trwała 3 lata i przyniosła konkretne korzyści: wzrost liczby odwiedzających nasz region i rozbudowę bazy turystycznej.

Więcej hoteli, więcej turystów

Wzrost inwestycji w turystyce - baza noclegowa:
Wszystkie obiekty zbiorowego zakwaterowania to: 2008 - 123 (68 hoteli); 2009 - 143 (84 hotele); 2010 - 162 (98 hoteli)
Przyjazdy do województwa w milionach: 2007 -1,1; 2008 - 1,1; 2009 - 0,9; 2010 - 1,3
Źródło: Urząd Statystyczny w Kielcach

Dwie kampanie reklamowe w stacjach grupy TVN, wielkie widowisko Sabat Czarownic, pół miliona wydanych map, przewodników, folderów itp., kilkadziesiąt wizyt studyjnych dziennikarzy, udział w kilkunastu imprezach targowych, system informacji turystycznej, portal www.swietokrzyskie.travel, dwukrotna kampania billboardowa, kampania na portalu Onet.pl - te działania były prowadzone dzięki wielkiemu projektowi poprawy wizerunku województwa świętokrzyskiego wśród turystów. Co dały?

- Rozpoznawalność. W 2009 roku zaledwie 17 procent osób brało pod uwagę świętokrzyskie jako miejsce krótkiego wypoczynku. Większość nie chciała tu przyjeżdżać, bo uważała, że nie ma po co. Ostatnie badania pokazują, że jesteśmy kojarzeni z miejscem przyjaznym dla rodzin z dziećmi. Turyści deklarują, że chcą wreszcie do nas przyjeżdżać i przyjeżdżają - mówi dyrektor biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Małgorzata Wilk-Grzywna.
Wzrost przyjazdów na "krótkie pobyty" w naszym województwie wyniósł po przeprowadzeniu kampanii aż 34,04 procenta w porównaniu z 2009 (dane Urzędu Statystycznego w Kielcach). W całym roku 2010 liczba wszystkich turystów odwiedzających świętokrzyskie wzrosła aż o 400 tysięcy - tyle, co w mazowieckim. - Część z nich to goście Targów Kielce przybywający na imprezy targowe, ale szacujemy, że jest ich około 100 tysięcy - wyjaśnia Wilk-Grzywna.

Dzięki kampanii przybyło też miejsc pracy. W Centrach i Punktach Informacji Turystycznej pracę znalazło 28 osób. - Miejsca pracy powstały także dzięki inwestycjom turystycznym. Mamy sieciowe hotele Ibisa i Qubusa, a także pierwszy pięciogwiazdkowy hotel Odyssey, parki linowe, prywatne muzea i inne atrakcje. Tam wszędzie stworzono kolejne miejsca pracy - dodaje prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Dariusz Kubuj, szef firmy doradczej Kubuj Strategia dobrze oceniając dotychczasową promocję uważa, że świętokrzyskie powinno reklamować się jako miejsce weekendowego wypoczynku i zielonych szkół. - To wymaga rozpoznania potrzeb nauczycieli i dostosowania propozycji pobytów do programów szkolnych, ale warto to zrobić - mówił ekspert. Proponował też by zastanowić się nad mocniejszym wykorzystaniem czarownicy obecnej w logo województwa. - Jeśli uznacie to za celowe warto namówić przedsiębiorców by inwestowali - park rozrywki, uliczka, pomnik? Możliwości jest bardzo dużo. Dzisiaj czarownica obecna była tylko w niektórych materiałach pora więc zdecydować czy warta jest jeszcze większej popularyzacji, czy pozwoli zarobić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie