Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobiega końca budowa Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W tym roku będzie gotowe! WIDEO

Lidia Cichocka
Mauzoleum prezentuje się imponująco.
Mauzoleum prezentuje się imponująco. Mateusz Olszewski
Dobiega końca budowa nowej siedziby Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Zakończenie prac zaplanowano jeszcze w tym roku.

- Udało nam się usunąć usterki, pokonać przeszkody i z coraz większym optymizmem patrzymy w przyszłość – mówi wicedyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Jarosław Karyś, który inwestycję w Michniowie nadzoruje.

Przypomnijmy, że największym problemem na budowie mauzoleum były przecieki i wysięki pojawiające się po opadach. - Po wykonanych poprawkach testowaliśmy przy złej pogodzie i przecieków nie było- zapewnia wicedyrektor. - Oczywiście prawdziwym sprawdzianem będzie deszczowa jesień, ale jestem dobrej myśli.

Szczelność okien i dobra izolacja mają ogromne znaczenie, bo budynek jest wyposażony w dużą ilość multimediów: ekranów, projektorów, paneli dotykowych. Teraz prace budowlane zostały praktycznie zakończone, trwa porządkowanie terenu wokół, zainstalowano już krzyże, posiano trawę.

Udało się także przyspieszyć wykonywanie samej wystawy i właśnie trwa jej montaż. Mauzoleum za pomocą nowoczesnych środków wystawienniczych będzie opowiadało o tragicznych losach mieszkańców polskich wsi w czasie II wojny światowej.

- Optymistycznie zakładamy zakończenie prac 10 listopada – mówi Jarosław Karyś.

Autorem projektu Mauzoleum, który już otrzymał kilka nagród, jest słynny architekt Mirosław Nizio. Wydłużony, jakby rozpadający się budynek prezentować ma dzieje pacyfikacji Michniowa i męczeństwo innych wsi. Wejście symbolizuje wiejską chałupę. Pierwsze segmenty są zamknięte – znajdzie się w nich „Dom Ciszy” i sale ekspozycyjne. Ostatnie moduły pozostaną otwarte, co umożliwi zwiedzającym dojście ścieżkami do miejsc pamięci.

Mauzoleum w Michniowie poświęcone jest pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsi polskich. Ze względu na znajdujący się na terenie Mauzoleum zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, Muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej. Od roku 1999 Mauzoleum w Michniowie jest oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie