Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekożywność - jak rozpoznać ją na sklepowej półce?

Luiza BURAS-SOKÓŁ
Rozporządzenie Rady Unii Europejskiej określa, jaki logotyp zdobi ekoprodukty. Obecnie jest to kłos na niebieskim tle, w połowie 2012 roku zastąpi go listek z gwiazdek.
Rozporządzenie Rady Unii Europejskiej określa, jaki logotyp zdobi ekoprodukty. Obecnie jest to kłos na niebieskim tle, w połowie 2012 roku zastąpi go listek z gwiazdek. Aleksander Piekarski
O zaletach produktów ekologicznych dziś już chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety nie wszystkie z nich, mimo zapewnień producentów, mogą używać przedrostków eko czy bio. Sięgając po nie w sklepie warto przyjrzeć się etykietom.

Polska na końcu

Polska na końcu

Rynek polskiej żywności certyfikowanej wciąż rozwija się bardzo wolno. Obecnie w kraju działa jedynie około 300 wytwórców produktów ekologicznych. Powstają jednak zrzeszenia producentów, takie jak Polska Ekologia, które wspólnymi siłami próbują dotrzeć ze swymi produktami do odbiorców. Ci jednak, mimo oczywistych korzyści nadal nie mogą przekonać się do zdrowej żywności. Według badań Polak rocznie na produkty bio wydaje jedynie 1,3 Euro, podczas gdy Belg 28,3 Euro, a Austriak aż 97 Euro.

Żywność ekologiczna składa się w co najmniej 95 procentach z produktów pochodzących z upraw ekologicznych. Jest to warunek niezbędny, by otrzymać certyfikat, który uprawnia do posługiwania się przymiotnikiem "ekologiczny" w stosunku do danego produktu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do żywności konwencjonalnej lub transgenicznej (GMO - genetycznie modyfikowanej), w uprawach nie użyto chemicznych środków ochrony roślin (pestycydów, herbicydów, fungicydów), zwierzęta hodowano w systemie ściółkowym, a w ich odżywianiu nie stosowano antybiotyków czy hormonów. Jednym słowem rolnictwo ekologiczne wyklucza użycie jakichkolwiek sztucznych środków chemicznych, które w badaniach wykazują między innymi działanie rakotwórcze.

Ekożywność nie zawiera wzmacniaczy smaku i zapachu ani konserwantów, przez co jej przydatność do spożycia jest krótsza niż w przypadku żywności konwencjonalnej - to pierwszy ze znaków, po którym poznać można ekoprodukt. Najważniejszym jest jednak logotyp świadczący o unijnym certyfikacie. Nadawany jest on na mocy rozporządzenia Rady Unii Europejskiej, które określa precyzyjnie, jak logotyp wygląda i gdzie ma być umieszczony. Obecnie obowiązuje logo z kłosem otoczonym gwiazdkami na niebieskim tle. Znajdziemy je na opakowaniach wyprodukowanych do lipca 2010 roku. Zgodnie z nowa unijną dyrektywą od 1 lipca 2012 roku logotyp się zmieni - będzie to ułożony z gwiazdek liść umieszczony na zielonym tle. Rozporządzenie wyraźnie mówi też o wymiarach obrazka. Często zdarzają się jednak przypadki fałszowania logotypu poprzez nadawanie mu nieco innego kształtu, używanie innych kolorów czy dodatkowych elementów na rysunku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie