Ekspresowo, naukowo i ekologicznie

Artykuł sponsorowany Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Co łączy budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku od Skarżyska-Kamiennej do granicy z województwem mazowieckim oraz termomodernizację budynków Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim? Inwestycje te zrealizowano dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych.

Odcinek drogi ekspresowej S7 od Skarżyska-Kamiennej do granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego został oddany do ruchu w połowie grudnia 2019 roku – na pięć miesięcy przed terminem określonym w kontrakcie z wykonawcą. W ramach tej inwestycji powstała obwodnica miasta nad Kamienną o długości 7,57 kilometrów. Trasa rozpoczyna się na granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego w obrębie miejscowości Wola Korzeniowa w powiecie szydłowieckim, a kończy węzłem drogowo-kolejowym w obrębie Milicy w powiecie skarżyskim. Obecnie cała S7 na odcinku 200 kilometrów od granic Małopolski, przez Świętokrzyskie do Grójca w województwie mazowieckim ma nieprzerwanie pełne parametry dwujezdniowej trasy ekspresowej.

Czas podróżowania między Warszawą, Kielcami i Krakowem znacznie się skrócił. Dzięki nowej drodze kierowcy omijają Skarżysko-Kamienną z prędkością sięgającą 120 kilometrów na godzinę. Inwestycja przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa ruchu tranzytowego i lokalnego oraz komfortu życia mieszkańców Skarżyska-Kamiennej. Ma także istotne znaczenie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego województwa świętokrzyskiego, ponieważ zwiększa dostępność komunikacyjną regionu.

Budowa drogi ekspresowej S7 była współfinansowana przez Unię Europejską. Inwestycja kosztowała 344,4 milionów złotych, z czego 156,9 milionów złotych stanowiło unijne dofinansowanie.

Przy trasie S7 na wysokości Podzamcza Chęcińskiego uwagę kierowców przyciąga wyjątkowe miejsce – Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne. Tu nowoczesność łączy się z tradycją, a biznes – z nauką. RCNT aktywnie włącza się w działania na rzecz pobudzania przedsiębiorczości w regionie w obszarze turystyki zdrowotnej i prozdrowotnej. Centrum realizuje projekt świadczenia zaawansowanych usług w zakresie specjalistycznego doradztwa, co ma przyczynić się do szybszego rozwoju firm korzystających ze wsparcia merytorycznego instytucji.

Jednocześnie Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne nieustannie unowocześnia i rozbudowuje swoją infrastrukturę. W ostatnim czasie przeprowadzono gruntowną termomodernizacją budynków wchodzących w skład kompleksu Centrum. W obiektach zainstalowano pompy ciepła, a na konstrukcji nad terenem parkingu - panele fotowoltaiczne. To w znaczący sposób wpłynie na zmniejszenie poziomu zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną oraz przyczyni się do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Oba przedsięwzięcia realizowane przez Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne uzyskały dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego

Od wielu lat fundusze unijne zmieniają województwo świętokrzyskie. Dzięki środkom europejskim nasz region dynamicznie rozwija się w najważniejszych dla mieszkańców obszarach takich jak infrastruktura drogowa i kolejowa, rolnictwo oraz przedsiębiorczość, aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, turystyka oraz ochrona dziedzictwa naturalnego i historycznego. Obecnie pracujemy nad kształtem Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+, która wytyczy główne kierunki wydatkowania regionalnych funduszy unijnych w perspektywie najbliższej dekady. Projekt dokumentu jest poddawany szerokim konsultacjom społecznym po to, by wypracować optymalne instrumenty, dzięki którym wejdziemy na szybką ścieżkę rozwoju i dołączymy do grona bogatszych regionów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie