Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas ruszać na prawdziwki - w świętokrzyskich lasach zaczął się pierwszy, letni wysyp! Zobacz gdzie ich szukać

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów Piotr Fitas przewiduje, że pierwszy wysyp grzybów jeszcze potrwa - sprzyjają mu ciepło i padające deszcze.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów Piotr Fitas przewiduje, że pierwszy wysyp grzybów jeszcze potrwa - sprzyjają mu ciepło i padające deszcze. autor
Coraz więcej grzybów można znaleźć w świętokrzyskich lasach. najwięcej jest szlachetnych borowików. Letni wysyp powinien jeszcze potrwać, bo jest ciepło i deszczowo

Warto wybrać się do lasu. Pojawiły się grzyby! I to nie byle jakie, bo najbardziej cenione przez smakoszy prawdziwki! Obfitymi zbiorami chwalą się na społecznościowych portalach internauci - nie jest wyczynem znalezienie nawet stu borowików podczas jednej wyprawy. To nie powinno dziwić, bo letni wysyp grzybów to normalna rzecz. - Dziwić może raczej to, że grzyby pokazały się tak późno. W tym roku przyroda znacznie przyspieszyła. Bywały lata, kiedy pierwszy wysyp następował już w maju - mówi Piotr Fitas, nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów, jednego z największych w radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych. - Faktycznie, najwięcej jest prawdziwków, ale także tych ceglastoporych, nazywanych „śniakami”. Są charakterystyczne dla borów jodłowych, więc u nas ich nie brakuje. Ale są pod ochroną, nie wolno ich zrywać - podkreśla leśnik.

ZOBACZ TAKŻE Grzyby 2018 MAPA. Gdzie na grzyby? Sezon 2018 czas zacząć! Zebraliście już pierwsze okazy? [GALERIA CZYTELNIKÓW]

Nie wszędzie na raz
Co ciekawe, grzyby nie pojawiają się wszędzie w jednym czasie. - Każdy teren ma swoją specyfikę. U nas najpierw wysyp ma miejsce w lasach siekierzyńskich, jakiś tydzień później w okolicach Suchedniowa, a po kolejnym tygodniu lub dwóch - w lasach bliżyńskich - zdradza Piotr Fitas. Gdzie szukać grzybów? - Właściwie wszędzie. Świętokrzyskie lasy mają głównie mieszany charakter, więc warto szukać. A najlepiej... przy drogach i tam, gdzie rok - dwa wcześniej pracowali drwale. Doświadczenie wskazuje, że jeśli co jakiś czas glebę się „zmiesza”, pojawia się tam najwięcej grzybów - wyjaśnia nasz rozmówca.

Każdy grzyb ma swój dom
Grzyby są mocno związane z drzewami. Ponoć jedne bez drugich nie mogłyby istnieć. To, w jakim lesie się znajdziemy, ma decydujący wpływ na to, jakie gatunki będziemy zbierać. I tu swoją wiedzą dzieli się z nami Piotr Fitas. - Prawdziwki lubią lasy mieszane, bukowo - jodłowe. Przy czym najpierw pojawiają się w jedlinach, później pod bukami. Koźlarze, nazywane też kozakami dobrze czują się w towarzystwie brzóz i grabów, jeśli tylko podłoże jest wystarczająco wilgotne. Rydzów o tej porze roku bym nie szukał, wyrastają jesienią. Znajdziemy je pod olchami, w pobliżu cieków wodnych. Muszą mieć wilgoć. Kurki, gąski i zieleniatki są typowe dla borów sosnowych, rosną na piaszczystej glebie. Podobnie, jak podgrzybki. Maślaki lubią sosnowe młodniki, a kanie znajdziemy na skraju lasów, na łąkach. Opieńki trafiają się już teraz, rosną na obumierającym drewnie. Dla nas to szkodniki, potrafią wykończyć całe drzewostany - informuje nadleśniczy.

Zabierz telefon, szukaj słupka!
Wybierając się na grzybobranie trzeba pamiętać, że w większości miejsc obowiązuje zakaz wjazdu samochodami do lasu. Nie zapuszczajmy się też na teren upraw, w młodniki i miejsca, gdzie prowadzone są wyręby. Można dostać mandat. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą naładowany telefon, dobrze wsadzić do kieszeni kompas, gdyby nie było zasięgu. Jeśli się zgubimy, najlepiej znaleźć słupek oddziałowy, zadzwonić pod numer 112 i podać numer słupka. Ratownicy szybko skontaktują się z leśnikami i wskażą nam właściwą drogę, a w ostateczności - odnajdą.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jerzy Brzęczek nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie