Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczny stan wiedzy o cukrzycy w Polsce

Oprac. /KAK/
Podstawowy zestaw diabetyka.
Podstawowy zestaw diabetyka. archiwum
Co piąty Polak nigdy nie wykonał badania sprawdzającego stężenie glukozy we krwi, a co dwudziesta osoba sądzi, że cukrzycą można się zarazić. To tylko niektóre wyniki opublikowanego raportu pt. "Społeczny obraz cukrzycy" - pierwszych takich badań w Polsce.

Badania społeczne przeprowadzono z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą przez TNS OBOP na zlecenie Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Co wiemy o cukrzycy?

Szacowana liczba chorych w Polsce wynosi 2,5 miliona, czyli pond 6 proc. populacji. Prawdopodobnie u ponad 30 proc. z nich choroba wciąż pozostaje nierozpoznana, co oznacza, że ponad 750 tys. osób choruje na cukrzycę, ale nie są leczone.
Pomimo tak niepokojących danych, wiedza społeczeństwa na temat cukrzycy i jej profilaktyki nie jest duża. 35 proc społeczeństwa nie potrafi wymienić ani jednego skutku tej choroby, mimo że jest to schorzenie interdyscyplinarne, charakteryzujące się szeregiem powikłań, m.in. uszkodzeniem wzroku, nerek, nerwów, udarem mózgu i zawałem serca. Tylko 26 proc. badanych zadeklarowało, że wykonuje corocznie badanie stężenia glukozy we krwi. Zdaniem aż jednej trzeciej badanych cukrzycy nie można zapobiec, chociaż możemy to zrobić poprzez m.in. stosowanie zdrowej diety i aktywności fizycznej.

- Dane przedstawione w raporcie świadczą o dramatycznym stanie społecznej wiedzy o cukrzycy, jej przyczynach i skutkach. Bardzo niepokojące jest nikłe kojarzenie złego stylu życia z ryzykiem rozwoju choroby i jej powikłań, gdyż ta niska świadomość bardzo utrudnia działania profilaktyczne. Powyższe wyniki pokazują jak wiele jest do zrobienia na poziomie społeczeństwa - ocenia dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, pracownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek rady naukowej Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Także wiedza samych chorych o cukrzycy nie jest satysfakcjonująca. Skutkiem tego jest brak dogłębnego zrozumienia istoty cukrzycy, co ma istotny wpływ na możliwości kontrolowania choroby, nie zachowanie odpowiedniej dyscypliny i prowadzenie mało higienicznego trybu życia.

Kim jest polski pacjent z cukrzycą?

Statystyczny chory na cukrzycę w naszym kraju to osoba między 50. a 70. rokiem życia, posiadająca wykształcenie średnie, będąca rencistą lub emerytem, mieszkająca w małym mieście do 50 tysięcy mieszkańców. Częściej jest to kobieta niż mężczyzna. Połowa pacjentów, która wzięła udział w badaniach to osoby, choruje na cukrzycę dłużej niż 10 lat.

W większości wypadków rozpoznanie cukrzycy u badanych było przypadkowe i następowało podczas rutynowej bądź kontrolnej wizyty u lekarza (36%) oraz pobytu w szpitalu związanego z inną dolegliwością (21%).
Blisko połowa respondentów (48%) używa tabletek przeciwcukrzycowych. Co czwarty (28%) insuliny lub równocześnie insuliny i tabletek (24%). Co piąty badany stawia głównie na dietę i wysiłek fizyczny (18%).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie