Dożynki gminne w Mircu z barwnym korowodem

/CuK/
Zaszczytu święcenia wieńców dostąpił także Mirosław Seweryn, wójt Mirca.
Zaszczytu święcenia wieńców dostąpił także Mirosław Seweryn, wójt Mirca. Kazimierz Cuch
Uroczystość dorocznego święta plonów w Mircu, w minioną niedzielę, rozpoczął barwny korowód dożynkowy z chlebem, niesionym przez starostów dożynkowych Bożennę Rosińską z Trębowca Krupowa i Karola Wójcickiego z Ostrożanki. Zakończyła zabawa taneczna, przy muzyce zespołu L4. Tłumy mieszkańców były na występach ogólnopolskich gwiazd estrady.

Na czele korowodu dożynkowego było siedem pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Mirzec. Nieśli je druhowie w różnym wieku. Niesiono 11 wieńców dożynkowych. 10 od poszczególnych sołectw, a jeden, największy, od władz gminy, niesiony przez radnych i sołtysów. Dalej była miejscowa kapela, pod kierunkiem Piotra Gąssowskiego, panie z Kół Gospodyń Wiejskich w regionalnych strojach, władze gminy i zaproszeni goście. Razem udali się do mirzeckiego kościoła Świętego Leonarda.

 

Chleb, msza święta, wystąpienia

Koncelebrowanej mszy świętej, z udziałem proboszczów pozostałych parafii w gminie Mirzec, przewodził ksiądz kanonik Daniel Kobierski, proboszcz parafii w Mircu. W długim słowie do wiernych, na zakończenie mszy, podkreślił, że są to wspólne dożynki gminne i parafialne. Drugim po księdzu gospodarzem, także mszy św. dożynkowej, był Mirosław Seweryn, wójt Mirca, mocno honorowany przez duchownego. Ksiądz poświęcając wieńce dożynkowe, ustawione obok kościoła, użyczył kropidła także wójtowi. Jest to już pewnym zwyczajem tego księdza na większości okolicznościowych święceń.

Wójt serdecznie podziękował rolnikom tej gminy za tegoroczne plony, za ciężki, rolniczy trud. Od starostów dożynek, Bożenny Rosińskiej z Trębowca Krupowa i Karola Wójcickiego z Ostrożanki, otrzymał dożynkowy bochen chleba, który pod koniec mszy świętej podzielił między wiernych.

Głos zabrał też obecny na mszy świętej poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Lipiec. Mówił o trudzie rolników, ale także o realizowanej dobrej zmianie, na którą –jego zdaniem- polska wieś czekała osiem lat.

 

Oficjalnie na estradzie

Po mszy, na estradzie w amfiteatrze koło szkoły, był realizowany obszerny program oficjalny i rozrywkowy. Przybyłych gości powitali wspólnie wójt Mirosław Seweryn i Agnieszka Idzik- Napiórkowska- przewodnicząca Rady Gminy. Byli wśród nich starosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, Bożena Wrona- przewodnicząca Rady Powiatu Starachowickiego, komendanci Policji i Straży Pożarnej w Starachowicach, komisarz Paweł Szczepaniak i brygadier Wiesław Ungier, szefowie powiatowi wielu organizacji związanych z rolnictwem. Odczytano listy, skierowane do uczestników imprezy przez posła Polskiego Stronnictwa Ludowego, Kazimierza Kotowskiego i Adama Jarubasa- marszałka województwa świętokrzyskiego.  Wielu gości zabrało głos.

 

Na szczególniejszą uwagę zasługuje obecność wójta Mirowa- Artura Siworka i Waldemara Sowińskiego- wójta Chlewisk. Te gminy, razem z Mircem, są w Lokalnej Grupie Działania „Razem na Piaskowcu”.

Wójt Mirosław Seweryn zaprezentował sylwetki tegorocznych starostów dożynkowych. Bożenna Rosińska z Trębowca Krupowa, razem z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 15 hektarów. Hoduje przede wszystkim zboże. Na 3, 5 hektarach uprawiają czarną porzeczkę. Mają dwóch dorosłych synów i dwoje wnuków.

Karol Wójcicki z Ostrożanki prowadzi własną działalność gospodarczą, związaną z rolnictwem. Ma też 3 hektary ziemi. Jest żonaty, ma dwóch synów.

 

Odznaczenia i wyróżnienia

Odznaczono siedmiu strażaków Ochotniczych Straży pożarnych z terenu gminy. Złote medale „ Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali Tomasz Markiewicz i Stefan Zając z jednostki OSP w Gadce. Brązowym medalami odznaczono: Bartosza Celucha i Mariusza Chojnackiego z Ostrożanki, Tadeusza Połecia i Rafała Sadzę z Gadki oraz Marcina Wojciechowskiego z Mirca.

 

Odznaczenia wręczał Jan Kosiela, prezes powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie starachowickim. Towarzyszyli mu: wójt Mirosław Seweryn, wspomniany brygadier Wiesław Ungier i Tadeusz Sobczyk, gminny prezes OSP w Mircu. 

 

Wójt i przewodnicząca rady wspólnie nagrodzili laureatów dwóch konkursów w gminie. Laureatką w kategorii „ Piękna i Bezpieczna Zagroda- Przyjazna Środowisku” została Joanna Wieczorek z Małyszyna Dolnego. Druga nagroda została przyznana Sławomirowi Surdemu z Mirca, który prowadzi własną pasiekę. Irena Zakrzewska z Osin zdobyła pierwsze miejsce w Przeglądzie Gadek w Kielcach, jako gawędziarka ludowa. W ogólnopolskim konkursie w Bukowinie Tatrzańskiej była trzecia, wśród 42 uczestników, w tym wielu górali. Też dostała nagrodę od wójta.

 

Rozrywkowo na estradzie

Najpierw zaprezentowały się wszystkie zespoły regionalne działające w tej gminie Mirzec i grupy młodzieżowe, działające przy miejscowych placówkach kultury w Mircu i Osinach.  

Tłumy na widowni amfiteatru były dopiero na części rozrywkowej, realizowanej z udziałem większych i mniejszych gwiazd estrady, poczynając od warszawskiego, weselnego zespołu Oxide, grającego przede wszystkim disco-polo i prowadzącego zabawy z publicznością, na wzór wesel. Na wsi zawsze podoba się tematyka strażacka, realizowana przez krakowskie Spotkanie z Balladą w Kopydłowie.  Do 2006 roku ten program był cyklicznie prezentowany na antenie Telewizji Polskiej. Teraz jest programem estradowym.

 

Gwiazdą wieczoru był znany piosenkarz, wywodzący się z Olsztyna, Norbi- Norbert Dudziuk. Zaprezentował swoje najlepsze piosenki. Część rozrywkową i całe dożynki zakończyła zabawa taneczna przy muzyce okazjonalnego zespołu muzycznego L4.

 

Dożynkom towarzyszyły stoiska związane z rolnictwem, ale nie tylko. Strażacy prezentowali uwalnianie poszkodowanych w wypadku samochodowym. Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach promował sprzedaż węgla dla mieszkańców. 

 

Mirzec to jedna z dwóch naprawdę rolniczych gmin powiatu starachowickiego i święto plonów jest tu zawsze bardzo ważną uroczystością, niezależnie od urodzaju.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie