Diagnostyka obrazowa na najwyższym poziomie

Materiał informacyjny Powiat Pińczowski
Gospodarze Powiatu Pińczowskiego przy nowoczesnym tomografie
Gospodarze Powiatu Pińczowskiego przy nowoczesnym tomografie

Pińczowski Szpital Powiatowy dysponuje sprzętem medycznym, którego nie powstydziłaby się lecznica wojewódzka. Kilka tygodni temu firma Intercard zakupiła do placówki jeden z najnowocześniejszych tomografów komputerowych.

„Jeśli dodamy do tego nowoczesny rezonans i takież aparaty rentgenowskie i ultrasonograficzne, będzie można pokusić się o stwierdzenie, że znajdujemy się w czołówce szpitali w regionie z tak bogatym zapleczem technicznym do diagnostyki obrazowej” –podkreśla starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski.

Gospodarz powiatu, wraz ze swym zastępcą, wicestarostą Ryszardem Barną, odwiedzili lecznicę kilkanaście dni temu.

Swojego zadowolenia nie kryje naczelny radiolog pińczowskiego szpitala – Stanisław Włudyga.

„Kiedy przyszedłem tu do pracy w roku 1980, diagnostyka obrazowa wyglądała zgoła inaczej. Klasyczne aparaty radiologiczne dawały możliwość podstawowych badań, tak jak w każdym innym szpitalu powiatowym. Dzisiejsza diagnostyka obrazowa w naszym pińczowskim szpitalu to zupełnie inny wymiar. Mocno poszerzone spectrum badań, skrócony czas, z minimalną dawką promieniowania, z nieograniczonymi możliwościami zapisu – to wszystko sprawia, że nam radiologom pracuje się znacznie lepiej, a pacjent może liczyć na komfort i dokładną diagnozę” – mówi Stanisław Włudyga, uznany pińczowski radiolog z długoletnim stażem pracy.

Dla przykładu, warto podkreślić, że nowoczesny aparat tomograficzny, którym od niedawna dysponuje pińczowska lecznica daje możliwość diagnostyki nie tylko pod kątem zmian neurologicznych, ale również kardiologicznych. Dzięki temu urządzeniu pacjent może liczyć na dokładne badanie tętnic wieńcowych bez konieczności natychmiastowej koronarografii, co pomoże stwierdzić, czy ta koronarografia jest konieczna.

„Zdecydowanie, z taką diagnostyką obrazową wyróżniamy się na tle innych szpitali powiatowych w regionie” – konkluduje radiolog Stanisław Włudyga.

Gospodarze Powiatu Pińczowskiego przy nowoczesnym tomografie
Gospodarze Powiatu Pińczowskiego przy nowoczesnym tomografie
Radiolog Stanisław Włudyga podkreśla wysoki poziom diagnostyki obrazowej w pińczowskim szpitalu powiatowym
Radiolog Stanisław Włudyga podkreśla wysoki poziom diagnostyki obrazowej w pińczowskim szpitalu powiatowym

Strażacy podsumowali rok

Jak strażak om OSP z powiatu pińczowskiego minął rok 2023? Jakie wsparcie otrzymali strażacy ochotnicy? Co zaplanowano na bieżący 2024 rok? Odpowiedzi na te pytania padły podczas posiedzenia Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pińczowie, które odbyło się 29 grudnia 2023 roku w sali konferencyjnej POKSTiR.

Ważne informacje o stanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie powiatu przedstawił bryg. Jarosław Huk, komendant KP PSP w Pińczowie, po czym zebrani omówili ubiegłoroczną kampanię sprawozdawczą. Zebrani strażacy podsumowali przebieg zawodów sportowo –pożarniczych w roku 2023, a także zaplanowali imprezy, uroczystości i szkolenia druhów na rok 2024. W trakcie posiedzenia rozmawiano o dotacjach pozyskanych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak i z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

„Ilość pozyskanego sprzętu ratowniczo – gaśniczego napawa optymizmem. Z takim zapleczem żadne zdarzenia nie straszne, choć najlepiej byłoby, gdybyśmy w ogóle nie musieli tego sprzętu używać” –mówił dh Zbigniew Kierkowski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pińczowie, starosta pińczowski.

Życzenia na nowy rok zakończyły spotkanie.

Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pińczowie na ostatnim posiedzeniu w roku 2023
Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pińczowie na ostatnim posiedzeniu w roku 2023

„Znani Nieznani” Polacy Światu.

Niezwykła wystawa gości w internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu. 19 grudnia 2023 roku, gości wernisażu powitała dyrektor placówki Anna Lach, serdecznie dziękując im za przybycie, a uczniom szkoły za wielkie zaangażowanie. Tu warto dodać, że wystawę publiczności zaprezentowali Natalia Czerw i Kacper Dudzik z technikum w Chrobrzu. Wystawa przedstawia 44 sylwetki niezwykłych osobistości, które dokonały rzeczy wielkich, a o których nie mówi się zbyt często. Informacje i zdjęcia wielkich Polaków zaprezentowano na 23 kolorowych planszach, które zdążyli już obejrzeć liczni mieszkańcy Ponidzia.

Hanna Hirszfeld, Ludwik Hirszfeld, Jan Czerski, Benedykt Dybowski, Wiktor Godlewski, Aleksander Czekanowski, Edward Piekarski, Wacław Sieroszewski, Ferdynand Karo, Roman Szwoynicki, Józef Morozowicz, Konstanty Wołłosowicz, Leon Barszczewski, Julian Talko-Hryncewicz, Aleksander Szymkiewicz, Aleksander Rogojski, Henryk Bukowski, Ludwik Szaciński, Michał Boyn, Wacław Szuniewicz, Bronisław Malinowski, Józef Obrębski, Józef Gosławski, Czesław Słania, Henryk Hryniewski, Władysław Horodecki, Kazimierz Gzowski, Ernest Malinowski, Henryk Groppler, Antoni Norbert Patek, Emil Korytko, Józef Kowalewski, Henryk Arctowski, Kazimierz Nowak, Bohdan Paczyński, Władysław Turowicz, Michał Jankowski, Władysław Żebrowski, Stefan Drzewiecki, Krystyn Olszewski, Gustaw Zieliński, Adolf Januszkiewicz, Aleksander Zatajewicz i ks. Władysław Bukowiński. Oto bohaterowie chroberskiej wystawy.

W wernisażu wystawy uczestniczył także starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski.

„Z ogromnym zainteresowaniem zapoznałem się z postaciami Polaków, którzy dokonali rzeczy wielkich, a o których tak mało wiemy. Gorąco zachęcam nauczycieli i młodzież szkolną do wizyty w Chrobrzu i do obejrzenia tej ciekawej wystawy” –mówi gospodarz Powiatu Pińczowskiego.

Wystawa o „znanych, nieznanych Polakach”  zgromadziła wielu gości
Wystawa o „znanych, nieznanych Polakach” zgromadziła wielu gości
Pińczowską Państwową Straż Pożarną na wernisażu reprezentował Robert Chlewicki
Pińczowską Państwową Straż Pożarną na wernisażu reprezentował Robert Chlewicki

Cyfrowy Powiat

12 grudnia ubiegłego roku zakończyły się działania w zakresie realizacji projektu pn. „Cyfrowy Powiat Pińczowski”.

Działania te realizowano przy finansowym - stuprocentowym wsparciu z grantu Cyfrowy Powiat, a cały projekt wart jest 115 tysięcy 448 złotych. Za te środki zakupiono 6 zestawów komputerowych dla Wydziału Architektury i Budownictwa, a także Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Realizacja projektu znacząco usprawniła i nadal będzie usprawniać pracę wspomnianych wydziałów.

W ramach projektu zakupiono sprzęt komputerowy
W ramach projektu zakupiono sprzęt komputerowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie