Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień olimpijczyków na UJK w Kielcach. Odbyły się olimpiady z polskiego i geografii. Zobacz, które licea dały najwięcej uczniów (ZDJĘCIA)

Piotr Burda
To był prawdziwie olimpijski weekend na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Na naszej uczelni odbył się okręgowy etap jubileuszowej, 50. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i 46. Olimpiady Geograficznej.

Uczestnicy pierwszej olimpiady znają literaturę piękną i dbają o poprawność językową. W nowym budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego spotkali się licealiści z województwa świętokrzyskiego, Radomia i Kozienic.

Pisemny etap olimpiady składał się części dotyczącej literatury, gdzie uczestnicy mieli cztery godziny na napisanie pracy na jeden z zaproponowanych tematów. Po przerwie uczniowie wrócili do zmagań pisemnych w części językoznawczej.

– Spotkali się u nas uczniowie o największej wrażliwości literackiej i językowej. 29 lutego odbędzie się część ustna w Muzeum Gombrowicza we Wsoli. W ten sposób chcemy uczcić jubileuszową edycję olimpiady – mówił doktor habilitowany Janusz Detka, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, dziekan Wydziału Humanistycznego.

Wśród tematów rozprawek pojawiły się między innymi wątki baśniowe w tradycji literackiej czy różnice w interpretowaniu historii w kolejnych epokach.

Godzinę później, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, rozpoczęły się zmagania Olimpiady Geograficznej. 44 finalistów olimpiady rozwiązywało test wiedzy geograficznej. – Finałowy test składa zaczyna się od części fizycznej, drugie, ogólne podejście sprawdza znajomość mapy, trzecie to geografia społeczno – ekonomiczna. W drugim dniu jest część ustna, która wyłoni czternastu najlepszych uczestników. W ubiegłym roku mieliśmy sześciu finalistów krajowej olimpiady, dwie osoby były bardzo blisko progu laureata. Liczymy, że w tym roku pojawi się laureat z naszego okręgu – mówi doktor habilitowany Mirosław Mularczyk, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej.

Oto Statystyki okręgowych finałów olimpiad (szkoły z największą ilością olimpijczyków).

50. Olimpiada Polonistyczna:
VI Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego Kielce – 7 uczestników,
I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki Starachowice – 4 uczestników,
Liceum świętej Jadwigi Królowej Kielce – 3 uczestników,
I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki Busko, Collegium Gostomianum Sandomierz, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia hetmana Stefana Czarnieckiego Włoszczowa, I Liceum, I Liceum Ogólnokształcące imienia gen. Władysława Sikorskiego Włoszczowa – po dwóch uczestników.

46. Olimpiada Geograficzna:
VI Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego Kielce – 10 uczestników,
II Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Skłodowskiej – Curie Końskie – 9 uczestników,
II Liceum Ogólnokształcące imienia Joachima Chreptowicza Ostrowiec, II Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Śniadeckiego Kielce, IV Liceum Ogólnokształcące Kielce, Liceum Ogólnokształcące imienia Bartosza Głowackiego Opatów, I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki Starachowice – po trzech uczestników

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie