Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzwonnica katedralna - nowa atrakcja turystyczna w Sandomierzu

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Uczestnicy uroczystego otwarcia zeszli do podziemi. Dla zwiedzających udostępniony został pierwszy poziom lochów.
Uczestnicy uroczystego otwarcia zeszli do podziemi. Dla zwiedzających udostępniony został pierwszy poziom lochów. Małgorzata Płaza
Sandomierz zyskał kolejny zabytkowy obiekt do zwiedzania. XVIII-wieczna dzwonnica katedralna po raz pierwszy została udostępniona dla turystów.

Pomysł udostępnienia dzwonnicy, przez lata zamkniętej i nieco zapomnianej, należy do biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Ordynariusz w sobotę dokonał uroczystego otwarcia i poświęcenia budowli.

ŚWIADEK NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ

Hierarcha przypomniał w czasie uroczystości, że oprócz funkcji kościelnej, czyli nawoływania wiernych do modlitwy, dzwonnica pełniła również ważną rolę świecką - jako sygnał alarmowy w sytuacji pożaru czy najazdu nieprzyjaciela.

- Była zatem świadkiem najważniejszych wydarzeń w mieście, a jednocześnie centrum życia - mówił biskup Nitkiewicz.

Sandomierska dzwonnica katedralna, przypomniał biskup, pełniła również inne role - w dwupoziomowych piwnicach więziono księży nieposłusznych wobec władzy carskiej, w okresie okupacji natomiast lochy dawały schronienie ukrywającym się Żydom.

Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego, podkreśliła, że dzwonnica przypomina nam o działalności fundacyjnej kanoników kapituły kolegiackiej, którzy gorliwie kierowali sprawami budowlano-artystycznymi w kolegiacie.

- Tutaj powinniśmy przypomnieć sobie dwa słowa: "tradycja" i "kontynuacja", które w Sandomierzu się przenikają i uzupełniają - powiedziała Urszula Stępień.

SPOJRZEĆ NA DZWONY, ZEJŚĆ DO PODZIEMI

W dzwonnicy można podziwiać wspaniałą więźbę dachową. Spoglądając do góry można zobaczyć podświetlone dzwony.
Można również zapoznać się z ikonografią dotyczącą budowli. Atrakcją jest możliwość zejścia do pierwszej kondygnacji piwnic.

Aby dzwonnica mogła być udostępniona zwiedzającym, trzeba było wykonać w niej prace porządkowe i remontowe. Jak informuje ksiądz Bogdan Piekut, proboszcz parafii katedralnej, wnętrze dzwonnicy zostało oczyszczone parą. Uporządkowane zostały podziemia, wyremontowano prowadzące do nich schody. Prace, sfinansowane przez parafię i sponsorów, kosztowały około 50 tysięcy złotych.

SZANSA NA NOWY PUNKT WIDOKOWY

W dzwonnicy działa punkt informacyjny dla bazyliki katedralnej i innych obiektów sakralnych. Można tu kupić informatory turystyczne oraz pamiątki. Dzwonnica jest otwarta codziennie od godziny 10 do 16. Wejście nie jest biletowane, płatne jest jedynie zejście do piwnic, które kosztuje złotówkę.

W planach jest urządzenie punktu widokowego, z dzwonnicy roztacza się bowiem piękny widok na Stare Miasto i okolice. Na razie wejście na górę jest niemożliwe ze względu na stan schodów. Muszą być odnowione i wzmocnione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie