Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa kieleckie osiedla i tysiące mieszkańców bez ciepłej wody [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Kieleckie osiedla Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze przez tydzień w sierpniu nie będą miały ciepłej wody. Jest to związane z wielką inwestycją – przebudową ciepłociągu w północnej części Kielc. Dobra wiadomość jest taka, że prace uda się skrócić z zaplanowanych dwóch lat do roku a mieszkańców wreszcie przestaną nękać awarie sieci ciepłowniczej.

Przebudowę prawie kilometrowej magistrali ciepłowniczej wzdłuż ulicy biskupa Jaworskiego, od Warszawskiej do Jana Nowaka Jeziorańskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiedziało po awarii w ubiegłym sezonie, w czasie której ogrzewania nie miało niespełna 11 tysięcy mieszkańców osiedli Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze.

Rok zajęło opracowanie projektu, uzyskanie dostępu do gruntu i uzgodnienia budowlane. Prace zaplanowane na 2 lata realizowane znacznie szybciej niż to przewidywano. Obecnie roboty są zaawansowane w około 50 procentach.
- Zgodnie z deklaracją wykonawcy, przebudowa zostanie wykonana do sierpnia w takim zakresie, że możliwe będzie wpięcie nowej magistrali do istniejącego systemu ciepłowniczego. Dla nas, a także dla mieszkańców tych dwóch osiedli, oznacza to wcześniejsze zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła - mówi Jan Karwasiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach.

Znaczne przyspieszenie robót przyjmuje z zadowoleniem prezydent Kielc Bogdan Wenta, który doskonale pamięta awarię sprzed dwóch lat i związane z nią niedogodności. Wówczas największym problemem było dotarcie do uszkodzonej starej sieci ciepłowniczej, która znajduje się pod kilkumetrowa skarpą.

- Od kwietnia MPEC realizuje prac mimo epidemii COVID-19. Władze spółki cały czas podkreślały, że to kluczowa w tym roku dla ciepłownictwa w Kielcach inwestycja. Jednak aż takie ich przyspieszenie jest dla mnie i zapewne dla mieszkańców, bardzo dobrą informacją – potwierdził prezydent Wenta.

Wykonawcą prac jest konsorcjum dwóch firm - kieleckiego Sawoxu i rzeszowskiego Presystemu. Dużym problemem spowodowanym przez pandemię koronawirusa było zabezpieczenie materiałów w ilościach niezbędnej do wybudowania blisko kilometrowego odcinka nowej sieci.

- Prace idą szybciej niż planowaliśmy, ponieważ wykorzystaliśmy o wiele mniejszy niż zwykle ruch komunikacyjny w rejonie budowy i dobrą pogodę. Cały czas na budowie pracuje kilka ekip w różnych punktach sieci – mówi Jan Wolak, reprezentujący konsorcjum.
Zapewnia, że przy włączeniu nowych odcinków sieci do systemu ciepłowniczego prace będą prowadzone całą dobę , aby okres bez ciepłej wody był jak najkrótszy.

Jak dodał dyrektor techniczny MPEC, Grzegorz Popa, tak szybka realizacja prac jest możliwa między innymi dzięki zaprojektowaniu sieci w miejscach, gdzie infrastruktura podziemna nie jest bardzo rozbudowana. – Udało nam się zaplanować tak prace, aby kolizji nie było zbyt wiele. Podkreślam słowo udało się, bo w zurbanizowanym terenie, praktycznie dopiero w momencie robienia wykopu można się przekonać, co faktycznie leży w ziemi – wyjaśniał.

Ostatni etap prac będzie wymagał przerwy w dostawach ciepłej wody, która jest zaplanowana na 24-30 sierpnia. Uciążliwość odczują tylko mieszkańcy osiedli Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze. Do jesieni będą prowadzone jeszcze prace porządkowe i przywrócenie terenu do stanu pierwotnego.

Przebudowa sieci magistralnej, zasilającej w ciepło osiedla Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze, jest kontynuacją prac przy zmodernizowanej już sieci przy ulicy Warszawskiej. Sieć ciepłownicza w tym rejonie Kielc została wybudowana pod koniec lat 70-tych w przestarzałej technologii kanałowej. Nowa część ciepłociągu jest budowana w technologii rur preizolowanych z instalacją alarmową, pozwalającą na szybką i dokładną lokalizację awarii.

Spółka stara się o pozyskanie wsparcia unijnego dla inwestycji – wniosek został zarekomendowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska do dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt inwestycji to 6 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie