MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas na przetwory z pomidorów. Jak je zrobić?

(imo)
123rf
To jedne z najczęściej i najchętniej wykorzystywanych w kuchni warzyw. Teraz, gdy jest na nie sezon, są najbardziej soczyste i najintensywniejsze w smaku. Warto dodać je nie tylko do codziennych potraw, lecz także przetworzyć, by cieszyć się nimi i zimą.

Na co dzień sprawdzą się w zasadzie do wszystkich posiłków - stanowią doskonały dodatek do kanapek na śniadanie, mogą stać się kluczowym składnikiem pożywnej zupy czy neapolitańskiego spaghetti, będą idealnym komponentem różnorodnych sałatek. Z dodatkiem pomidorów przygotujemy także smaczne omlety, tarty, a także dania makaronowe czy zapiekanki ziemniaczane.

Pomidory warto zamknąć również w słoiczkach. Choć obecnie do tych warzyw dostęp mamy przez cały rok, zimą mają zupełnie inny kolor i smak. Pomidory możemy przetworzyć na wiele sposobów.

Najprostszym z nich jest na pewno mrożenie. Całe pomidory wcześniej myjemy, osuszamy, a następnie wkładamy do folii i zamrażamy. Takie wykorzystamy zimą w dowolny sposób. Wystarczy, że przed użyciem je dokładnie opłuczemy i obierzemy ze skórki. Po około 20 minutach powinny się rozmrozić.

Pomidory możemy też zamknąć w kawałkach - dobrze sprawdzą się później jako składnik leczo, zup czy innych dań, w których konsystencja z kawałkami warzyw będzie miała większe znaczenie niż zwyczajny przecier. Na litrowy słoiczek poleca się wykorzystanie około 2 kilogramów pomidorów. Wybierajmy te mniej wodniste, które krócej się gotuje, na przykład odmianę lima w charakterystycznej podłużnej formie. Pomidory należy sparzyć, obrać ze skórki, a następnie posolić, dodać przyprawy - na przykład czosnek i bazylię oraz pokroić na kawałki - ich wielkość dostosujmy do naszych upodobań i potrzeb. Następnie przejdźmy do pasteryzacji na sucho - w piekarniku lub na mokro w garnku z wodą. Bardziej popularna jest druga metoda - na dnie naczynia układamy ściereczkę, a na niej zakręcone słoiki z przetworami. Wlewamy zimną wodę do wysokości około 3/4 garnka, nakładamy przykrywkę i zaczynamy podgrzewać. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy gaz, utrzymując minimalne gotowanie. Tak pasteryzujemy około pół godziny.

Kolejnym pomysłem na weki jest uniwersalny przecier pomidorowy. Ten będzie doskonałym składnikiem wszelkiego rodzaju zup i sosów. Podobnie jak w poprzednim przepisie pomidory najpierw parzymy i obieramy ze skórki. Kroimy na kawałki i umieszczamy w garnku. Przyprawiamy solą i gotujemy do czasu, aż zaczną się rozpadać, a część soku odparuje. Następnie pomidory przecieramy przez gęste sito. Wkładamy znów do garnka, dodajemy cukier i gotujemy do uzyskania gęstej konsystencji. Gorący przecier zamykamy w słoiczkach i pasteryzujemy około 15 minut od zagotowania się wody.

Przygotowywanie przecieru możemy sobie ułatwić, sięgając po przecierak. Przy jego użyciu wystarczy wcześniej jedynie umyć pomidory, pozostałe czynności - pozbycie się skórek i pestek oraz uzyskanie gładkiej masy, wykona za nas. - Maszynka do przecierania pomidorów umożliwia uzyskanie ze świeżych warzyw naturalnego przecieru, koncentratu czy też pasty. Skutecznie oddziela miąższ od skórek i pestek, dlatego finalny produkt jest gładki i gotowy do użycia. Przecierak mocuje się do blatu, przez co jest stabilny i łatwy w obsłudze - mówi Karolina Zawierucha ze sklepu Swoyskie z Domowej Spiżarni w Kielcach, gdzie możemy dostać różnego rodzaju przecieraki, a także naturalne przyprawy i słoiczki do przechowywania przetworów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie