Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwóch burmistrzów i trzech wójtów w opałach. Wojewoda wygasi ich mandaty?

Paweł Więcek
Zgodnie z przewidzianą prawem procedurą Agata Wojtyszek wystosowała pisma do rad gmin z prośbą o złożenie wyjaśnień w sprawie poszczególnych włodarzy.
Zgodnie z przewidzianą prawem procedurą Agata Wojtyszek wystosowała pisma do rad gmin z prośbą o złożenie wyjaśnień w sprawie poszczególnych włodarzy.
Po wygranej przed sądami batalii z komisarzem wyborczym włodarze nie mogą spać spokojnie. Do akcji wkracza „minister w terenie”.

ZOBACZ TAKŻE:
INFO Z POLSKI: Rosną pensje, spada bezrobocie

Do radnych z Bodzentyna, Chęcin, Górna, Słupi Koneckiej oraz Pacanowa trafiły właśnie pisma od wojewody świętokrzyskiego dotyczące włodarzy tych samorządów. W każdym przypadku Agata Wojtyszek poprosiła o podjęcie działań w celu wyjaśnienia, czy Dariusz Skiba, Robert Jaworski, Przemysław Łysak, Robert Wielgopolan oraz Wiesław Skop nie złamali przepisów zakazujących sprawowania mandatu z zatrudnieniem w jednostkach administracji rządowej.

To nowy etap sprawy, która rozpoczęła się w sierpniu zeszłego roku, kiedy komisarz wyborczy wydał postanowienia o wygaśnięciu mandatów pięciu włodarzy. Burmistrzowie i wójtowie odwołali się od tych decyzji do sądu. Argumentowali, że przebywają na bezpłatnych urlopach w instytucjach. Podnosili również, iż na przykład Lasy Państwowe, gdzie zatrudniony jest Robert Wielgopolan, czy Świętokrzyski Park Narodowy, w którym etat ma Dariusz Skiba, nie są jednostkami administracji rzadowej. Ostatecznie zapadły wyroki stwierdzające, iż komisarz wyborczy nie jest organem właściwym po pozbawienia włodarzy ich stanowisk. Sąd wskazał w tym kontekście na rady gmin. W związku z tym komisarz wyborczy przekazał stosowną informację na ten temat do wojewody.

Zgodnie z przewidzianą prawem procedurą Agata Wojtyszek wystosowała pisma do rad gmin z prośbą o złożenie wyjaśnień w sprawie poszczególnych włodarzy. Na razie nadeszła odpowiedź z Chęcin. - Rada Miejska przekazała informację o powołaniu komisji doraźnej do zbadania sprawy - mówi Diana Głownia, rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego.

Co ciekawe, przed tym, jak za mandaty włodarzy wziął się komisarz wyborczy, Agata Wojtyszek zajmowała się przypadkiem Dariusza Skiby. „Minister w terenie” zwróciła się do Rady Miejskiej w Bodzentynie o wyjaśnienie sytuacji i ewentualne podjęcie uchwały odnośnie wygaśnięcia mandatu włodarza, jeśli radni uznaliby, iż doszło do złamania prawa. Jednak w związku z działaniami komisarza Agata Wojtyszek podjęcie ewentualnej uchwały uznała za bezzasadne.

Można wątpić, iż radni zdecydują o zaistnieniu przesłanek do stwierdzenia wygaśnięcia mandatów swoich włodarzy. Co wówczas? Przy ewentualnej odmowie wojewoda mogłaby pozbawić burmistrzów i wójtów mandatu w ramach zarządzenia zastępczego. Oczywiście mieliby wtedy prawo odwołać się od tej decyzji do sądu administracyjnego.

- Spodziewałem się tego, że będzie dalszy etap sprawy. Osoby, które dążą do tego, by mnie odwołać, będą kontynuować akcję związaną z tym procesem. Ale nie obawiam się o swój mandat. Jestem przekonany, że Świętokrzyski Park Narodowy to państwowa osoba prawna zgodnie z ustawą o ochronie przyrody - mówi Dariusz Skiba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie