Dąb Niepodległości poświęcony przez papieża rośnie w...

  Dąb Niepodległości poświęcony przez papieża rośnie w Kielcach (WIDEO, zdjęcia)

  Mateusz Dudek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Dąb Niepodległości poświęcony przez papieża rośnie w Kielcach (WIDEO, zdjęcia)
  1/43
  przejdź do galerii

  ©Aleksander Piekarski

  W piątek,16 listopada, w ramach trwających w dalszym ciągu obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przed budynkiem VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Niepodległości poświęconego przez Papieża Franciszka.


  Inicjatorem przedsięwzięcia posadzenia w Kielcach Dębu Niepodległości był Instytut Pamięci Narodowej, który w ramach tegorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prowadzi na terenie całego kraju akcję „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018”. Nawiązuje ona do akcji z okresu lat 1918-1928, kiedy społeczeństwo polskie wraz z leśnikami sadziło drzewa, głównie dęby, jako świadectwo odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

  Do pomysłu włączyły się także Lasy Państwowe, które w ramach własnej inicjatywy zabrały w maju tego roku do Rzymu 100 sadzonek dębów, które zostały poświęcone i pobłogosławione przez Papieża Franciszka. Po powrocie do kraju miały one zostać posadzone w różnych miejscach. Jeden z nich dzięki porozumieniu leśników z kielecką delegaturą instytutu trafił właśnie do Kielc. Jako miejsce wybrano plac przed budynkiem VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego mieszczącego się przy Alei Legionów 4 w Kielcach. Oczywiście nie był to przypadkowy wybór bowiem dąb również otrzymał imię „Józef Piłsudski”.

  Uroczystość posadzenia dębu odbyła się w piątek 16 listopada. Wśród zaproszonych gości pojawili się między innymi Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, dr Dorota Koczwańska-Kalita, Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń czy Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik. Nie zabrakło także dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów liceum. Po odegraniu hymnu państwowego, wciągnięciu na maszt flagi Polski oraz modlitwie odmówionej przez księdza Andrzeja Kaszyckiego zaproszeni goście dokonali uroczystego zasadzenia dębu oraz odsłonięcia przygotowanej z tej okazji pamiątkowej tablicy.

  - Jest to dla nas niezwykłe wydarzenie, w którym jako szkoła mamy okazję uczestniczyć. Mamy się z czego cieszyć i co świętować w tym roku, bowiem żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce. Dodatkowo nobilitującym jest fakt, że dąb, który został posadzony przy naszej szkole został poświęcony przez Papieża Franciszka – przyznała Iwona Kijewska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kielcach, w skład którego wchodzi VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone