MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto karmić piersią - odpowiadają specjaliści ze Szpitala Dziecięcego w Kielcach

Redakcja
archiwum
Zawsze świeże, o odpowiedniej temperaturze, zawierające wszystkie witaminy. Mleka matki nie zastąpią żadne sztuczne mieszkanki. A w dodatku dzieci karmione piersią osiągają lepsze wyniki w testach na inteligencję w różnych grupach wiekowych...

Nie do "podrobienia"...

Żywienie dzieci powinno podążać za zmieniającymi się potrzebami rozwijającego się organizmu. Odpowiednia dieta dziecka, a zwłaszcza noworodka (do 1 m.ż) i niemowlęcia (do 1 r.ż) ma bardzo ważne znaczenie. W tym czasie jedynie mleko kobiece jest w pełni dostosowane do potrzeb rozwojowych dziecka.

- Dotychczas w pokarmie kobiecym wyodrębniono ponad 200 składników takich jak enzymy, hormony, czynniki wspomagające wzrost poszczególnych narządów, p/ciała, substancje o działaniu p/ zapalnym, ochronnym. - mówi
dr n. med. Zdzisław Domagała z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach przy ul.Langiewicza - Odtworzenie tak skomplikowanego składu w postaci mieszanki zastępującej mleko matki nie jest dotychczas możliwe. W związku z tym zawsze jeśli jest to możliwe niemowlę powinno być karmione naturalnie, wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia.

Wygodne w użyciu

- Karmienie piersią ma wiele zalet, wśród których najważniejsze to skład i forma mleka kobiecego - ma ono własności odżywcze w pełni pokrywające zapotrzebowanie dziecka - zawiera min. duże ilości cholesterolu, co wpływa dobrze na dojrzewanie mózgu i sprawność umysłową - dowodzi lek. med. Izabela Litwin z kieleckiego Szpitalika Dziecięcego - Dzieci karmione piersią osiągają lepsze wyniki w testach na inteligencję w różnych grupach wiekowych
Poza tym, co oczywiste jest "wygodne w użyciu" czyli łatwo dostępne, ma właściwą temperaturę i zawsze jest świeże, bez zakażających je drobnoustrojów. Kobiece mleko nie uczula oraz nie wywołuje alergii i zaburzenia wchłaniania.

Same zalety

U dzieci karmionych piersią zmniejsza się ryzyko wystąpienia otyłości, miażdżycy, chorób nerek. Duża zawartość laktozy czyli cukru zapobiega wahaniom poziomu cukru we krwi dziecka i wspomaga rozwój bakterii Lactobacillus bifidus zasiedlających przewód pokarmowy. Kobiecie mleko zawiera wszystkie witaminy, dlatego niedokrwistość z niedoboru żelaza w pierwszych 6-8 miesiącach występuje bardzo rzadko. Odpowiednie proporcje wapnia i fosforu czyli budulca kości to także wielki atut mleka matki. Nie bez znaczenia są również konsekwencje karmienia mlekiem matki na układ odpornościowe dziecięcego organizmu - obniża się ryzyko zachorowania na biegunkę, infekcje dróg oddechowych, a infekcje mają łagodniejszy przebieg. Rzadziej dzieci chorują na zapalenie ucha środkowego, migdałków, cukrzycę, zespół nagłego zgonu niemowlęcia.

< b> Kształtowanie więzi

Ssanie piersi jest ćwiczeniem stymulującym rozwój mięśni szczęki i żuchwy, które jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad zgryzu.
- Dzieci karmione piersią, poprzez częstszy bezpośredni kontakt wzrokowy z matką i bliskość jej ciała nawiązują pozytywne relacje z matką, co wpływa na kształtowanie więzi w obrębie całej rodziny. - dowodzi dr n. med. Zdzisław Domagała - Karmienie piersią minimum przez 3 miesiące ma tez wielkie znaczenie dla organizmu matki. Obniża między innymi ryzyko wystąpienia nowotworu sutka przed menopauzą. Obniża też ryzyko wystąpienia osteoporozy. Prolaktyna nastraja kobietę łagodnie, matka lepiej znosi trud macierzyństwa. Bo trzeba pamiętać, że karmienie piersią jest sztuką. W trakcie mogą wystąpić różne trudności,ale wiedza, pozytywne nastawienie, wsparcie rodziny dla matki powinna pomóc w przezwyciężeniu ewentualnych problemów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie