Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Sołtysa w Chmielniku z życzeniami i upominkami. Dla kogo "Smoczek Roku"?

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Dzień Sołtysa w Chmielniku
Dzień Sołtysa w Chmielniku Katarzyna Więckowska/ www.chmielnik.com
Z okazji przypadającego 11 marca Dnia Sołtysa, burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik spotkał się z sołtysami, aby podziękować za ich pełną zaangażowania pracę i wkład w rozwój gminy. Wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Anitą Jabłońską złożył sołtysom życzenia oraz wręczył upominki.

Dzień Sołtysa w Chmielniku. Zobacz zdjęcia

Od kilku lat miłym akcentem tego święta jest wręczenie statuetki „Smoczka Roku”. Otrzymuje ją sołtys tej miejscowości, w której w minionym roku urodziło się najwięcej dzieci w stosunku do liczby mieszkańców. Tym razem symboliczna statuetka trafiła do rąk Agaty Pietrzyk, sołtysa Borzykowy.

W sołectwie Borzykowa, liczącym 272 mieszkańców, urodziło się pięcioro maluchów. Na drugim miejscu znalazły się Ługi, gdzie na 259 mieszkańców urodziło się czworo dzieci. Trzecie miejsce przypadło sołectwu Śladków Mały z dziewięcioma urodzeniami na 603 mieszkańców. Brak urodzeń w minionym roku zarejestrowano w miejscowościach: Ciecierze, Holendry, Lipy i Suskrajowice.

Urząd sołtysa jest jednym z najstarszych na polskiej wsi. Tradycjami sięga średniowiecza. Wówczas była to osoba - kmieć, mieszczanin, rycerz lub szlachcic - postawiona przez pana feudalnego na czele wsi lokowanej na prawie niemieckim. Pierwsze nazwy to: scholtis, szoltyz. Najważniejszą jego rolą było przewodniczenie ławie sądowej, za którą pobierał 1/3 opłat (kar) sądowych. Początkowo odbierał również czynsze od osadników, mógł mieć prawo do posiadania młyna, karczmy, jatek i rzemieślników. Jako lennik pana gruntowego, zobowiązany był do konnej służby zbrojnej i podlegał sądowi wyższemu, tzw. leńskiemu. Zamiast służby zbrojnej, bądź równolegle z nią odbywał posługi posłańca konnego.

I chociaż na przestrzeni wieków jego rola i znaczenie zmieniły się, to nadal najważniejszym zadaniem pozostaje pośrednictwo między lokalną społecznością a władzą. Dzisiaj sołtysi to lokalni menadżerowie. Nadają bieg życiu na wsi i szukają sposobów na rozwój swoich małych ojczyzn. Swój „Dzień Sołtysa” obchodzą 11 marca. W powiecie kieleckim funkcję sołtysa pełni obecnie 358 osób. W województwie świętokrzyskim sołtysów jest ponad 2,2 tys.

W spotkaniu wzięli także udział: Mariusz Ściana - członek Zarządu Powiatu w Kielcach oraz wiceprzewodniczące Rady Miejskiej w Chmielniku Teresa Chwalińska i Agnieszka Lenartowicz.

Źródło: Katarzyna Więckowska - Wydział Administracji UMiG w Chmielniku, www.chmielnik.com

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie