Fenomen Jerzego Grotowskiego, czyli (literacka) bitwa na...

  Fenomen Jerzego Grotowskiego, czyli (literacka) bitwa na głosy w buskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

  ALI

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Stanisław Nyczaj gościł w buskiej bibliotece, prezentując swoją książkę "Taniec z pamięcią" - o Jerzym Grotowskim.
  1/14
  przejdź do galerii

  Stanisław Nyczaj gościł w buskiej bibliotece, prezentując swoją książkę "Taniec z pamięcią" - o Jerzym Grotowskim. ©Archiwum biblioteki

  Jerzy Grotowski był wybitnym reżyserem teatralnym, pedagogiem i twórcą metody aktorskiej. Uznanym za jednego z największych reformatorów teatru XX wieku. Stanisław Nyczaj napisał "Taniec z pamięcią", poświęcając to dzieło Jerzemu Grotowskiemu. Goszcząc w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju pokazał, na czym polega fenomen tego wielkiego artysty.
  Miało to formę... bitwy na słowa. Grotowski kontra dziennikarz. W roli Grotowskiego wystąpił Szczęsny Wroński - pisarz, aktor i reżyser, dziennikarza grał Stanisław Nyczaj - pisarz, przewodniczący kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

  To była pasjonująca potyczka. Obywdaj panowie nie tylko wypowiadali swoje kwestie, ale wcielając się w swoje postacie demonstrowali świetny warsztat aktorski.

  Sylwetkę Jerzego Grotowskiego oraz jego biografię zaprezentował Artur Osiński z buskiej biblioteki. Spotkanie, w blasku płonących świec, umilił muzyk Roch Dobrowolski, grający na wiolonczeli.

  - To były niesamowite lekcje wtajemiczenia w sztukę aktorską. Wywarły na mnie ogromny wpływ - wspominał Stanisław Nyczaj swoją współpracę z Jerzym Grotowskim, którego w książce "Taniec z pamięcią" określa jako "guru dla siebie i przyszłej pracy pisarskiej".

  Zaproszenie na jesienne spotkanie w bibliotece na osiedlu Orła Białego przyjęli członkowie buskiego Klubu Seniora. Gościem honorowym był burmistrz Waldemar Sikora, który na zakończenie podziękował za wspaniałe przedstawienie i swego rodzaju studium poświęcone Jerzemu Grotowskiemu.

  W programie znalazły się także koncert wiolonczelowy Rocha Dobrowolskiego oraz poczęstunek. Każdy z uczestników spotkania wracał do domu z egzemplarzem "Tańca z pamięcią", z dedykacją Stanisława Nyczaja.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Solec-Zdrój z lotu ptaka. Wrażenie robi nie tylko park [WIDEO]

  Tak z lotu ptaka wygląda Busko-Zdrój

  Powiat buski z perspektywy lotu ptaka wygląda pięknie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się