Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy dzięki nowej książce nastąpi przełom w ustaleniu przyczyn pogromu?

tt
Naukowcy z całej Polski brali udział w dyskusji na temat najnowszej książki o pogromie kieleckich Żydów w lipcu 1946 roku. Dwutomowa publikacja „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu” autorstwa profesor Joanny Tokarskiej-Bakir została bardzo pozytywnie przyjęta przez większość uczestników panelu dyskusyjnego.

Jak podkreśliła profesor Tokarska-Bakir, jej celem było nakreślenie społecznego tła pogromu. – Chodziło o uwypuklenie nastrojów oraz przekonań, które były obecne w polskim społeczeństwie. Nie były czymś nowym, one tkwiły w nim od dawna – mówiła autorka publikacji. Co wydaje się najistotniejsze i do tej pory budziło największe kontrowersje i emocje – jej zdaniem hipoteza o prowokacji nie znajduje potwierdzenia w dokumentach źródłowych.

Wszyscy prelegenci wysoko ocenili najnowszą książkę profesor Joanny Tokarskiej-Bakir. – Na szczególne wyróżnienie zasługuje rzeczowa kwerenda archiwalna – wskazywała profesor Bożena Szaynok z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autorka „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu” przeprowadziła poszukiwania materiałów między innymi w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowym w Kielcach. – Są wśród nich dokumenty, które wcześniej nie zostały uwzględniane przez historyków zajmujących się tematem pogromu – mówił uczestnik panelu dyskusyjnego doktor Jarosław Dulewicz, który pomagał profesor Tokarskiej-Bakir w poszukiwaniach.

Książka została wzbogacona o szeroki wybór dokumentów dotyczących pogromu – akta spraw sądowych, materiały prasowe, w tym także ulotki podziemia antykomunistycznego oraz akta notarialne. Autorka dokonała również biograficznego portretu uczestników zajść – zarówno ofiar, jak i osób na najwyższych stanowiskach decyzyjnych w strukturze wojewódzkiego aparacie bezpieczeństwa, milicji oraz wojska, które biernie przyglądały się zajściom przy kieleckiej ulicy Planty.

Jak wskazywali niektórzy z uczestników dyskusji, między innymi profesor Szaynok, autorka nie uniknęła błędów. Jednym z poważniejszych minusów pracy jest nie uwzględnienie w niej szerszego kontekstu politycznego powojennej Polski, czy nawet województwa kieleckiego. Głosy krytyczne należały jednak do rzadkości.

Nowa publikacja wzbudziła duże zainteresowanie kielczan, choć jak przyznała większość publiczności jej treść nie jest szerzej znana. Zapewne będzie szeroko komentowana nie tylko w świecie historyków i naukowców, ale także zwykłych mieszkańców Kielc, zainteresowanych historią miasta oraz regionu.

Autorka proponuje czytelnikowi nieco nowatorskie spojrzenie na wydarzenia z 4 lipca 1946 roku. Można stwierdzić z całym przekonaniem, że nowa publikacja profesor Tokarskiej-Bakir zajmie istotne miejsce w dyskusji nad pogromem.

W panelowej dyskusji na temat książki wzięli udział: profesor Joanna Tokarska-Bakir – antropolog i literaturoznawczyni; profesor Jacek Leociak – historyk literatury; profesor Alina Skibińska – historyk; profesor Bożena Szaynok – historyk; profesor Irena Grudzińska-Gross – historyk idei; doktor Helena Datner – historyk i socjolog; doktor Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz doktor Jarosław Dulewicz – współpracownik Instytutu Yad Vashem

Spotkanie promujące książkę profesor Joanny Tokarskiej-Bakir zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego w ramach odbywającego się w Kielcach Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji „Wolność i Pokój”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zobacz najprzystojnieszych maturzystów w Świętokrzyskiem [MISTER STUDNIÓWKI 2018]



Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]

Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

TOP 7 prezentów na Dzień Kobiet. Jaki upominek na święto Pań?

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie